Yazı Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 19:47 Bu yazı 3069 kez okundu
 
Pandemi’den Anayasaya ..
Süleyman Durmaz
 
 

 

Pandemi covid  19 denilen küresel bela Dünyayı etkiyeli bir yıl oldu.

Çok zorlandık çok yıprandık.Tün insanlık  mücadele veriyoruz daha ne kadar savaşacağız belli değil.

Covidin haricinde manidar olan  bir şeyler var ki, pandemide   fırsat peşinde koşanlar.

Kınıyorum, yazıklar olsun diyorum.Halkı sömürenler..

Pandemi ile mücadele etmek hakikaten yorucu ve zor bir işmiş.

Halk yoruldu.

Esnaf yoruldu.

Sağlıkcılar yoruldu.

Polis yoruldu.

İşçi yoruldu.

İşsiz yoruldu.

Ekonomi yoruldu.

Sağlık Bakanlığı yoruldu.

İçişleri Bakanlığı yoruldu.

Hükümet yoruldu.

Devlet kurumları  yoruldu. Kısacası millet yoruldu. Yani topyekun yorulduk.

Yinede şükür derin yara almadan gemiyi götürüyoruz. Bizm insanımız  devlete bazı ülkelerdeki gibi  zorluk çıkarmadı. Taktir etmek lazim bu milleti. Nede olsa herkes sağlığınin kıymetini biliyor.Çaresiz kalmak istemiyor.

Fransa italya İngiltere ‘de devlet sıkı tedbir almışken halkın çikartmadığı mesele kalmadı. ABD  isre ayrı bir muamma !

Bu yorgunluk devam ederken tam o sırada aşı geldi geliyor haberleri bir umut yeşertti  ve sevindirdi. İstenilen seviyede olmasa da aşı çalışmaları iyi gidiyor ve devam ediyor. Her ne kadar aşı ile ilgili söylentiler olsada işin gereği neyse yapılacaktır diye umut ediyorum. Öncelikli insanlar var yada yok fark etmez hızla aşı çalışması olmalı ve insanların yüreğine bir nebze su  serpebilmelidir.  

Bir oh.. çekilmeli bir nefes alınmalıdır.

Aşı hakkında polemik yapılmamalı laf kavgaları bırakılıp işin özüne dönülmelidir. Kırılan kollar sarılmalı açım diyen doyurulmalıdır.

Milyonlarca işsiz , eğitimli   gencin   heba olup gitmesine izin verilmemeli .

Ülkenin birinci öncelikli meselesi sağlık ikicisi ise işsizliktir.

Bu yılda bizi  bekleyen risk  kuraklık  sorunu var.

xxx

Bütün problemler bitmiş gibi  yeni gündem  ‘ Yeni Anayasa oldu ’  henüz   yeni degistirmedik mi Anayasanın bazı maddelerini. Sekseniki Anayasası yamalı bohça gibi oldu..!  Ve her değişiklikten sonra siyasi tarafların hiç biri memnun değil. Yine aynı memnuniyetsizlik devam ediyor. Cumhuriyet kurulalı yüzyıl olmuş yeni anayasa kuruluş anayasası olacakmış.

Biz cumhuriyeti savaşarak açlık yoksulluk içinde bir haldeyken kuralı yüzyıl olduk sen nerdesin ya.

Eğer ki laik Türkiye Cumhuriyetini beğenmiyorsanız bundan daha güzel bir cumhuriyet kuramazsınız.

Neden mi?

Son iki referandumla yaptığınız Anayasa bunu gösteriyor. Birinci referandumla Hukuk sistemini çökerttiniz. İkinci referandumla devlet düzenini değıştirdiniz. Son değiştirdiğini ondokuz maddeyle çıkılmaz bir yolun ufkuna girmediniz mi?

Güvenoyu ve gensoru önergesini kaldırıp beynelminel bir devlet yaptınız. Şimdi de ne olacağı belli olmayan bir gündem oluşturuyorsunuz..

Bırakın böyle şeyleri. Bir an önce ülkenin gerçeklerine dönün.

Başkan , Bakanlar altıyuz millet vekili ve binlerce danışmanla yönetilen bir ülkenin refah seviyesi çok yüksek olması gerekmiyor mu ? Bu kadar ağır maliyetlerle yönetiliyor bu ülke. Hani şirket gibi yönetecektiniz.

Bir şirketin kasasında açık çıktığı zaman şirket müdürü ve veznedarın sonu sizce ne olur?  Bu ülkenin merkez bankası neden ekside.

Nerede Maliye Bakanı  ?

Nerede Merkez Bankası Genel Müdürü ?

 İşte son anayasa değişikliği sordurmuyor sorulamiyor. Bu kadar danışman bukadar vekil bu kadar parti yöneticisi zengin gelir kaynağı olan devleti yerlerde süründürüyor sizce dogrumu. Bence doğru değil.Asgari ücretlilerin ödediği vergi ve halkın ödediği dolaylı vergilerle sefa içinde yaşayanlar insanların dertleriyle dertleşemiyorlar. Oralı bile olamıyorlar. Size kim sağlıyor bu sefa ve saltanatı.

Neden suni gündemlerle  zaman  geçiriliyor ?

Şu zorlu günlerde biraz düşünüp halkın yanında olunmalıdır. Yöneticiler vekiller cukkayı götüren danışmanlar az olsun vicdan muhasebesi yapın bakın ne fırtınalar kopuyor. Öyle bir ülkeyiz ki attığın taş duvara oturacak neden taşı yerine koyamıyoruz neden ?

Bu günlerde anayasa babayasayla değil gerçek halkın problemleriyle ilgilenilmelidir. Karnı ac sırtı açık işsiz insanları artık yormamalıyız. Gönlü pek bir kısım insanları mutlu edelim diye işle aşka pandemiyle yokluk içinde savaşan çoğunluğu unutmamalıyız.

Gündem geçim derdi..Gündem virüsten nasıl korunuz olmalı .

 
Etiketler: Pandemi’den, Anayasaya, ..,
Haber Yazılımı