Yazı Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 20:50
 
MUHTARLAR NE İSTER ?
Süleyman Yıldız
medya24ankara@gmail.com
 
 

Haberim Gazetemizin  kısa süre önce yayınlanan 152 Sayısında ,  Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Süleyman Yıldız’ın 9 il, 90 muhtarla yerinde gerçekleştirdiği ve  röportajların da  yayınladığı bir birinden farklı isteklerin yer aldığı aslında tüm  muhtarların ortak beklentilerinin  dile getirildiği Muhtarlar Ne İster..başlığını taşıyan köşe yazısı..

 

 

Mahalle muhtarının konumu tarif edilirken, mahallenin mülki amiri sözü kullanılır. Devletin mahalle ve köydeki  temsilcisidir. Köyde ,mahallede yaşayanlar karşılaştıkları sorunları, dertleri ilk önce muhtar ile paylaşırlar.

Elektrik direklerindeki lambalar mı yanmıyor.

Su mu akmıyor ?

Asfaltta oyuklar mı var?

Mahallenin parklarını geceleyin sarhoşlar mı işgal ediyor? Bu konuda ilk önce mahalle muhtarının bilgisi olur. Mahallelilerin şikâyetlerini devletin diğer yetkililerine çözülmesi için iletirler.

Muhtar polisin, jandarmanın, mahalle sakininin  bir anlamda eli, kulağı, gözü ve huzurun adıdır .

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar ile bir araya gelmesinin sırrı aslında anlaşılıyor. Muhtarlar yaşadıkları, muhtar seçildikleri mahallerin birer yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Yani, muhtar ne bilgi veriyorsa, doğru bilgi veriyor.

 Mahallesinin ruhunu bizlere yansıtıyor. Bu nedenledir ki yaptığımız röportajlarda muhtarın temsil ettiği mahalle, köyün  huzurunu sağlaya çalışan muhtarların gerçekleşmesini istedikleri taleplerden bazıları şu şekilde:

Muhtarlık Sistemi, en uçtaki kamu hizmet birimi olarak yeniden yapılandırılmalı,

Mahalle ve köy muhtarlarının  Belediye Meclislerinde aktif olarak söz sahibi olmaları sağlanmalı,.

Muhtarların çağın gereklerine göre hizmet verebilmesi için gerekli altyapı oluşturulmalı,

Özlük hakları ve çalışma koşulları olmak üzere durumlarının, üstlenecekleri yeni sorumluluklar paralelinde iyileştirilmesi için gereken yasal düzenlemeler yapılmalı,

Yurttaşların, yaşadıkları köy, mahalle, belde ve ilçelerde birleşme, katılma veya sınırlarının değiştirilmesine karar verilmesi o yörede yaşayan tüm yurttaşların katılımıyla düzenlenecek bir referanduma başvurularak sonuçlandırılacaktır. Belediyelerin yakınlarında bulunan ama fiilen belediyelerin hizmet götürdükleri köy tüzel kişiliklerinin de o belediyenin mahallesi olmasına ilişkin süreç hızlandırılacak; böylece kentlerin köyleşmesi yerine köylerin kentleşmesinin yolları açılacaktır.”

 

 
Etiketler: MUHTARLAR, NE, İSTER, ?,
Haber Yazılımı