Yazı Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 17:38 Bu yazı 262 kez okundu
 
MUHABBET OLMADAN MUTLULUK OLMAZ
Emine Aslan Burkan
 
 

 

 

Muhabbet olmadan mutluluk olmaz. Muhabbet samimi duygulardan insanlara akan bir nehirdir anlayabilen insanlar için...

İnsanlar konuşarak muhabbet kurarak anlaşabilir.

Hiçbir konu yoktur ki küsmeyi, darılmayı gerektirsin. ... En kötü durumda bile muhabbet kurarak iletişim kurmak bütün sorunları siler geçer.

Allah’ın emirlerine kısaca bile olsa baktığımızda muhabbet, hoşgörü en ön planda gelir.

Günümüz Türkiye’sinde hoşgörünün yerini öfke, şiddet, rencide etme, aşağılama gibi insanda olmaması gereken sıfatların yer aldığını üzülerek görüyoruz.

-Bize rehber olan Peygamberimiz (sav)’in hayatında bu ve benzeri sıfatlar hiç olmamıştır. Ashabıyla bir köpek leşinin yanından geçerken herkes burnunu tutmuş “Ne pis kokuyor.” diye yüzünü buruştururken, “Gördünüz mü köpeğin dişleri ne güzeldi?” diyen bir peygamberin ümmetiyiz biz.

Öfkenin hakim olduğu bir ortamda yetiştirilen çocuklar nasıl bir psikoloji içinde yetişirler bir düşünelim. Kendilerine hayrı olamayacağı gibi toplumla da iletişimde zorlanacakları bir gerçek değil mi? Aileler arasında sudan sebeplerle çıkan dargınlık, yaşanan kavgalar şöyle baktığımda hiçbir anlamı olmayan sadece gurur ve egonun verdiği güç neticesinde meydana gelmiş olaylar olarak görünüyor.

İnsan ne için darılır,kin tutar ki?

Bana bu söylenmiş, yok efendim ben demedim, yok efendim o öyle değildi… Sadece kendi fikirlerine açık olan, karşı tarafı dinlememe hatta konuşma gereği duyulmayan, sulh istendiğinde bile “İstersen konuyu hiç açmayalım” diye sürüp giden ezeli, nesilden nesile bıraktığımız en kalıcı ve acı miras olarak kalıyor zihinlerde.

 Ne acı değil mi?

Önce hayatımızda Allah’a sığınarak, yalansız bir hayatta “Ben böyleyim” gibi ifadeleri hayatımızdan çıkartırsak bizim yetiştirdiğimiz nesil farklı bir nesil olarak model olacaktır toplumda diye düşünüyorum...

 Kimin büyük kimin küçük olduğu belli olmayan bir dünyada kolay olmayan tek şey çocuk yetiştirmek. Burada biz ailelere çok büyük görev düşüyor.

Bir o kadar da kolay bir görev; önce hoşgörü diyoruz. Hayatın içinde yaşanan sorunlar, engeller Allah’ın izniyle çözülür, muhakkak. Sorunları çözüm haline getirerek, çocuklarımıza iyi bir aile modeli olarak yaşamayı Rabbim bizlere nasip etsin...

Ramazan ayının herkese hayırlar getirmesi dileklerimle… 

 
Etiketler: MUHABBET, OLMADAN, MUTLULUK, OLMAZ,
Haber Yazılımı