Yazı Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 09:21
 
MİNİBÜSÇÜ NEFES ALACAK
AHMET OKUMUŞ
 
 

 

                                                          

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nu ziyaretinde şoför esnafının içinde bulunduğu sorunları çözmek için TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ile samimi ve verimli bir görüşmenin artından ilk sevindirici haber minibüsçü esnafına verildi. Uzun zamandan beri Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, her platformda ve ortamda Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir araya geldiği zaman şoför esnafının vergi ve akaryakıt konularında yaşanan olumsuzlukları dile getirip zaman kaybedilmeden çözüm üretilmesini istiyordu. Bu kez de TESK’de gerçekleşen ikili görüşmede minibüsçü esnafının sorunları masaya yatırıldı ve kısa zamanda çözüm için Maliye Bakanı Naci Ağbal ilk adımı attı. Yasanın çıkması ile Minibüslerden otobüs vergisi alınması işlemi 2018 yılında son kez uygulanacak. 2019’dan itibaren sorun çözülmüş olacak.

 

-“ADALET YERİNİ BULACAK”

 

 Çünkü Maliye Bakanı Naci Ağbal hazırlanan torba yasala minibüsçülerin bu sorunun çözümü için ilk adımı attı. Şuan konu TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülmeye başlandı. Umarım kısa zamanda TBMM Genel Kuruluna gelir ve yasalaşır. Motorlu Taşıtlar Vergisi kanununda gerekli değişikliğin yapılmasının ardından da 2019’dan itibaren her araç sahibi, ruhsatında ne yazıyorsa onun vergisini ödeyecek. Böylece adalet yerini bulmuş olacak.

 

-“İSTİHDAMA HER ALANDA DESTEK ŞART”

 

İşsizliği daha aşağı çekmek için İstihdama hükümet tarafından verilecek olan desteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. İşsizliğin yok edilmesi adına oldukça sevindirici olan bu müjdeli haberden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan her kesimin mutlaka teşekkür etmesi gerekir. Burada belirtmek istediğim önemli konu şudur. İşsizliğin düşürülmesi için devletimiz ve hükümet elini her şekilde taşın altına koyarken karlarını her geçen gün katlayan özellikle bankacılık sektörü neden elini taşın altına koymuyor? 2017 Yılında bankacılık sektörü karını 2016 yılına göre yüzde 31 oranında artırmış. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK’nın açıkladığı resmi rakamlardır. Şimdi bu bankalar geçen yıl kazançlarını yüzde 31 oranında artırırken bir taraftan şube kapatmış, diğer taraftan da elaman çıkarmışlar. Yani 2017 yılında istihdama destek vermemiş işsizliğin artmasına da sebep olmuşlar.

 

-“KARA DOYMUYORLAR”

 

2017 yılında sadece işlem ücretlerinden servet kazandıklarını söylesek yeridir. Çünkü geçtiğimiz yıl bankalar yalnızca hizmet gelirlerinden 28 milyar lira gelir elde etti. İşlem ücretleri ise vatandaşa büyük yük getirmektedir. Bu yıl itibariyle bu ücretler azalmanın aksine yüzde 30’a varan yüksek bir oranda zamlanması ise esnaf ve vatandaş adına çok yanlış. Kara doymayan bankaların 2017’deki net kârı bir önceki yıl 37,5 milyar liradan yüzde 31 artarak 49,1 milyar liraya çıktı. Özellikle esnaf ve sanatkârlar ile öğrencilerden EFT, havale, bakiye sorgulama gibi kalemlerden ücret alınıyor. BDDK’nın konuyu yakın takibine alıp vatandaşın haksız yaptığı bu ödemelere bir kural ve standarda bağlaması gerekiyor. Bu karlara doymayan bankalar yeni yılda işlem ücretlerine ortalama yüzde 30’a varan zam yaptılar. İstihdamda ellerini taşın altına koymayan bankacılık sektörü yeniden ele alınıp bu haksız kazanca bir dur denmelidir.  

 
Etiketler: MİNİBÜSÇÜ, NEFES, ALACAK,
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı