Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 11:22 Bu haber 5646 kez okundu
 
Yeni Kısıtlamalarla ilgili 9 soruya 9 yanıt !
GÜNDEM Haberi
Yeni Kısıtlamalarla ilgili 9 soruya 9 yanıt !

 

 

İçişleri Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler arasında bulunan seyahat kısıtlamasıyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

 

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı'nda açıkladığı yeni koronavirüs tedbirleri hakkında vatandaşların sıkça sorduğu 9 soruya yanıt verdi.

 

 

1 - Sendikalar tarafından genel kurul vb. Geniş katılımlı aktiviteler yapılabilir mi?

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşlarıyla birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her çeşit etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmeyecektir.

 

2 - Hafta içi günlerde de sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocukların şehirler arası seyahatleri nasıl olacaktır?

Genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara hafta sonlarının bütününde, hafta içi günlerde ise belirli saatler haricinde (65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00) sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğinden;

 

-65 yaş ve üzeri halkımızın hafta içi ya da hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerdeki özel araç ya da toplu ulaşım araçları ile yapacakları şehirler arası toplu ulaşım faaliyeti izne tabi olup seyahat izin kurullarından izin alınması gerekiyor.

 

-18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın ise yanlarında veli ya da vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirler arası seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

 

 

3 - Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerde mecburi hali bulunmayan halkımızın (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında kalanlar hariç) şehirler arası seyahatleri nasıl olacaktır?

Herhangi bir mecburi hali (taburcu olma ya da doktor randevusu bulunma, yakınının ölümü, bulunduğu şehirde kalacak yerinin olmaması, merkezi sınavlara katılım, askerlik hizmetini tamamlama, sözleşmeye davet yazısı alma ve cezaevinden salıverilme) bulunmayan halkımızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerdeki şehirler arası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanmak sureti ile mümkün olabilecektir. Şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. Ile ibraz eden kişiler seyahat güzergahı ve zamanı ile sınırlı olacak biçimde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

 

4 - Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan zaman dilimi içerisinde özel araçla seyahat edilebilecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile alakalı herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirler arası seyahat yapılabilecektir. Ancak bu tür özel araçlarla şehirler arası seyahatlerin sokağa çıkma kısıtlamasının başlama saatlerine göre planlanması gerekmekte olup varış şehrine ulaşılamamış olsa bile sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında seyahat izin belgesi olmaksızın şehirler arası seyahatin sürdürülmesine müsaade edilmeyecektir.

 

5 - Mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

Serbest mali müşavirleri genel itibari ile sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler. Ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gerekliliği sebebiyle mali müşavirler ile çalışanları, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklardır.

 

 

Öte yandan bu muafiyet genel bir muafiyet olmayıp yalnızca muafiyet nedenine bağlı şekilde mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden işletmelerne gidiş ve gelişleri ile sınırlıdır. Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

 

6 - Herhangi bir tören, nikah merasimi veya düğün yapılmaksızın evlenme işlemleri yapılabilir mi?

Tören, nikah merasimi veya düğün yapmaksızın fotoğrafı evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde herhangi sakınca bulunmamaktadır. Ancak ilgili genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar nişan, kına, tören, nikah merasimi veya düğün yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

 

7 - Dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerlerinde masada servis biçiminde hizmet verilebilir mi?

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, yerleşim birimleri sınırları dışındaki karayolları kenarlarında bulunan ve şehirler arası seyahat edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dinlenme tesislerinde bulunan yeme-içme yerleri yalnızca şehirler arası seyahat edenlere hizmet sunulması ve aynı masada ikiden fazla kişiye servis açılmaması kaydıyla masada servis biçiminde hizmet verilebilecektir.

 

8 - Seyahat acentaları, uzman turist taşıma araçlarıyla uzman turist rehberleri genelge ile hafta sonları belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır?

Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulaması yapılacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, uzman turist taşıma araçları (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek uzman turist rehberleri (turist rehberi kokartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) yalnızca yabancı turistlere hizmet vermek ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını ya da tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla belirli süre ve günlerde uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftır.

 

 

9 - Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezi/salonu hizmeti veren işletmeler ne şekilde çalışacaktır?

Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verildiğinden hem kuaför hem de güzellik merkezi/salonu niteliğinde olan işletmeler Ramazan ayı boyunca yalnızca kuaförlük hizmeti sunabilecekler, güzellik merkezi/salonu hizmetlerini ise sunamayacaklardır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, Kısıtlamalarla, ilgili, 9, soruya, 9, yanıt, !,
Haber Yazılımı