Haber Detayı
01 Temmuz 2021 - Perşembe 02:14 Bu haber 2581 kez okundu
 
Yeni dönem bugün başladı! İşte 10 maddede hayatımızda değişecekler
Kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabı başladı. Bugün itibariyle yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan bazı tedbirler sona erdi. Peki yeni dönemde kalkan yasaklar ve kısıtlamalar neler? İşte tüm merak edilenler.
GÜNDEM Haberi
Yeni dönem bugün başladı! İşte 10 maddede hayatımızda değişecekler

 

 

 

İçişleri Bakanlığı'nın 27 Haziran'da yayımladığı genelgeyle kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabında devam edecek önlemlerle sona erecek tedbirler kamuoyuna açıklanmıştı. Bügün itibariyle bir çok kısıtlama sona erdi. İşte 10 maddede normal hayata dönüşün üçüncü etabına yönelik merak edilenler:

 

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI VE ŞEHİRLERARASI SEYAHAT SINIRLAMASI DEVAM EDECEK Mİ?

Pazartesi-cumartesi günleri saat 22.00'den sabah 05.00'e kadar olan ve pazarları ise tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile sınırlama süresince uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlaması sona erecek.

İŞ YERLERİ HANGİ SAATLERDE ÇALIŞACAK?

Tüm iş yerleri, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış­ kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

EĞLENCE MEKANLARI, SİNEMA SALONLARI, KAPALI YÜZME HAVUZLARI AÇILACAK MI?

Açık yüzme havuzları 1 Haziran'daki genelgeyle faaliyete geçmişti. Yeni genelgeyle kapalı yüzme havuzları da hizmet vermeye başlayacak. Daha önce Kovid-19 tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, hamamlar, sauna ve masaj salonları ile eğlence mekanları gibi iş yerleri de açılacak. Bu iş yerlerinde ve konaklama tesislerinde saat 24.00'ten sonra canlı müzik dahil müzik yayını yapılamayacak. Bu iş yerleri, ruhsatlarındaki çalışma için belirtilen saate kadar müzik yayını olmadan yeme içme servisi yapabilecek.

KAHVEHANE VE KIRAATHANELERDE OYUN OYNANABİLECEK Mİ?

 

Kahvehane ve kıraathanelerde taş ve kağıt oyunları oynanabilecek. Bu işletmelerde de masalar arası mesafe 1,5 metre olacak, müşteriler maske takacak. Nargile salonu ve nargile kafeler kapalı olacak, konaklama tesisleri de dahil olmak üzere hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılmayacak.

RESTORAN VE KAFE GİBİ YERKERDE HES KODU SORULACAK MI?

Restoran, lokanta, kafe gibi yeme içme yerlerine girişte daha önce belirlenen "ateş ölçümü, HES kodu sorgulama, maske takma" tedbirlerine devam edilecek. Masalar arası mesafe 1,5 metre olacak, aynı masada oturan kişi sayısı ise sınırlandırılmayacak.

 

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDA KAPASİTE SINIRLANDIRILACAK MI?

Bugünden itibaren şehir içi veya şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu ve koltuk kapasite sınırlandırmalarına son verilecek, ayakta yolcu alınabilecek ve maske takmak zorunlu olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler ve çocuklar da şehir içi toplu taşıma araçlarını saat sınırlaması olmaksızın kullanabilecek.

KONSER VE FESTİVALLER DÜZENLENEBİLECEK Mİ?

Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinlikler, kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılarak düzenlenebilecek. Etkinliklere, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecek.

KAMU KURUMLARI HANGİ SAATLERDE HİZMET VERECEK?

Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan 10.00-16.00 mesai uygulaması sona erdirilecek ve normal mesai düzenine geri dönülecek. Kamu kurum ve kuruluşları için günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre valilerce tespit edilecek.

NİKAH VE DÜĞÜN TÖRENLERİNDE HANGİ KURALLAR GEÇERLİ OLACAK?

Nikah ve düğünlerde, kapalı yerlerde uygulanan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı devam edecek, katılımcı sayısı sınırlanmayacak. Nikah ve düğünlerde yiyecek ve içecek ikramı 15 Haziran'dan itibaren yapılabiliyordu. Bu uygulamaya devam edilecek ancak yeni dönemde bu etkinlikler sırasında canlı müzik dahil müzik yayınına saat 24.00'e kadar izin verilecek. Sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler de bugünden itibaren yapılabilecek.

PİKNİK ALANLARINDA HANGİ TEDBİRLER UYGULANACAK?

Piknik ve mesire alanlarında metrekareye 4 kişi düşecek şekilde ziyaretçi planlaması yapılacak. Piknik alanlarında bulunan masaların arasında en az üç metre mesafe bulundurulacak. Mangal yakılabilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, dönem, bugün, başladı!, İşte, 10, maddede, hayatımızda, değişecekler,
Haber Yazılımı