Haber Detayı
12 Eylül 2021 - Pazar 15:30 Bu haber 5269 kez okundu
 
Yargıtay'dan emsal karar! Yanlış konulan akaryakıttan hem istasyon hem de şirket sorumlu
YAŞAM Haberi
Yargıtay'dan emsal karar! Yanlış konulan akaryakıttan hem istasyon hem de şirket sorumlu

 

 

Yakıt almak için gittiği akaryakıt istasyonunda pompa görevlisinin araca dizel yerine benzin koymasıyla yaşamının şokunu yaşamakta olan sürücü, soluğu mahkemede aldı. Yıllar süren davada son sözü dile getiren Yargıtay, yanlışlıkla araca dizel yerine benzin konulması yüzünden doğacak zarardan bayi ile sağlayıcı şirketin müteselsilen sorumlu olduğuna hükmetti.

 

Davacı sürücü kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsâl bir karara imza attı. Kararda, dizel yakıt yerine benzin konulan araçta oluşan hasardan hem akaryakıt istasyonunun hem de hizmet sağlamakta olan şirketin sorumlu olduğu belirtildi. Kararda şöyle söylendi:

 

“Mahkemece davanın kısmen kabulüne, hasarlı parça ve işçilik bedeli olarak 27 000 256 TL alacağın 15 000 600 TL'sine dava tarihinden, 11 000 656 TL'sine ıslah tarihi olan 30.03.2016 tarihinden başlamak üzere yasal faizi ile beraber ismi geçen davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiştir. Çekici gideri, rent a car, aracın dağıtılıp toplanma bedeli olan toplam 6 000 490 TL'nin dava tarihi itibariyle işleyecek yasal faizi ile beraber davalı bayiden alınmasına karar verilmiştir. Davacı, davalı akaryakıt istasyonu çalışanları tarafından aracına yanlış yakıt konulması sureti ile uğradığı zararların tazminini istemiştir. Mahkemece asıl davada davalı akaryakıt istasyonu yönünden davanın kısmen kabulüne karar verilmiş, diğer davalı şirket yönünden zararın meydana gelmesinde herhangi bir kusurunun bulunmadığı gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiştir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, somut olayda davalılardan akaryakıt istasyonunun işlettiği akaryakıt istasyonunun diğer davalı şirketinin bayisi olduğu, bayinin çalışanı tarafından davacıya ait araca yanlış yakıt konulması sureti ile aracın arızalandığı hususlarında taraflar arasında ihtilaf bulunmamaktadır. Uyuşmazlık, bayi tarafından verilen hizmet sebebiyle sağlayıcının müteselsil sorumluluğu bulunup bulunmadığı noktasında toplanmaktadır. Buna göre sağlayıcı tarafından bildirilen reklam tanıtım ve ilanlarda tespit edilen faydalanma amacı bakımından tüketicinin beklediği yararları ortadan kaldıran maddi eksiklikler içeren hizmet söz konusu olduğundan, anılan Kanun'un 4/A maddesinin ilk fıkrası uyarınca ayıplı hizmet bulunur. Sağlayıcı ve bayi 4/A maddesinin üçüncü fıkrası gereğince ayıplı hizmetten ve ayıplı hizmetin neden olduğu her çeşit zarardan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Kaldı ki, sunulmakta olan hizmetin ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz. Mahkemece açıklanan bu husus göz ardı edilerek, davalı ... Ofisinin zararın meydana gelmesinde herhangi bir kusurunun bulunmadığı gerekçesi ile davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yargıtay'dan, emsal, karar!, Yanlış, konulan, akaryakıttan, hem, istasyon, hem, de, şirket, sorumlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı