Haber Detayı
07 Eylül 2021 - Salı 17:36 Bu haber 3836 kez okundu
 
Yalnızlığı Geometrik Sırayla Sanata Dönüştüren Ressam, Uğur Akın
SANAT Haberi
 Yalnızlığı Geometrik Sırayla Sanata Dönüştüren Ressam,  Uğur Akın

 

 

 Resme ilgisi ortaokul yıllarında başlayan Uğur Akın ‘ın bu güne kadar pek çok eseri, ulusal ve uluslararası  sanat galerilerinde  sergilendi.

 Temalarında farklı bir dünya ve hücresel hareketi uygulayan Akın, parçalı bir dünyada yalnızlığımızı geometrik bir sırayla sanat ortamına taşıyor.

  Diyalektik düşünce, nesneler ve lekelerle, renk araştırması, renk krokisi, gri tonlama ile resimlere derinlik kazandırarak çalışmaya değer katıyor. Sıra dışı çalışmalarıyla öne çıkan Ressam Uğur Akın’a, çalışmalarını, resme olan ilgisini, sanatı sorduk.

 

 

Merhaba Uğur bey,  kendinizden kısaca söz eder misiniz ?

 

2004 yılında Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldum. Lisans eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı’nda başladım. 2005 yılının şubat ayında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü’ne yatay geçiş yaptım.  Numan Arslan,  Şemsettin Eder,  İsmail Özgür Soğancı’nın atölyelerinde çalıştım. Lisans öğrenciliği yıllarında Eskişehir Sanat Derneği karma sergileri, kulüp olarak oluşturduğumuz fotoğraf sergileri ve dönemin etkili yarışmalarında sergileme aldım. 2008 yılında lisans eğitimini tamamladım. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda Görsel  Sanatlar Öğretmeni olarak Antalya ilinin Gazipaşa ilçesine atandım.  Halen çalışmalarıma bu ilçede devam etmekteyim. Gazipaşa, Isparta, Eskişehir Han ilçesi çalış taylarına katıldım. Resimlerim yurtiçi ve yurt dışı kişi, özel ya da devlet kurumlarının koleksiyonuna girdi.  Türkiye içerisinden de isim yapmaya başladım.

Resme ilginiz ilk ne zaman başladı? İlk serginizi nerede ne zaman açtınız? Kimlerle çalıştınız?

Resme ilgim ortaokul yıllarında başladı. Güzel Sanatlar Lisesini kazanmamla beraber iyi bir eğitim aldım. İlk ve ikinci kişisel sergimi 2013-2014 yılarında   Antalya  Art park galeri de açtım. Daha sonra Ünitede serisi ile beraber birçok sanat galerisi ve grupsal karma sergilere katıldım.  2019 yılında Çayyolu Rotary Kulübü Resim Yarışması mansiyon ödülü aldım. Untitled serisine ek olarak Abstraction serisine devam etmekteyim. Sanat galerisi olarak Ankara’da Galeri Desen ve İstanbul’da Sanat gezgini ile ilişkilerim devam etmektedir. Kişisel olarak başta Erhan Lanpir, Nevres Akın ve Raşit Altun gibi değerli sanatçılarla ilişkilerim bulunmaktadır.

Resimle ilgilenmeseydiniz ne yapardınız?

Müteahhit ya da İç Mimar olurdum.

Resim alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere ne tür önerilerde bulunursunuz?

Fotoğraf eğitimi alsınlar. Fotoğraf alanında denge gibi tekniklerde kendilerini geliştirsinler. Sinema tarihinde bulunan değerli başyapıtların görüntü yönetimini, tekniğini incelesinler. Sadece güzel resim yapmaya çalışsınlar. Malzeme olarak kaliteli boyaları kullansınlar.

 

 

Türkiye' de sanat ve sanatçıya verilen değer hakkında ki düşünceleriniz?

Türkiye' de sanat ve sanatçıya verilen değer olarak; az yâda çok olarak değerlendirmem doğru değil.  Bölgesel farklılıklar var. Kültürel farklılıklar var. Devletin sanat eserlerinden alınan vergiyi sıfıra indirmesi, sanat piyasasını rahatlatacağını düşünüyorum. Diğer vergi kalemlerine göre maliyeyi zorlamayan bir yardım olur. Yarışmaların sayısının artırılması, bu yarışmalarda “elden teslim“ şartının olmaması dilerim.

İnstagram @ugur_akin_art

https://www.sanatgezgini.com/marketplace/seller/profile/ugur-akin

Röportaj Hazırlık : Melek Şenol

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Yalnızlığı, Geometrik, Sırayla, Sanata, Dönüştüren, Ressam,, , Uğur, Akın,
Yorumlar
Haber Yazılımı