Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 15:17 Bu haber 2958 kez okundu
 
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya “Çiftçiye Girdi Maliyetleri Desteği Verilsin ”
EKONOMİ Haberi
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya “Çiftçiye Girdi Maliyetleri Desteği Verilsin ”

Karadeniz’in ay çiçeği merkezi Vezirköprü;   Ayçiçeği, Buğday, Şeker Pancarı ve tütün üretimiyle ülke ekonomisine katkısını sürdürüyor. 24 Bini aşkın üye çiftçiye verdikleri desteğin yanı sıra, alternatif ürün geliştirme aşamasında olan, Devlet desteğinin artırılmasını istiyor.

İlçe çiftçisine Zirai ilaç, tohum bayiliği ve eğitim desteği veren Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya,  Çiftçi çalışmaları hakkında medya-24 mikrofonlarına şunları aktardı.

 

Samsun Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan  Kaya  “ çiftçiye verdiklerin hizmetlerin arasında Zirai ilaç, tohum bayiliği ve mevsimine göre sebze ve meyve fidanı sattıklarını belirterek, üye sayımız 24 bin.  ÇKS kayıtlı çiftçimi sayımız ise 9250.

İlçe nüfusumuz 100 Binin üzerinde Halkın yüzde 7o’i çiftçilikle uğraşıyor. Nüfus ve insan gücü olan Vezirköprü’de çiftçiyi bilinçli üretime teşvik ediyoruz. Buğday, Ayçiçek, şekerpancarı,  tütün 4 ana ürünü oluşturuyor. 2 Barajdan 140 bin dekar alan sulanıyor. Alternatif ürün silajlık mısır, yemlik ekiliyor bunlar suyun sayesinde gerçekleşiyor.” dedi.

Hayvancılığında yaygın olduğu ilçemizde 89 büyük, 38 bin küçükbaş hayvan var.

Ana ürünü Ayçiçek üretiminin oluşturduğuna dikkat çeken Kaya, üretimin artması için maliyet fiyatları uygun hale gelmesi şart. Geçtiğimiz yıllarda mazotta, tohumda, gübre ve yemde büyük artışlar oldu. Bu arada 2 yıldır fiyatları Karadeniz Birlik belirliyor. Bu yıl Ayçiçek birlikleri kg başına 5 TL verdiler bizler ise 6 olmasını talep ettik. Hükümetimizden talebimiz girdi fiyatlarında yardımcı olmaları. Çiftçiye destek olarak gübrenin yarısını hibe olarak, mazotta da destek istiyoruz ve ürünlere verilen destekler yetersiz desteklerin girdi ücretlerine göre ayarlanmalı.”

 

 

Başkan Arslan Kaya’nın detaylı açıklamasını aşağıdaki videoya tıkla izle.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vezirköprü, Ziraat, Odası, Başkanı, Arslan, Kaya, “Çiftçiye, Girdi, Maliyetleri, Desteği, Verilsin, ”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı