Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 09:43 Bu haber 5946 kez okundu
 
ULUKIŞLA GÜNEY'LİLER DEMİRYOLU MAĞDURU
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi
ULUKIŞLA GÜNEY'LİLER DEMİRYOLU MAĞDURU

 

 

 

Demiryolu köyü 2'ye ayırmış arazilerini ekemiyorlar, üzüm bağlarına gidemiyorlar, hayvanlarını otlatamıyorlar.Güneylilerin öncelikle   tek istedikleri arazilerine gidecek uygun yere bir alt geçit.

1932 'den bu yana kullanılan arazi yolu, Devlet Demir Yolları'nın Ankara Adana tren hattı nedeniyle

iptal edilmiş…

 

Niğde / Ulukışla Güney köy muhtarı Adnan  Dilmen  emekli olduğunu ve 31 mart 2019'da yapılan seçimlerde muhtar olduğunu söyledi. 217 nüfusa sahip Güney'in nüfusunun  yazın  arttığını belirtti.

Muhtar Dilmen, önemli sorunlarının,  DDY 'nin köyün arazi geçişini demir  yolu ile kapatması olduğuna dikkat çekti.

Bu sebepten dolayı  büyük sorun yaşadıklarını ve 6 bin dönüm araziye 1500 dönüm bağlarına  ulaşmakta büyük mağduriyet yaşadıklarını söyleyen muhtar Dilmen, konuyla ilgili İlçe Kaymakamının  çok çaba sarf ettiğini  ve fakat DDY Genel Müdürlüğünün konuya duyarsız kaldığını kaydederek, köylünün 600 metre ileride yer alan  geçitten geçmek zorunda bırakıldıklarını ve fakat bu geçitinde otoban tarafından kullanıldığını köylünün çok zor şartlar altında yaşamak zorunda kaldığını dile getirdi.

Diğer bir konunun yıllar önce sulama sorununu çözecek gölet yapma sözü  olduğunu anımsatan muhtar Dilmen, göletin  hala bitirilemediğini, göletede geçmek için  yine 5 km yolu dolaşmaları  gerektiğini bu sorunun çözümü için Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan destek beklediklerini ifade etti.

YILLARDIR GÖLETİN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ

 

mağduriyeti yaşayanrın başında gelenlerden köy sakini Süleyman araziyi ekemiyoruz, bağımıza gidemiyoruz sıkıntımız büyük  "dedi. İsmail bey ise, 1932 yılından beri kullanılan yol üzerine yapılan tren yolu arazimize gitmemizi engelliyor.Arazimize ulaşmak  için 5 km yol gitmemizi istiyorlar bu mümkün değil"dedi.

 Aza Mustafa Ünal, okulun   ve sağlık ocağının kapandığını  sağlık sorunu için 30 km mesafede Ulukışlaya gitmek zorunda kaldıklarını ve taşımalı eğitim yapıldığını, egnçeler yönelik faaliyet alanlarına ihtiyaç duyduklarını belirterek muhtarın açıklamalarını desteklediğini söyledi.

HABERİN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ VİDEOYA TIKLA İZLE.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ULUKIŞLA, GÜNEY'LİLER, DEMİRYOLU, MAĞDURU,
Haberin Videosu
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı