Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 17:34 Bu haber 14156 kez okundu
 
Türkiye şehitlerini uğurladı
Dün Bingöl’den Bitlis’in Tatvan ilçesine giden helikopterin düşmesi sonrası şehit olan 11 mehmetciğimiz için Ankara'da devlet töreni düzenlendi. Şehitlerden 5'i cenaze namazı sonrası Ankara'da toprağa verildi. 6 şehit ise memleketlerine uğurlandı.
GÜNDEM Haberi
Türkiye şehitlerini uğurladı

 

 

 

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere dün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesildi. Arama çalışmaları neticesinde helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Helikopterde bulunan askerlerden 11’i şehit oldu.

 

Şehit askerler Elazığ Havalimanı'nda düzenlenen askeri törenin törenin ardından devlet töreni için uçakla Ankara’ya nakledildi. Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde düzenlenen devlet törenin arkasından da şehitlerden 5’i Ankara’da toprağa verildi. 6 şehit ise memleketlerine gönderilecek.

 

 

 

Ankara’daki törene Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, bakanlar ve muhalefet liderleri katıldı.

 

“ALLAH YOLUNDA ÖLENLERE ÖLÜLER DEMEYİNİZ…”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazının ardından yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi:

 

* Şu musalla taşında ebediyete uğurladığımız, hakka uğurladığımız şehitlerimizle son buluşmamızda temenni ediyorum ki; rabbim bizleri sevgili habibinin sancağı altında da buluştursun.

 

 

* Tabii şu an için Korgeneral Osman Erbaş komutanımız komutanlığın ötesinde tevazu ile gerçekten duruşuyla çok oldukça farklı, mütevazi bir insandı ve yanındaki yine kardeşlerimle birlikte çıktıkları bir yolculuk sırasında meydana gelen bu elim kazayla emaneti sahibine teslim ettiler.

 

* Biz bir şeye inanıyoruz; Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz. Şimdi, 11 şehidimizi hakka uğurlarken biz diri olan bu şehitlerimizle inşallah sevgili habibinin sancağı altında da bir oluruz. Temennimiz budur. Tabii tüm aileye, ordumuza, milletimize rabbimden sabırlar diliyorum.

 

* Tezkiye ile şu an için bu cenaze namazına katılan tüm kardeşlerimiz, zaten sizler özellikle tezkiye ettiniz. Hocamızın da ifade ettiği gibi, ‘Biz şehitlerimizin tezkiyesine muhtacız.' Çünkü onlar bizler için bir yolculuktaydılar ve bu yolculukta da mukadder olan ölümle karşı karşıya kaldılar.

 

* Hepimiz için mukadder olan bir ölüm var. Şehadet bunların en yücesi, rabbim bize de bu makamı inşallah nasip eder. Hele hele din uğrunda, vatan uğrunda bu makama kavuşmak her yiğidin karı değil. Rabbim bir mükafat olarak bunu bize lütfederse ne kadar güzel. Temenni ederim ki rabbim bize de bunu nasip eder ve son olarak bende tüm kardeşlerimden bir fatiha okumalarını isteyeceğim.

 

BEŞ ŞEHİT ANKARA’DA DEFNEDİLDİ

 

Burada düzenlenen törenin ardından Korgeneral Osman Erbaş, Kurmay Albay Şentürk Aydınyer, Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş ve Yüzbaşı Salih Sarıoğulu'nun naaşları defnedilmek üzere Ankara Cebeci Şehitliği'ne, Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu'nun naaşı Kırıkkale’ye, Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir ve Astsubay Üst Çavuş Nazmi Yılmaz'ın naaşları Kahramanmaraş’a, Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek'in naaşı Afyonkarahisar’a, Uzman Çavuş Hakan Gül'ün naaşı Amasya’ya ve Uzman Çavuş Tolga Demirci'nin naaşı Kayseri'ye uğurlandı.

 

 

ŞEHİTLERİMİZ

 

– 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş

– Kurmay Albay Şentürk Aydınyer

– Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş

– Yüzbaşı Salih Sarıoğlu

– Yüzbaşı Gökhan Uysal

– Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir

– Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu

– Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz

– Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek

– Uzman Çavuş Hakan Gül

– Uzman Çavuş Tolga Demirci

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, şehitlerini, uğurladı,
Haber Yazılımı