Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 06:19 Bu haber 28759 kez okundu
 
Türkiye'nin koronavirüs aşı programı dünya gündeminde
DÜNYADAN Haberi
Türkiye'nin koronavirüs aşı programı dünya gündeminde

 

Türkiye'de uygulanmaya başlayan Kovid-19 aşı programı, dünya gündeminde, "Türkiye'nin 1 günde yapmış olduğu aşıyı Fransa 3 haftada yaptı" ifadeleriyle yer aldı.

Dünyada hızla yayılmaya devam etmekte olan ve mutasyona uğrayan korona virüsü önleyebilmek için dünyanın dört bir yanından devletler milyonlarca doz aşı sipariş ederken, Türkiye'de aşılama başladı.

 

 

Türkiye’nin Kovid-19 aşı programı dünya medyasında gündeme oturdu. Türkiye'nin aşılama konusundaki hızıyla ilgili dünya basınına yansıyan haberlerde, "Türkiye'nin bir günde yapmış olduğu aşı, Fransa’nın ilk üç haftada yapmış olduğu aşılamadan daha fazla" ifadeleri yer aldı.

 

Haberde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, "Ülke çapında aşılama programlarının uygulanmasında tecrübeli bir ülkeyiz. Salgına karşı vermiş olduğumuz savaşı beraber kazanacağız" ifadelerine de yer verildi.

 

Haberde, bazı AB ülkelerinin milyonlarca doz sipariş ettikleri Pfizer ve BioNTech aşısının ülkelerine tedarikini beklediği belirtilerek; Çinli ilaç firması Sinovac’ın aşısının uygulanmış olduğu Türkiye’de, ilk iki günde 500 binden fazla insanın aşılandığı aktarıldı. Türkiye'de programın ilk gününde, Fransa'nın nerdeyse ilk üç haftasında yapmış olduğu aşılamadan daha fazla kişiyi aşıladığının da altı çizildi.

 

AVRUPA'DA AŞI TEDARİĞİ SIKINTISI YAŞANIYOR

Haberde, altı AB hükümetinin, Avrupa Komisyonu'na gönderdikleri bir mektupta, Komisyon’dan “aşı teslimatlarında istikrar ve şeffaflık sağlamak amacıyla" Pfizer-BioNTech'e baskı yapmasını istediği belirtildi. İsveç, Danimarka, Finlandiya, Litvanya, Letonya ve Estonya Sağlık Bakanları tarafından imzalanan mektupta "Bu durum kabul edilemez. Planlanan aşılama programlarını etkilemekle kalmıyor, hemde aşılama sürecinin güvenilirliğini de azaltıyor" ifadelerinin yer aldığı bildirildi.

 

 

Haberde, Belçika'nın, bu ay içerisinde yapılması planlanan Pfizer aşısı dozlarının sadece yarısını almayı beklediği belirtilirken, Litvanya'nın aşı talebini, Şubat ortasına kadar yarıya indireceği açıklandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in, Pfizer ile görüştüğünü ve planlanan teslimatların bu senenin ilk çeyreğinde yapılacağına dair güvence aldığını söylediği belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, koronavirüs, aşı, programı, dünya, gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı