Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 12:00 Bu haber 50483 kez okundu
 
Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, Mavi Vatan ile buluştu
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, Mavi Vatan ile buluştu

 

12.02.2021 11:35 senedir sürdürdükleri araştırma-geliştirme çalışmaları sonunda Türkiye'nin ilk insansız muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirdi.

 

 

Prototip üretimi tamamlanan ve "ULAQ" serisinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) denize indirildi ve deneyim seyirlerine başlandı.

 

SİDA, 400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretildi. SİDA, keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden ya da yüzer platformlardan kullanılabilecek.

 

20210212_2_46833652_62437243_Web

 

MİLLİ FÜZE SİSTEMLERİ İLE DONATILDI

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, milli füze sistemleri üreticisi ROKETSAN'ın ürünleri 4'lü lazer güdümlü füze Cirit podu ve 2'li Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) lançeri ile donatıldı.

 

8 km'lik menziliyle sınıfının lideri konumundaki Cirit, kara ve deniz platformlarının beraberinde helikopter, sabit kanatlı uçak ve insansız hava araçlarına (İHA) entegre edilebiliyor. Hassas güdümlü tanksavar füze sistemi L-UMTAS ise 8 km'lik menzili, lazer güdüm becerisi ve zırh delici tandem harp başlığıyla sabit ve hareketli kara ve deniz amaçlarına karşı etkin bir silah sistemi olarak öne çıkıyor. Cirit ve L-UMTAS silah sistemleri, kara araçları, sabit platformlar ve deniz platformlarında da kullanılacak olan ROKETSAN'ın stabilize taret sistemi ve gemi üstü ekipmanlarıyla beraber ULAQ üstünde yer almakta. Deniz testlerinin tamamlanmasının ardından bu senenin ilk çeyreği sonunda atış testlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

SİDA'YI FARKLI ARAÇLAR İZLEYECEK

SİDA, farklı operasyonel harekat gereksinimlerine cevap verebilecek şekilde füze sistemlerinin beraberinde elektronik harp, jamming (karıştırma) gibi farklı tiplerde yararlı yükler ve farklı haberleşme ve istihbarat sistemleriyle donatılabilecek. Bununla beraber, araç, kendisiyle eş ya da farklı yapıya sahip diğer SİDA'larla operasyon yapma, İHA, SİHA, TİHA'lar ve insanlı hava araçlarıyla müşterek harekat kabiliyetlerine sahip olabilecek. Diğer yandan SİDA yalnızca uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleriyle üstün ve çağın ilerisinde yeteneklerle donatılacak.

 

 

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin ilk fazı olan ve prototipi denize indirilen SİDA'nın ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı insansız deniz araçlarının da üretime hazır olacağı bildirildi.

 

'ÖNEMLİ İLGİYLE KARŞILAŞTIK'

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, ULAQ'a ilişkin ortak değerlendirmede bulundu.

 

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ-SİDA'nın denize indirilmesi ve deniz testlerine başlamasından çok büyük bir gurur ve mutlu olduklarını belirten Alanç ve Alparslan, şunları kaydetti:

 

 

"Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin Mavi Vatan savunmasının, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölge korunmasının ne kadar değerli olduğunun hepimiz farkındayız. Bu kapsamda bizler de iki özel şirket bir araya gelerek, milli menfaatlerimizi ilk planda tutup bütünüyle öz sermaye yatırımları ile ULAQ projesine başladık ve yoğun faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunun savunma sanayisinde de bir örnek olduğunun bilincinde olarak çok büyük bir iş birliği halinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bundan sonra amacımız deniz testlerini tamamlayıp, güdümlü mermi atış testlerini icra etmek olacak. ULAQ'ın ilk lansmanını gerçekleştirdiğimiz tarihten itibaren hem ülkemizden hem de dost ve müttefik ülkelerden önemli ilgi ile karşılaştık. Bu ilgi bizlerin de dünyanın en iyi insansız deniz araçlarını tasarlamak ve üretmek üzere çok büyük bir motivasyonla çalışmamızı sağlıyor. ULAQ'ın ilk tanıtımından itibaren yardımlarını esirgemeyen Milli Savunma Bakanlığımıza, Savunma Sanayii Başkanlığımıza, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ve tüm yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunarız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, ilk, silahlı, insansız, deniz, aracı, ULAQ,, Mavi, Vatan, ile, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı