Haber Detayı
05 Mart 2015 - Perşembe 21:33 Bu haber 1649 kez okundu
 
TÜRKİYE’DE GRİP VAKARLARINDA ARTIŞ YOK
SAĞLIK Haberi
TÜRKİYE’DE GRİP VAKARLARINDA ARTIŞ YOK

Grip Bilimsel Danışma Kurulu, Türkiye’de grip vakalarının dağılımı ve sayılarında önceki yıllara göre belirgin bir artış olamadığını belirtirken, “Ülkemizde vaka sayıları ve yatış hızlarında artış gözlenmemektedir” açıklamasında bulundu.

Grip Bilimsel Danışma Kurulu, bugün toplanarak yaşanan grip vakalarını değerlendirdi. Kurul toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, gribin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mevsimsel olarak yaygın olarak görüldüğü kaydedildi. Her yıl, içinde bulunulan aylarda, Kuzey Yarımküre ülkelerinde grip aktivitesinin artış gösterdiği kaydedilen açıklamada, artmış grip vaka sayılarının gözlendiği Avrupa’da da yılın ikinci haftasından sonra düşüş başladığı aktarıldı. Halen herhangi bir bölgede salgının söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, “Ülkemizde grip vakalarının dağılımı ve sayılarında önceki yıllara göre belirgin bir artış yoktur. Ülkemizde vaka sayıları ve yatış hızlarında artış gözlenmemektedir” denildi.

Sadece Türkiye’de değil tüm ülkelerde gribin sıkça ölüme yol açabileceği belirtilen açıklamada, “Korunmada bilinen en etkili yöntem grip aşısıdır. Grip aşısının etkinliği, her sene dolaşan virüsle aşı içeriği aynı olduğunda artmaktadır. Ülkemizin bilimsel verileri değerlendirildiğinde grip aşısının Eylül-Aralık ayları arasında yapılması önerilmekle birlikte grip mevsimi Nisan ayına kadar devam ettiği için Mart ayının sonuna kadar aşı yapılabilir” ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Haber Yazılımı