Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 12:36 Bu haber 58240 kez okundu
 
Tüm gözler bugün kritik toplantıda Yasaklar kalkıyor mu?
SAĞLIK Haberi
Tüm gözler bugün kritik toplantıda Yasaklar kalkıyor mu?

Yasaklar kalkıyor mu? Kabine Toplantısı sonrası 17 Şubat yeni koronavirüs kararları ne olacak? Tüm gözler bugün kritik toplantıda

Koronavirüs salgınındaki vaka sayılarındaki düşüş eğilimi sonrası 'yeni normal'e adım adım geçilmesi gündemde. Dün gerçekleştirmiş olan kritik Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı bir açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yüz yüze eğitim ile alakalı olarak "Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitim ilere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi görüşü YÖK'e iletilmiştir" diye konuştu.

 

BAKAN KOCA: YERİNDE KARAR DÖNEMİNE GEÇİYORUZ

Hafta başında il il vaka sayılarının artış oranlarının ilk defa yayınlanmasının ardından dün Bakan Koca'nın "Yerinde karar dönemine geçiyoruz" ifadelerine yer vermesi 'Kısıtlamalar (yasaklar) kalkıyor mu?' sorusunu akıllara getirdi.

 

GÖZLER BUGÜN KRİTİK TOPLANTIDA

Koronavirüs salgınına ilişkin yeni kararların alınmasına yönelik kritik Kabine Toplantısı ise bugün gerçekleşecek. Kurulun toplanmasıyla beraber yeni kararlarının neler olacağı ise büyük merakla bekleniyor.

 

 

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı, saat 15.30'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Toplantının en temel gündem maddelerini koronavirüs tedbirleri, kafe ve restoranların durumu, sokağa çıkma kısıtlamaları, yeni Anayasa ve Gara Operasyonu'nun olması bekleniyor

 

YASAKLAR KALKIYOR MU?

Toplantıda koronavirüs kısıtlamaları başlığında kafe ve restoranların kısıtlı açılması ile hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının gevşetilmesi gibi başlıklar görüşülecek. Yeni mutant virüslerin vaka sayılarını hızla artırması gibi olağanüstü bir neden olmaması halinde mart ayı ile beraber kısıtlamaların ağır ağır esnetilmesi, yeni normale doğru bir geçiş planlanıyor.

 

 

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Uzun süredir kapalı olan kafe ve restoranların mart ortasından itibaren belli kurallarla açılması düşünülüyor. Ancak buralar maskelerin indiği ve bulaşın en fazla arttığı yerler olduğu için zamanlamanın iyi yapılması, kuralların da sert ve net konulması bekleniyor. Planlen temeln düzenlemede HES koduyla kafe ve restoranlara girilmesi, kapalı alanda 30, açık alanlarda 50 doluluk ile 45 dakika oturma süresinin getirilmesi öne çıkıyor.

 

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI KALKIYOR MU?

Marttan itibaren sokağa çıkma kısıtlamaları ile alakalı de bazı iyileştirilmelerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Öncelikli olarak hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılması, hafta içi kısıtlamanın ise bir süre daha sürmesi bekleniyor. Salgının durumuna göre daha sonra bunun da kaldırılacağı belirtiliyor.

 

Toplantıda koronavirüs aşısında gelinen son durumun, yeni aşı temini gibi konuların da görüşülmesi bekleniyor.

 

YENİ ANAYASA VE GARA OPERASYONU

Siyasetteki sıcak başlıkların da toplantıda ele alınması bekleniyor. Yeni Anayasa çalışmaları ve Gara operasyonunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

 

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPACAK

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tüm, gözler, bugün, kritik, toplantıda, Yasaklar, kalkıyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı