Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 20:40 Bu haber 3112 kez okundu
 
Toplumsal olaylarda polislerin görüntü ve seslerinin kaydedilmesi yasaklandı.
GÜNDEM Haberi
Toplumsal olaylarda polislerin görüntü ve seslerinin kaydedilmesi yasaklandı.

Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelge tartışma yarattı. Söz konusu genelgede, toplumsal olaylarda polislerin görüntü ve seslerinin kaydedilmesi yasaklandı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, eylemler sırasında ses ve görüntü alınmasını yasaklayan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesini paylaştı.

 

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayımlanan genelgede, eylemler sırasında polislerin görüntülerini veya seslerini kaydeden bireylerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına karar verildiği bilgisi yer almakta.

 

Söz konusu genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal ağlarda paylaşılmasının, "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği" savunulurken, ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı engellediği ileri sürüldü.

 

Genelgede, "Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin ya da durumun niteliğine göre kayıt yapan bireyleri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerekli olduğu hususlarında tüm çalışanlarımızın bilgilendirilmesi" ifadelerine yer verildi.

 

ÇHD AÇIKLAMA YAPTI

ÇHD İstanbul Şubesi'nden genelgeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Mayıs öncesi personelini garantiye alma genelgesi." ifadelerine yer verildi.

 

REZAN ÖPÖZDEMİR: GENELGEYLE BU KARAR ALINAMAZ

Habertürk canlı yayınında da söz konusu genelge "Para Gündem" programında masaya yatırıldı.

 

Hukuçu Dr. Rezan Epözdemir genelgeyle ilgili yapmış olduğu yorumda "Genelgeyle bu kararın alınması mümkün değil. Bunun kanunla yapılması gerekir" dedi.

 

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı ise söz konusu genelgeyle "Polis ne yapacak da bu engelleniyor?" diye bir algı oluşabileceğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Toplumsal, olaylarda, polislerin, görüntü, ve, seslerinin, kaydedilmesi, yasaklandı.,
Haber Yazılımı