Haber Detayı
26 Nisan 2021 - Pazartesi 20:27 Bu haber 9002 kez okundu
 
Tam kapanma kararı alındı: Yüz yüze eğitime ara, sınavlar ertelendi
GÜNDEM Haberi
Tam kapanma kararı alındı: Yüz yüze eğitime ara, sınavlar ertelendi

 

Corona virüsü salgınıyla mücadele çerçevesinde kapanma senaryolarının görüşüldüğü kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yapmış olduğu açıklamada "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar tam kapanma kararı uygulen temelcak" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirmiş olan kabine toplantısı sona erdi.

 

Kritik toplantıda 14 Nisan’da başlayan iki haftalık kısmi kapanmanın devam edip etmeyeceği veya tam kapanmaya çevrilip çevrilmeyeceği konusu görüşüldü.

 

Reuters’a konuşan iki yetkili okul ve AVM’lerin kapanmasının gündemde olduğunu söylemiş, yetkililerden biri “Bakanlıklar açısından tam kapanmayı savunanlar ve karşı çıkanlar var. Nihai kararı Erdoğan verecektir” ifadelerini kullanmıştı.

 

“LİNÇ KAMPANYASINI KINIYORUM”

 

Toplantının ardından açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde geride bıraktığımız hafta yapılan değişikliğe değindi. Erdoğan, Ruhsar Pekcan’ın yerine Ticaret Bakanlığı’na getirilen Mehmet Muş’u, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Prof. Dr. Vedat Bilgin ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na getirilen Derya Yanık’ı tebrik etti.

 

Görevden alınan bakanlar Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a da teşekkür eden Erdoğan, bu iki isim hakkında sosyal ağlarda başlatılan linç kampanyasını da kınadığını ifade etti.

 

“SAĞLIK HİZMETLERİ KONUSUNDA SIKINTI YAŞANMIYOR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

 

 

* Aziz milletim, corona virüsü salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Zaman zaman artan, ara sıra azalan bir seyir izleyerek süren bu salgın krizini ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı şekilde yönetmeye çalışmaktayız. Sağlık hizmetleri konusunda hamdolsun herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

 

* Vatandaşlarımızın aldıkları sağlık hizmetlerinin niteliğini yükseltmek için ilave adımlar da açıyoruz. Bu çerçevede sağlık uygulama tebliğ listesinde olan işlemlerin tamamı için 10 ile 20 oranında tıbbi malzeme fiyatlarında ise 10 oranında artış yaparak sağlık sistemimizi destekledik. Ayrıca toplamda 115 000 vatandaşımızı ilgilendiren diyaliz hizmetlerinin bedelini 20 artırdık.

 

* Yine 34 bin vatandaşımızın faydalandı. Çölyak tedavisinin ödeme tutarında şimdi 25 ve ağustos ayı itibariyle de ilave 25 artış yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemize maliyeti 7 milyar TL'yi geçen bu düzenlemeleri milletimize ve sağlık piyasasına hayırlı olmasını diliyorum.

 

* Ayrıca hem salgın dönemini hem Ramazan ayını gözeterek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere başlattığımız patates ve soğan dağıtımlarında 103 bin tonu geride bıraktık.

 

“TEDBİRLERİN NETİCELERİNİ YAVAŞ YAVAŞ ALMAYA BAŞLADIK”

 

* Diğer yandan artan vaka ve vefat sayıları bizi ramazan ayıyla beraber tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur bıraktı. Bu önlemlerin sonuçlarını ağır ağır almaya başladık. Bugün kabine toplantımızın salgınla ilgili son gelişmeler bölümünde enine boyuna değerlendirmesini yaptık.

 

 

* Amacımız önlemlerin temizlik maske mesafe kurallarından asla ödün vermeden halkımızın hayatlarını en az etkileyecek biçimde uygulanmasını, vaka ve vefat sayıları yükseldiğinde kısıtlayıcı önlemlerin artırılması kaçınılmaz hale gelmektedir.

 

“VAKA SAYILARIMIZI 5 BİNİN ALTINA İNDİRMELİYİZ”

 

* Ramazan Bayramı'nın ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımlar atabilmemiz için rakamların bugünün çok daha altına düşmesi şart.

 

* Avrupa'nın açılma sürecine girdiği bir dönemde bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratte 5 000 altına indirmeliyiz. Turizmden ticarete ve eğitime kadar ağır bir fatura ile karşı karşıya gelmeniz kaçınılmaz olacak hedeflediğimiz rahatlamayı sağlayabilmek için önümüzdeki günlerde hep beraber biraz daha fedakarlık yerine getirmemiz önem arz ediyor.

 

* Öncelikle şu hususu belirtmek istiyorum, özel hastanelerde yoğun bakım hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiğine dair şikayetler oluyor. Hukuken söz konusu hizmetler için halkımızdan hiçbir ücret talep edilemez. Yoğun bakım hizmetleri nedeniyle ilave ücret talebi ile karşılaşan vatandaşlarımız bu durumu Sağlık Bakanlığımıza ve Sosyal Güvenlik Kurumumuza bildirirlerse failleri hakkında gerekli olan işlemler yapılacaktır.

 

* Çünkü bunların yaptırımı var. Salgın başladığından beri ekipleri ile beraber yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın acılarına başlen temelcağının müjdesini de vermek istiyorum.

 

“TAM KAPANMAYA GEÇİYORUZ”

 

* Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirlerimiz şu biçimde olacak: 29 Nisan 2021 yani Perşembe akşamı saat 19:00'dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

 

 

* Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulen temelcaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işletmeler faaliyetlerine ara verecektir.

 

* Yeme içme piyasasında yalnızca paket serviste hizmet verilebilecek koşullara uygun olan iş yerleri bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecektir.

 

* Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları 50 kapasiteyle çalışabilecektir.

 

* Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

 

SINAVLAR ERTELENDİ

 

* Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan ya da dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir uzaktan çalışan memur de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacak en temel okul kreş sekizinci ve 12. derslikler dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek tüm sınavlar ertelenecektir.

 

* Tarım piyasasında çalışanların faaliyetlerini salgın önlemlerine uygun biçimde yürütebilmesi için gerekli olan düzenlemeler ayrıca yapılacak. İhtiyaçlarını karşılayabilmek için sokağa çıkamayan yaşlı ya da ağır hastalığı olan vatandaşlarımız vefa ekiplerinden destek isteyebilecektir.

 

* Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurumlarımız gerekli olan tüm tedbirleri alacaktır. Biz de bunların yakın takipçisi olacağız. Türkiye bu durumdan çok önemli olan bu sürecin hedeflediğimiz sonuçlar verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulen temelcak, önlemlerin istismarına kesinlikle izin verilmeyecektir.

 

* İnşallah bu fedakarlıklarımızın karşılığını bayram sonrası hep beraber daha sağlıklı huzurlu ve mutlu müreffeh günlere ulaşarak alacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tam, kapanma, kararı, alındı:, Yüz, yüze, eğitime, ara,, sınavlar, ertelendi,
Haber Yazılımı