Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:19 Bu haber 6625 kez okundu
 
SORUN ÇÖZEN TERAPİSTLER
Özellikle günümüzde yaşanan aile içi durumlar ile beraber aile danışmanlığı çok daha önem kazandı . Aile Danışmanlığı ele aldığı görev ve sorumluluk kapsamında son dönemlerde en çok ilgi gören meslekler içerisinde yer alıyor.
YAŞAM Haberi
SORUN ÇÖZEN TERAPİSTLER

 

Haber  Röportaj  / Melek Şenol 

Toplum hayatının kuruluşu, işleyişi ve değişimi konusunda bilgi ve araştırma becerilerine sahip iletişimde kalmamızı, her hangi bir sorun yaşadığımızda sağlıklı karar vermemize yardımcı olan rehberlerdir   Sosyologlar.

Hayati öneme sahip mesleği icra eden sosyologlar, yaşamın  her aşamasında sorun çözme üzerine eğitim alıyor ve uygulamaya çalışıyorlar.

 

İşte onlardan birini gündeme aldık.

Sosyologun sahip olması gereken yeteneklere sahip Aile Danışmanlığı Ve Çift Terapisi Ceren Sürmeli ile aile danışmanlığı üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

-Aile içerisinde sorun mu yaşıyorsunuz ?

-Boşanma riskiniz mi var ?                                                                              

-Çocuklarınızla iletişim problemi mi yaşıyorsunuz ?

-İşyerinde uyumsuzluk mu çekiyorsunuz ?

Mutlaka bir Sosyolog, Aile danışmanına başvurun.

 

Danışanlarına görüntülü , sesli , yazılı hizmet veren Mersin Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu Sosyolog Ceren Sürmeli, aileye ve  kişilere özel araştırmaları uygulayarak çözüme ulaşıyor.

 

 

İYİ BİR GÖZLEM GEREKİYOR

 

Aile ve Çift Danışmanlığı’nda kullanılan yaygın yöntemler nelerdir?

 

        Bu danışmanlık türlerinde birçok yöntem ve teknik kullanılmaktadır. Fakat tüm bunlar danışanların sorunlarına ve bulundukları gruplara göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple bazı temel yöntemler dahi kişilere özgü olarak değişime uğrayabilmektedir. Tam burada danışmanlara düşen görev, iyi bir gözlem yapıp tedavi sürecinde danışanlara destek olacak yöntemlere başvurmaktadır. Toplum bilimci olmam, kişisel sebeplere ek olarak ekstra toplumsal baskı ve sorunları gözlemlememde, danışanlarla iletişimime katkı sağlamaktadır.

 

 Aile ve Çift Danışmanlığı’nda seansların ne kadar süreceği ile alakalı bir standart var mı?

Seanslar 30 ila 50 dakika arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama seans sürelerinde 50 dakikayı aşmamaya özen gösteririz. Tabi ki özel nedenler zaman zaman sınır aşımını gerektirebilmektedir. Fakat belirlenen sürenin dışına çıkılmazsa seans daha verimli geçmektedir. Böylece dikkat dağılımının ve yorgunluğun önüne geçilmektedir.

 

 Aile ve Çift Danışmanlığı adaylarına önerileriniz nelerdir?

        İlk olarak bizlerin görevi aile içinde sorun yaşayan ve bunların üstesinden gelemeyen, çocukları ile iletişiminde problem yaşayan, ayrılık ve boşanma sırasında süreci sağlıklı olarak yönetebilmeleri için, aile bireylerine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda çift terapisinde de sağlıklı iletişim ve sevgi dinamikleri üzerinden ilişki içindeki bireylere danışmanlık vermekteyiz. Danışanlar bizlere başvurduğunda, sorunları sebebiyle çekinmemeli sürecin büyük bölümünde kendilerinin rol alacağını ve bizlerin sadece birer rehber olduğunu bilmelidirler. Ayrıca sıkıntılı süreçlere çoğu çiftin maruz kaldığını  hatırlayıp, danışma sürecine dahil olurken kendilerini bu şekilde rahatlatmaları onlar için faydalı olacaktır.

                 

 SEANSLARDA SÜREKLİLİK ÖNEMLİ

 

 Aile ve Çift Danışmanlığı’nda danışanların süreci nasıl ve ne ölçüde olursa verimli olur?

        Daha öncede belirttiğim gibi, danışma sürecinde hem danışanlar hem de bizler ortaklaşa çalışıp, sonuca öyle ulaşmayı tercih etmekteyiz. Böylece danışanlar ortada olan problemin daha kolay farkına varıp, çözümüne daha bilinçli ulaşacaklardır. Seanslarda zaman zaman danışanlara ev ödevi veririz. Böylece paylaşımlarımız ve önerilerimiz eyleme dönüşerek, kişilerde deneyim haline gelecektir. Bu da sorun çözümüne yardımcı olacaktır. Bu sebeple danışanlardan beklentimiz seanslara düzenli katılmaları ve ödevlerini zamanında yapmalarıdır. Belirli bir düzen sağlandığı takdirde, süreç de sağlıklı ilerlemektedir.

 

 Aile ve Çift Danışmanı Ceren Sürmeli'yi tanıyalım 

6 Temmuz 1998 Mersin doğumluyum. Lisans eğitimimi Mersin Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladım. Hemen akabinde ise Aile Danışmanlığı ve Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldım ve bu alanlar üzerine çalışmalar yaptım. Şu an İstanbul’da ikamet etmekteyim. Danışanlarım ile sosyal medya hesabım üzerinden iletişim kurup, tercihlerine bağlı olarak görüntülü, sesli veya yazılı hizmet vermekteyim.

 

İLETİŞİM instagram: sosyolog.cerensurmeli

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SORUN, ÇÖZEN, TERAPİSTLER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı