Haber Detayı
25 Ağustos 2021 - Çarşamba 15:12 Bu haber 4000 kez okundu
 
Sıkıntılı Duygu, Düşünce ve Durumlarla Başa Çıkmanın Yolu : Uzmanından Bir Terapi Alın
YAŞAM Haberi
Sıkıntılı Duygu, Düşünce ve Durumlarla Başa Çıkmanın Yolu :  Uzmanından Bir Terapi Alın

  - Terapide Neye Dikkat Edilmeli ?

  - Hangi Terapi Yöntemi Daha Etkili ?

  - Süreç Nasıl İşliyor ?

 - Terapiye Ne zaman İhtiyaç Duyulur

 

Kendinizi, ilişkilerini, ilişki kurma biçimlerini değiştirmek ve geliştirmek istiyorsanız uzmanların tavsiyesi bir terapi alın.

Uzman Psikolog Betül Özateş, bu konuda önemli  açıklamalarda bulunarak, son yıllarda terapinin  klinik bir araç olmaktan çıkıp, yaşam kalitesini arttıran, kişinin kendisini tanımasını sağlayan, bakış açısını genişleten, zihinsel esneklik sağlayan, işlevselliği ve  üretkenliği arttıran bir  uygulama olduğuna  dikkat çekerek,  danışanlarına nasıl, hangi programla  olumlu sonuç veren terapi yöntemlerini uyguladığını  şöyle açıklıyor.

 

-Uzman Psikolog Betül Özateş öncelikle okurlarımıza, kendiniz den ve profesyonel geçmişimizden bahseder misiniz,

 

 Ben İstanbul Şehir Üniversitesi'nde lisansı ingilizce okudum, İstanbul Kent Üniversitesinde klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptım. Çapa Eğitim Araştırma, Haydarpaşa Numune, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastaneleri gibi bizim alanda en çeşitli hasta görülebilecek yerlerde stajlar yaptım, çalışmalara katıldım hatta yayınlarım oldu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Metakognitif Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Çift Terapisi eğitimleri aldım. Şu anda Kim Psikolojik Danışmanlık merkezinde danışan alıyorum ve Almanya'da Bielefeld Üniversitesi ile bilimsel bir çalışma yürütüyorum.

 

 

Bir klinik psikolog olarak hangi terapi yöntemini bilimsel açıdan daha etkili buluyorsunuz?

Kanıta dayalı yöntemleri benimsiyorum, hocalarımdan öyle öğrendim ve çalışmalarımı da bu şekilde yapıyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve öncüsü olduğu diğer terapi yöntemleri etkililiği kanıtlanmış yöntemlerdir. Doğru uygulandığında her seferinde sonuç alırsınız, şaşırtmazlar. Mantığı da danışan ile paylaşılabilecek netliktedir. Bilişsel Davranışçı Terapide olayları/durumları değil, danışanın bunları algılayışı terapinin merkezindedir. Öncelikle danışan ele alınacak olan olayı sanki birisi kameraya çekiyormuş gibi objektif bir şekilde terapiste anlatır. Terapist yoruma yer bırakmayacak şekilde anlatmasını sağlar, zaten zamanla danışanlar  olayın ne olduğu sorulduğunda bu şekilde anlatmaya alışıyorlar.  Bu kadarı bile, hayata yorumlardan sıyrılarak objektif bakabilmek, büyük bir gelişme aslında.

Bir sonraki aşamada danışana duygusu sorulur, eğer duygusunu tarif etmekte zorlanıyorsa terapistle duygular üzerinde dururlar. Danışan bu aşamada duygu cetvelini genişletir, duyguları, kendisinin bu duyguları nasıl deneyimlediğini tanır. Daha sonra düşüncesi üzerine konuşulur. Olumsuz duyguyu tetikleyen düşünce neydi, bu olay onun için ne anlam ifade ediyor, ona ne çağrıştırıyor? Burada akla gelen düşüncenin esnetilmesi, alternatif bakış açıları eklenmesi, bu düşüncenin doğruluğu/yanlışlığı ile ilgili kanıt aranması gibi aşamalar vardır. Peki bu düşünce beraberinde bir duygu getirdi, kişi bu duygu ve düşünceye bürünmüş halde ne yaptı?
Burada da davranış çalışılır.

Dürtüsellik, durumsallık, davranışta alternatifler ve tüm bileşenlerin birbirleri ile etkileşimleri konuşulur.

Gördüğünüz gibi bu yöntem hiç boşluk bırakmadan danışana tüm hayatı boyunca kullanabileceği bilgiler sağlayarak perspektifin genişlemesini ve tek formülasyon ile pek çok bozukluğun giderilmesini sağlayabilecek güçte, hem de herkesin anlayabileceği sadelik ile Danışan terapinin yanı sıra eğitim de alıyor aslında, biz buna psikoeğitim diyoruz.

En sık karşılaştığınız psikolojik rahatsızlıklar neler? Kullandığınız terapi yöntemi her mental sorunda etkili mi?


Yaygın Kaygı Bozukluğu, Panik Bozukluk ve Depresyon ile sık karşılaşıyoruz. Benim kişisel gözlemim Vajinismus da bizim ülkemizde oldukça fazla. Özellikle cinselliğin tabu olması, gizli kapılar arkasında efsaneleştirilerek gerçeklerden uzak bir şekilde konuşulması, suçluluk duygusu ile bağdaşmış olması ve kadınların bedenlerine yabancı büyümeleri Vajinismus gelişmesinde büyük etkenler. Benim eğitimini aldığım terapi yöntemleri tüm bu bozukluklarda oldukça etkili sonuç veriyor.
 

Psikolojik bozukluklar bir kenara, terapiden başka hangi durumlarda nasıl amaçlarla yararlanılabilir?
 

Son yıllarda terapi klinik bir araç olmaktan çıkmaya başladı. Çünkü en nihayetinde yaşam kalitesini arttıran, kişinin kendisini tanımasını sağlayan, bakış açısını genişleten, zihinsel esneklik sağlayan, işlevselliği, üretkenliği arttıran bir enstrüman neden sadece hastalıkta kullanılsın ki ?
Bunun yanı sıra kişilerarası problemlerde de (Çift Terapisi, Aile Terapisi, Kurumsal Terapi gibi) oldukça etkili. Kısacası terapi kendisini, ilişkilerini, ilişki kurma biçimlerini değiştirmek ve geliştirmek isteyen herkesin başvurabileceği bir yol.

 

Daha Detaylı Bilgi İçin : İnstagram @  uzm.psk.betulozates

Randevu :   pskbetulengin@gmail.com

RöportaJa Hazırlık :  Melek Şenol/ Ankara

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sıkıntılı, Duygu,, Düşünce, ve, Durumlarla, Başa, Çıkmanın, Yolu, :, , Uzmanından, Bir, Terapi, Alın, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı