Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 20:39 Bu haber 3227 kez okundu
 
Ressam Gülname Eslek : “Sanatçı Kendini Sürekli Yenilemeli”
Resim ; duygu, özlem ve düşüncelerin belli estetik kurallar çerçevesinde ifade edilmesini sağlayan bir sanat dalıdır. Her dönem farklı akımların etkisi altında gelişimini sürdüren resim sanatı, günümüzde sadece mesleki anlamda değil; hobi olarak da icra ediliyor
SANAT Haberi
Ressam Gülname Eslek :  “Sanatçı Kendini Sürekli Yenilemeli”

 

Resim temalarını önceleri ‘kadın ve duydu’ üzerine seçen sonradan portreye ağırlık veren, Uludağ Üniversitesi Resim-İş Bölümü Mezunu, Yüksek Lisansını İTÜ’de tamamlayan, Ressam Gülname Eslek, “ ‘ Dışa Vurumcu’ bir düşünce yapısını benimsediğini ifade ederek,  resim bir aksesuar değildir. İzleyiciyi resimleri izleyip geçmemeli, düşünmeli. Sanatçı da kendini tekrar etmemeli, çok çalışmalı, sabırlı olmalı, düşünmeli sanatını ileriye taşımalı “diyor.

‘Öğretmeninin bu çocuk okumaz ’ önyargısını,  orta öğretimde aldığı dereceler ile yıkan, ressamlığının yanı sıra edebiyata ilgi duyan ve yayınlanmış bir şiir kitabı sahibi, ulusal ve uluslararası birçok fuarlara katılmış, Ressam Gülname Eslek,    

Tüm arzusunun ışığın kaynağına ulaşmak olduğuna dikkat çekerek,  nereden ilham aldığını,

Eserlerin de hangi konuları seçtiğini,

Geleceğe yönelik mesleki planlarını ilişkin sorularımızı samimi bir şekilde şöyle açıklıyor.  

 

 Ressam olarak okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

-Trabzon Çaykara 1974 doğumluyum. Evliyim ve 20 yaşında bir oğlum var. Uludağ Üniversitesi Resim-İş öğretmenliği Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı İTÜ Görsel ve Çevresel Sanatlarda yaptım. Ülkenin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptım. Yurt içinde ve yurt dışında resim sergilerim oldu. "Ay ışığı nasıl tarif edilir görmeyen gözlere" adlı bir şiir kitabı yayınladım. Bununla ilgili uluslararası şiir etkinliklerine katıldım. Yurtiçinde de kitap fuarlarına katıldım. Romanya Bistrita, Almanya Hamburg uluslararası kitap Antololoji kitaplarında yer aldım. Amsterdam Youtube uluslararası etkinliğinde yer aldım. Ankara Çankaya da bir resim atölyem var. Çalışmalarımı sürdürüyorum.

 

“AY IŞIĞI NASIL TARİF EDİLİR GÖRMEYEN GÖZLERE” ŞİİR KİTABI YAYINLADI  

 

Güzel sanatlar eğitimi almaya nasıl karar verdiniz?

-İlkokulda derslerde bile resim çizerdim. İlkokul öğretmenim aileme "bu geri zekâlı boşuna bunu okutmayın. " demiş. Çok ağrıma gitmişti. Beni hiç tanımadığını ve anlamadığını düşündüm. 0rta okula geçince resim yapmayı bıraktım, ders çalıştım birinci dönem takdir alıp onu ilkokul öğretmenime götürdüm hatasını anlasın diye. Liseyi bitinceye kadar hiç resim yapmadım. Edebiyat okudum şiire merak saldım. Hatta il derecem bile var. Lise bitince ablam Cemile Albayrak benim yeteneğimi bildiği için beni teşvik etmiş ve Ressam Hasan Mirza'dan 15 gün bana ders aldırdı.  Güzel sanatlar lisesi öğrencileriyle yarışıyorsunuz tabi. Sınavlar kolay olmuyor. Ancak ben birincilikle kazandım.

 

Resimlerinizde işlediğiniz konular nelerdir;

-Ana konum "kadın ve duygu" temasıdır. Daha önceki resimlerimde kadın vücuduyla duyguları izleyiciye aktarma düşüncesindeydim. Daha sonra bunu portreye çevirdim. İlk aşamada bakış, duruş, renklerin çığlıklarını kullanırken 2021 yılında daha öteye gitmem gerektiğine karar verdim. Sanatçı kendini tekrar etmemeli. Çünkü hep bir ötesi var. Her portremin konusu farklı. İzleyici Resme her baktığınızda başka bir şey bulacak. Resim bir aksesuar değildir. İzleyiciyi resimlerimi sadece izleyip geçemeyecek. Düşünecek. Düşündürmeyen şeyi izlersiniz. Bu böyledir.

Portreler de daha çok ilhamı nerden alıyorsunuz.  İnsanlar mı yoksa durumlar mı?

-İlham durumlardan doğar. Öğretilerden, öğrenimlerden, "Başına elma mı düştü “hikâyesinin geçmişi vardır geçmiştir asıl olan, elma bir sebeptir, uyanıştır. Çok çalışma, düşünme, hayal etme, bilme, öğrenme, sabır, ışığın kaynağına ulaşmamızı sağlar. Bütün arzum da, ışığın kendisi değil kaynağına ulaşmaktır. Yoksa resim yapılabilen bir şeydir. Sanat yapmak ayrı şeydir." Sanat yaptım " da diyemezseniz. Bunun cevabını tarih verir ancak. Bir elekten geçirir sanatçılar eleğin üstünde kalır.

Akımlardan etkileniyor musunuz portrelerin verdiği vurgularda ne kadar etkili;

-Akımlar yaşanan yüzyıla göre değişmiştir. İhtiyaçlar durumlar, bunalımlar, teknoloji değiştikçe her şeyin değişmesi gibi sanat anlayışı da değişir. Sanatçı bulunduğu çağın ilerisini göremiyorsa, gerisinden de habersizse sanat yapamaz. Bizim çağımız teknoloji çağı. Dünya da bir kargaşa, belirsizlikler, hastalıklar. Birçok şeyin sonu geliyor ve onun yerini bambaşka gelişmeler alıyor. Avrupa ‘ da sanatçı arkadaşlarım var konuşuyoruz tartışıyoruz dijital alanda boyutlarda resimlerimi yapma isteğim var ancak bunlar maliyetli işler. Dünya buna gidiyor. İlerde fırsat bulursam yurt dışında yaptıklarımı bu akıma dönüştüreceğim. Dışavurumcu bir düşünce yapısındayım. Resimlerimi Newekspressionportreit anlayışında yapıyorum. Çünkü "duygu" insanı makineden ayıracak tek şey olacak. Bunu bilim insanları söylüyor. Bana göre en etkili yol portre. Tabi ki başkasına göre değişebilir. Herkesin bir yolu vardır. Bu benim yolum.

Geleceğe dair planlarınız neler?

-Geleceğe dair planlarım: Dünya sanatında iz bırakmak gibi bir hayalim var. Daha önce belirttiğim gibi yurtdışında resimlerimi dijital ortama aktarıp üç boyutlu büyük platformlarda izlemek istiyorum.

İnstagram @gulnameslek

Röportaj Hazırlık / Melek Şenol  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ressam, Gülname, Eslek, :, , “Sanatçı, Kendini, Sürekli, Yenilemeli”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı