Haber Detayı
11 Kasım 2021 - Perşembe 19:30 Bu haber 4890 kez okundu
 
Ressam Gizem Aytaç: “Fırçamla Kendimi İfade Ediyorum “
SANAT Haberi
Ressam Gizem Aytaç: “Fırçamla Kendimi İfade Ediyorum “

Ressam Gizem Aytaç: “Fırçamla Kendimi İfade Ediyorum “

 

Duygu, düşünce ve ruh halinin dışarı vurulduğu anda ortaya çıkan esere sanat denir. Sanatçı ise,  ifade ihtiyacının sonucu ortaya bir eser koymakta, bu eseri ortaya koyarken de yaşadığı toplumun sosyal koşullarına bağlı kalarak kendi kişiliğini ve görüşünü yansıtmaktadır.

Konuğumuz eserlerinde günlük hayatta etkilendiği konulara yer veren, feyz aldığı akımların başında Hiperrealism gelse de, Sürrealist ressamları da çok beğendiğini ifade eden Ressam Gizem Aytaç.

Aytaç,” sanatı; kelimeleri olmayan şiir, düşüncelerin tuvale aktarılmış hali, özgürlükten doğan bir olgu olarak tanımlıyor.”  Ve sanat ‘benim için uzun bir yolculuk, her çalışma sonunda gelmek istediğim noktaya yakınlaştıran bir tutku ‘ diye ifade ederek, sanatı, sanatçıyı ve gerçekleştirdiği eserleriyle ilgili şunları aktarıyor.

 

 

Gizem Aytaç Kimdir?

 

“1991 yılında Elazığ’ da doğdum. Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Çocukluğumdan itibaren resimle iç içe büyüdüm. Babam da çok güzel resimler çizerdi. Onun resimlerine bakar aynısını ben de yapmaya çalışırdım.  Okul öncesi zamanlarımda dahi yanımdan ayırmadığım resim defterim olurdu. Sürekli bir şeyler çizerdim zaten hayalperest bir çocuktum ve hayal dünyamın esintilerini kâğıda aktarmayı çok seviyordum. Beni sınıfta ilk tanıyanlar genellikle resim öğretmenlerim olurdu ders aralarında dahi kitaplarıma bir şeyler karalardım.

Pandemiyle birlikte daha profesyonelce resimler yapmaya çalıştım. O zorlu süreçte ruhumu iyileştirmenin yolunu resimde buldum. Sanat benim için uzun bir yolculuk, her çalışma sonucunda gelmek istediğim noktaya daha yakın hissediyorum kendimi bu nedenle büyük bir tutkuyla bağlıyım.”

Sizce Sanat kim ve ne içindir?

-Sanat kelimeleri olmayan şiir, düşüncelerin tuvale aktarılmış hali, özgürlükten doğan bir olgudur.

Sanat bana göre ne toplum içindir ne de sanat içindir. Bu iki farklı olguyu birbiriyle boğuşturmamak gerekir. Bence Sanat sanatçı içindir.

Sanat özgürlüğün, sanatçının duygularının kimi zaman geçmişten kimi zaman günlük yaşamından en çok etkilendiği konuların dışa vurumudur. Kısacası ruhunun ve kalbinin dışa vurumudur. Bahsi geçen her iki olguda da sanat belirli bir amaç için yapılır ve bu sanatı kısıtlar. Kısıtlanan sanat, özgünlüğe ve iyiye ulaşamaz. Bu nedenle sanat ısmarlama olmadan ve kaygı güdülmeden yapılmalıdır.

 

 

Resimlerinizde işlediğiniz konular nelerdir?

-Resimlerimde kompozisyonun yeri çok önemlidir. Çünkü benim iç dünyamın tezahürüdür. Resimlerimde konu dönem dönem değişiklik gösterir. Özelikle çizimlerimde günlük hayatımda beni en çok etkileyen konulara yer veririm.

Örnek verecek olursam bir eserimde herkese farklı anlamları çağrıştıran, kesin ve net olarak tarif edilememiş bir kavram olan özgürlüğü kendi bakış açımdan kâğıda yansıtmaya çalıştım. Bu kavramı kendimce ne ifade ettiğini kâğıtlar dolusu yazacak olsam diğer insanlar tarafından çizdiğim resim kadar net bir şekilde anlaşılamam.

Diğer bir eserimde Hindistan’da suya ulaşmak için ekinler içinden geçmek zorunda kalan anne ve yavru filin zorlu göç mücadelesine değindim. Biliyorsunuz ki son zamanlarda pek çok fil bu gibi bölgelerde ekinler yüzünden öldürülüyor. Son çizimimde de bu konuya değinmek istedim. Sonuç olarak iç dünyamdan taşan duyguları fırçam ya da kalemim vasıtasıyla eserlerime yansıtıyorum.

 

 

 

Günümüzden Beğendiğiniz Sanatçılar?

-Her ne kadar Hiperrealismi benimseyip eserlerime yansıtsam da sürrealist ressamları da çok beğeniyorum. Marco Grassi, Erol Deneş, Fikri Cantürk, Teoman Südor, Yalçın Gökçebağ, Hüseyin Sartaş’ ın eserlerini çok beğenirim.

Çizim alanında ise Jono Dry’ı severek takip ederim.

 

Sosyal medya hesaplarınız nelerdir?

Sanatımı daha geniş kitlere ulaştırmak için instagram hesabı kullanıyorum.

instagram@gizemaytac.art

Röportaj Hazırlık : Melek Şenol 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ressam, Gizem, Aytaç:, “Fırçamla, Kendimi, İfade, Ediyorum, “, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı