Haber Detayı
18 Ağustos 2021 - Çarşamba 01:53 Bu haber 4952 kez okundu
 
Perinçek: Taliban, Mustafa Kemal Paşa gibi kurtuluş savaşını başardı
DÜNYADAN Haberi
Perinçek: Taliban, Mustafa Kemal Paşa gibi kurtuluş savaşını başardı

 

Doğu Perinçek katılmış olduğu programda 'Taliban, Mustafa Kemal Paşa'nın Türkiye'de yapmış olduğu gibi Afganistan'ın Kurtuluş Savaşını başardı.' dedi.

VP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal'da katılmış olduğu programda Amerika'nın Sovyetlere karşı kurmuş olduğu ve sonrasında Afganistan'ı işgal etmek için gerekçe gösterdiği Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesini değerlendirdi.

 

Perinçek şöyle konuştu:

"20 senedir Afgan milleti Taliban'ın önderliğinde Amerika'ya karşı savaştı. Afganistan'ın önderi falanca devrimci örgüt olsun... Onu da biz tayin edemeyiz ki... Afganistan'ın kurtuluş savaşına kimin önderlik edeceğine Afganlar tayin eder. Nasıl Mustafa Kemal önderliğinde kurtuluş savaşı verdik. Her millet boyuna posuna, tarihsel birikimine, sosyal ekonomik ilişkilerine göre kendi önderliğini çıkartır. Sen dışardan önderlik ihraç edemezsin. Bu da Taliban için madalyon. Kendi milletinin kurtuluşuna önderlik etti. Bi gerçek var Amerikan emperyalizmini taliban mağlup etti. Taliban, aynı Mustafa Kemal Paşa'nın Türkiye'de yapmış olduğu gibi Afganistan'ın Kurtuluş Savaşını başardı. Afganistan'dan Mustafa Kemal çıkmadı Taliban çıktı."

Perinçek, Türkiye'nin Taliban yönetimini tanıması gerektiğini savunarak, Taliban'dan kaçanların Afgan halkı olmadığını iddia etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Perinçek:, Taliban,, Mustafa, Kemal, Paşa, gibi, kurtuluş, savaşını, başardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı