Haber Detayı
21 Aralık 2020 - Pazartesi 07:43 Bu haber 36294 kez okundu
 
PALANDÖKEN : “ESNAF VE VATANDAŞIN ÜZERİNDEN FATURA YÜKÜ KALDIRILMALI”
EKONOMİ Haberi
PALANDÖKEN : “ESNAF VE VATANDAŞIN ÜZERİNDEN FATURA YÜKÜ KALDIRILMALI”

PALANDÖKEN, “HARCAMALARIN EN ÇOĞU FATURALARA GİDİYOR”

-“ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ FATURALARINDA DESTEK GEREKİYOR”

-“ZAM YAPMAK YERİNE FATURALARDA İNDİRİME GİDİLMELİ”-

-“DOĞALGAZIN 18’İ SUYUN 40’I ELEKTRİĞİN YÜZDE 20’Sİ VERGİ”

ANKARA- Harcamaların en büyük bölümünün faturalara gittiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Elektrik, su ve doğalgaz fatura ödemeleri, tüketim harcamalarında konuttan sonra en çok harcama yapılan kalem. Pandemi nedeniyle zor günlerden geçen esnaf ve vatandaş için en az 6 ay bu faturalardaki vergilerden vazgeçilmeli” dedi.

-“ESNAFIN ÜZERİNDEKİ FATURALARDAKİ VERGİLER ALINMAMALI”

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarındaki vergilerden en az 6 ay süreyle vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılan hane halkı tüketim araştırmalarında ülkemizde en çok harcama konuttan sonra elektrik, su ve doğalgaz faturalarına gidiyor. Avrupa ülkeleri en büyük payı ulaşıma harcarken ülkemizde temel zorunlu faturalar kira ile birlikte kazancın en az dörtte birini oluşturuyor. Pandemi nedeniyle yaşanan sorunlar, verilen destekler ve esnafımızın beklentileri bir yana, en az 6 ay bu faturalardaki vergilerin alınmaması, hem esnafın hem de vatandaşın üzerinden önemli bir yük kaldıracaktır” diye konuştu.

-“DOĞALGAZIN 18’İ SUYUN 40’I ELEKTRİĞİN YÜZDE 20’Sİ VERGİ”

Faturalardaki vergi oranlarından söz eden Palandöken, “Ülkemizde konut ve esnafın iş yeri faturalarında doğalgazdan KDV yani yüzde 18 oranında vergi, elektrikten enerji fonu, TRT payı, vergi, KDV olmak üzere yüzde 20 oranında vergi, sudan ise yüzde 40 oranında olmak üzere atık su, çevre temizlik, KDV gibi kalemlerden vergi alınıyor. Esnafın ve vatandaşın üzerinden en azından 6 ay süreyle bu vergilerin kaldırılması bile faturaları önemli oranda düşürecek, herkese bir nebze de olsa nefes aldıracaktır. Kış aylarında elektrik ve doğalgaz, evde kalınan sürede hijyenin de önceliğiyle su her zamankinden fazla kullanılıyor. Bu da göz ardı edilmemeli ve faturalarda vergi indirimi ile müjde verilmeli” şeklinde söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PALANDÖKEN, :, “ESNAF, VE, VATANDAŞIN, ÜZERİNDEN, FATURA, YÜKÜ, KALDIRILMALI”,
Haber Yazılımı