Haber Detayı
14 Eylül 2021 - Salı 02:17 Bu haber 2958 kez okundu
 
Özkoçan:: “Kişide var olan enerjiyi ortaya çıkarıyoruz”
Psikolojik danışmanlık hizmeti bireylere sorunlarını çözmeleri, doğru ve sağlıklı kararlar alabilmeleri, kendilerini farkında olma ve tanımaları adına uzman tarafından verilen psikolojik destek sürecidir.
SAĞLIK Haberi
Özkoçan::  “Kişide var olan enerjiyi ortaya çıkarıyoruz”

 

Psikolojik danışmanlık hizmeti bireylere sorunlarını çözmeleri, doğru ve sağlıklı kararlar alabilmeleri, kendilerini farkında olma ve tanımaları adına uzman tarafından verilen psikolojik destek sürecidir.

Ülkemizde bu alanda oldukça başarılı danışmanlardan biri de, Pozitif Psikoloji Danışmanı Sibel Özkoçan.

Okuyucularımızdan gelen talepler doğrultusunda bu konuyu kendisine sorduk.

 

 Pozitif Psikoloji Danışmanı Sibel Özkoçan; A.Ü. Sağlık Kurumları İşletme Bölümü mezunu. Kadir Has Üniversitesi’nde  ‘’Profesyonel Koçluk’’,  NLP Koçluğu, Ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Temel Psikoloji Eğitimi, NLP Master  ve NLP Master Trainer eğitimi aldı.

Pozitif Psikoloji Danışmanı Özkoçan ,  kişide var olan en iyi potansiyeli, gerçek benliğin   ortaya çıkmasını sağladıklarını, geçmişi geride bırakıp bireyin geleceğe odaklanmasını ve   olumsuz bir düşünce biçimi yerine realist ve iyimser düşünce biçimini öne çıkarmayı amaçlarını söyledi.

Alanı ile ilgili eğitim seminerleri de veren Özkoçan, “ kişinin özünün ortaya çıkmasına yardımcı olmaya çalıştığına dikkat çekerek, sadece yol gösterici oluyorum buda beni çok mutlu ediyor.”

Psikolojik danışmanlık desteği almak için bir probleminiz olması şart değildir. Herkesin zaman zaman başka bir açıdan bakmaya ve kendini keşfetmeye ihtiyacı olabilir.

Hayatınızın kalitesini arttırmak

Bilinçli ve sağlıklı ruh haliyle yaşamak,

Kendinizi tanımak, keşfetmek adına düzenli olarak da danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sibel Özkoçan Kimdir Kendinizden Kısaca Söz Eder misiniz ?

-İstanbul doğumlu, iki çocuk annesiyim. Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletme Bölümü mezunuyum. Uzun yıllar sağlık sektöründe kurumsal alanda çalıştım. Medikal Direktörlük yaptım. Bilirsiniz kurumsal hayatın sıkıntılarını, yoğun iş temposunu. İş hayatım ve özel hayatımda kendimi nasıl daha huzurlu hissedebilirim ve ben ne yapmalıyım, insan kendine nasıl iyi gelebilir diye düşünürken, kendi duygu düşüncelerimi yönetebilmek için Kadir Has Üniversitesin ’de  ‘’Profesyonel Koçluk’’ eğitimi aldım. Böylece kendimi keşfetme yolculuğum başlamış oldu. Daha sonra yine aynı üniversiteden NLP Koçluğu eğitimini aldım. Sonrasında NLP Master eğitimini ve NLP Master Trainer eğitimi aldım. Aynı zamanda NLP eğitmenliği de yapıyorum. Bu arada NLP nedir diye merak edenler için kısaca açıklamasını yapayım.

"Aldığım eğitimlerle psikolojiye zaten var olan merakım iyice arttı. Boğaziçi Üniversitesin ‘de Temel Psikoloji Eğitimi aldım. Bunu izleyen birçok eğitim aldım ve hala almaya devam ediyorum.

Aldığım eğitimlerin harmanlanması beni Pozitif Psikoloji Bilimine doğru yol almamı sağladı.

Şu an Pozitif Psikoloji Danışmanlığı yapıyorum. Konumla ilgili eğitim ve seminerler veriyorum. Kişisel gelişimle ve psikoloji ile ilgili yazı yazıyorum. Önce Vatan Gazetesinde köşe yazarıyım."

Genel anlamda pozitif psikolojiyi nasıl tanımlarsınız?

 -Pozitif Psikoloji genel olarak hayatı yaşamaya değer kılan her şeyin bilimsel çalışması olarak ifade edilebilir. Pozitif Psikoloji, insanın düşünce, duygu ve davranışlarında olumsuz yaşanmışlıklarını geçmişte bırakarak, insanların olumlu karakter özelliklerini, güçlü yanlarını ve erdemlerini merkeze alan; hayatı daha doyurucu kılmaya yönlendiren, onların mutluluk arayışlarına katkıda bulunmaya yönelik bir bilim dalıdır.

Mutluluk, neşe, ilham ve sevgi gibi olumlu deneyimlere odaklanan pozitif psikoloji; minnettarlık, esneklik ve şefkat gibi özellikleri konu alır. Kişinin yaşadığı olumsuzlukları negatif olarak değerlendirirsek, onları iyileştiren psikoloji insanı normal haline getirir yani eksiyi sıfır yapar. Pozitif psikoloji ise insanı artı hale taşır. İyilik halini arttırmayı, mutluluğu çoğaltmayı hedefler. Sağlıklı bir insanın yaşam kalitesini arttırmayı amaçlar.

Pozitif Psikoloji ile ilgilenmenizde sizi motive eden nedir?

-Beni bu alanda en çok motive eden kişinin kendinde zaten var olan en iyi potansiyelini ortaya çıkarma halidir. Sıradan bir yaşamı daha tatmin edici bir hâle getirmek, zayıflıklarla baş edebilmesi kadar güçlü yönleri öne çıkarmasına yardımcı olmak beni çok motive ediyor.

Şöyle düşünüyorum, her insanın bir öz çekirdeği var. Her bir yaşanmışlık kişinin öz çekirdeğinin üstünde bir katman oluşturuyor. O kadar çok üst üste şeyler yaşıyoruz ki günümüzde bu katman giderek kalınlaşıyor. Maalesef özümüz olmayı unutuyoruz. Pozitif Psikoloji ile danışanlarımla yaptığımız çalışmalarda oluşan tüm katmanları tek tek soyup geçmişi geride bırakarak kişinin özünün, gerçek benliğinin ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Ben sadece yol gösterici oluyorum buda beni çok mutlu ediyor.

Pozitif Psikoloji çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

-Geçmişi geride bırakıp bireyin geleceğe odaklanmasını sağlamak. Olumsuz bir düşünce biçimi yerine realist ve iyimser düşünce biçimini öne çıkartmak. Bireyin elinde olmayan kötü tecrübeleri bir yana bırakıp daha fazla kontrol edilebileceği durumlara odaklanmasını sağlamak olarak sıralanabilir.

Pozitif Psikolojiyi merak edenlere kitap olarak neleri tavsiye edersiniz.

-Martin Seligman’ın kitaplarını tavsiye edebilirim. Kitapların isimleri ‘’Öğrenilmiş İyimserlik’’ ve ‘’Gerçek Mutluluk’’ tur. Psikiyatrist Nevzat Tarhan’ın kitabı olan ‘’10 Adımda Pozitif Psikoloji’’ kitabını özellikle tavsiye ederim.

 

Daha Ayrıntılı bilgi için iletişim:

instagram.com/sibel.ozkocan/

Youtube:  Sibel Özkoçan Pozitif Psikoloji Danışmanı 

  Twitter Sibel Özkoçan (@akabakrc) |

Röportaj Hazırlık : Melek Şenol 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özkoçan::, , “Kişide, var, olan, enerjiyi, ortaya, çıkarıyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı