Haber Detayı
11 Mayıs 2022 - Çarşamba 15:55 Bu haber 3612 kez okundu
 
Mutluluğa Bir Nefes Alın !
Yaşam nefesle başlar. Geçmişte yaşadığınız duygusal, fiziksel travmaların sizi yönetmesine izin vermeyin. Uzmanlara göre; doğru nefes teknikleriyle tüm taravma ve ruhsal sorunlardan kurtulabilir, hayatınızı baştan yaratabilirsiniz!
- Haberi
Mutluluğa Bir Nefes Alın !

 

 

 

Doğru nefes almakla, huzur ve mutluluğa ulaşabilir  öfke, korku, endişe, panik gibi bastırılmış duyguları hücre hafızasından temizleyebilirsiniz.

Nasıl mı?

Bunun ‘nefes kalitesini artırmakla’ mümkün olduğunu belirten Kayra Eğitim, Danışmanlıktan İşletme ve Psikoloji Yüksek Lisans Mezunu Gülriz Andıç, şöyle açıklıyor.

 “Kurumsal danışmanlık çalışmaları içeriğinde sıfırdan yarattığımız Kelebek Etkisi Yöntemi’ni uygulayarak gerçekleştiriyoruz. Ve  sadece nefes kapasitemizi arttırmakla stresi ortadan kaldırıp hayatımıza neşe huzur ve mutluluk getirebiliriz. Öncelikle fiziksel düzeyde başlayan değişimleri duygusal ve zihinsel düzeyde iyileşmeler takip eder,  öfke, korku, endişe, panik gibi bastırılmış duygular hücre hafızasından temizlenir. Giderek ruhsal düzeyde değişimler başlar. Yüksek benliğimizle bağlantıya geçeriz. Hayatımıza bolluk bereket akar.”  

Kişisel gelişim deneyimlerini bir esere dönüştürerek 2021 yılında yayımladığı ‘Görü ‘ adlı kitabında da açıklayan Andıç,’a

Konuyla ilgili her kesin cevabını merak ettiği soruları yönelttik.

Nefes terapisinin neden çok önemli olduğunu?

Doğru nefesin nasıl alınacağını?

Uykunun hayatımızı nasıl etkilediğini?  şöyle açıklıyor...

 

" Nefes, hücrelerimizin yaşam kaynağı ve besini, hayatın özüdür ve hayatı hissetmek için nefesin farkında olmamız çok önemlidir.

 Amacımız; nefesi nasıl alıyoruz, nasıl veriyoruz, nereden başlıyor, nerelere yayılıyor, bunları fark etmek, doğrusunu öğrenmek ve yanlış nefes alışkanlıklarının yerine yeniden doğal nefesi hatırlatmaktır."

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

-1961 Mersin doğumluyum. Çok genç yaşta evlendim, iki kız evlat sahibiyim. Çocuklar büyüyünce üniversite sınavına girdim. Önce işletme lisans, daha sonra Psikoloji yüksek lisansını bitirerek içimde kalan okuma arzusunu tamamladım.

Yanı sıra 1999 yılından itibaren kişisel gelişim konularıyla ilgilenmeye başladım ki, o dönem bu konular ülkemize yeni girdiği zamanlardı. Bu süreçte NLP’den başlayarak, Kuantum Düşünce Tekniği, Nefes, Regresyon, Aile Dizimi gibi eğitimlerin ve birçok enerji çalışmasının uzmanlığını aldım. Bütün aldığım eğitimleri uzmanlıkları, bu yolda benimle birlikte yürüyen arkadaşım Tuba Alieviç ile 2004 yılında kurduğumuz Kayra Eğitim & Danışmanlık Merkezi’nde uygulamaya başladım. Türkiye’nin ilk merkezlerinden bir tanesidir ve hala süregelmektedir. Şu anda hali hazırda bütün bu çalışmaların etkisiyle sıfırdan yarattığımız Kelebek Etkisi Yöntemini uygulamaktayız.

 Son olarak 2021 yılında kişisel gelişim deneyimlerimi hikâyeleştirerek  ‘GÖRÜ’ adlı bir kitap yazdım. Yazı yazmayı çok seviyorum, hali hazırda küçük makaleler şeklinde sosyal medya ortamında paylaşımlar yapmaktayım. İlerleyen günlerde ikinci bir kitap çıkarmayı da düşünüyorum.

 

Kayra Eğitim & Danışmanlık Merkezinde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?

-Merkezimizde yukarıda bahsettiğim diğer yöntemlerin yanı sıra yoğunluklu olarak Nefes terapisi, Kelebek Etkisi Yöntemi uygulamaları, bireysel ve kurumsal danışmanlık çalışmaları yapmaktayız.

Nefes terapisi nedir ne işe yarar?

-Günlük hayat içinde biz nefes aldığımızı zannediyoruz. Aslında solunum yapıyoruz. Oysa yaşam mucizemizi sağlayan nefes ve onunla alınan oksijendir. Hücrelerin görevi;  nefes yoluyla aldığımız oksijeni yaşam enerjisine çevirmektir.

 Nefes, hücrelerimizin yaşam kaynağı ve besinidir.Bedenimizi toksinlerden arındırır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Sadece nefes kapasitemizi arttırmakla stresi ortadan kaldırıp hayatımıza neşe huzur ve mutluluk getirebiliriz. Öncelikle fiziksel düzeyde başlayan değişimleri duygusal ve zihinsel düzeyde iyileşmeler takip eder.

Öfke, korku, endişe, panik gibi bastırılmış duygular hücre hafızasından temizlenir. Giderek ruhsal düzeyde değişimler başlar. Yüksek benliğimizle bağlantıya geçeriz. Hayatımıza bolluk bereket akar.

 

Kişiler nefes terapisine gelirken öncelikle hangi amaç için geliyorlar, siz neler yapıyorsunuz ve neler öneriyorsunuz?

-Şu anda birçok ekol de bunu destekliyor ve biliyoruz ki tüm hastalıklarının oluşumunun altında zihinsel ve duygusal nedenler yatmakta ve oksijen barındıran hücrelerde asla hastalık olmamakta. İşte bu yüzden nefes çok önemli. Nefes hayatın özüdür ve hayatı hissetmek için nefesin farkında olmamız çok önemlidir. Amacımız, nefesi nasıl alıyoruz, nasıl veriyoruz, nereden başlıyor, nerelere yayılıyor, bunları fark etmek, doğrusunu öğrenmek ve yanlış nefes alışkanlıklarının yerine yeniden doğal nefesi hatırlatmaktır.

Stres, nefes darlığı, endişe, huzursuzluk, sıkıntı, anksiyete gibi durumlarda insanın nefes alma ihtiyacı artar ve doyurucu nefes alamaz. Buna nefes açlığı denir. Derin iç çekmeleriniz varsa, esneme, uyuklama, bitkin ve yorgun hissetme, boğazın sıkılıyor hissi, genelde doğru nefes alıp veremediğimizin ve vücudumuzun oksijene ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Bağımlılıklar, kanser, astım, migren, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, korku, panik atak, alerjiler, nefes darlığı, koah, adet öncesi sendromu, ağrılar, romatizma gibi birçok hastalığın iyileşme sürecini hızlandırıp tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olur. Tıbbi bir tedavi yöntemi olmayıp tamamen iyileşme sürecine destek sağlar.

Uygulamalarda sistemli bir şekilde tam ve derin nefes alarak kaybettiğimiz doğal nefes alma yeteneğimizi hatırlarız. Ortalama 8-10 seans bunun için yeterlidir. Nefes alma tarzımız değiştiğinde ve doğal hale geldiğinde düşünme ve hissetme tarzımız da kendiliğinden değişir. Ne kadar çok rahat ve bol nefes alıyorsak hayatta da o kadar rahat ve bolluk içinde yaşarız. Nefesin sessizliğinde her şey berraklaşır.

İyi bir uyku ile nefes arasındaki bağlantı nedir?

-Endişenin yarattığı stres, bizi “Ya Savaş, Ya Kaç” programında tutar ve sürekli gergin olmamıza sebep olur. Dolayısıyla akşam bu kadar adrenalin ve stres hormonu gece rahat uyumamıza en büyük engeldir. Daha önce de söylediğim gibi doğru nefes ile zihin arasında inanılmaz derecede güçlü bir bağ vardır. Derin ve doğal nefes aldıkça sinir sistemi sakinleşmeye, kalp atım hızı yavaşlamaya, buna bağlı olarak da endişe yerini huzura bırakmaya başlar. Uykuya geçiş kolaylaşır.

İletişim.İnstagram@ kayraegitimdanismanlik/

RöportaJ Ön Hazırlık:

Melek Şenol

Haber:  medya-24.com

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mutluluğa, Bir, Nefes, Alın, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı