Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 01:53
 
MUHTAR ORHAN, KILBASAN'IGELİŞTİRMELİYİZ
Önceden belde olan ve göç nedeniyle köy statüsüne dönüştürülen Karaman'daki 5 yerden biri olan Kılbasan çevre köylerin merkezi konumunda.Sağlık ocağı,okulu, pazar yeri, tarihi yerleri, amatör futbol sahası gibi olanaklara sahip.Belde iken aldığı hizmetleri köye dönüştükten sonra alamayan, gurbetçi sayısı ile de ekonomisi güçlü olan ve dayanışmanı örneği gösteren Kılbasan halkı yeniden belediye olmanın umudunu taşıyor.Avrupa deneyimine sahip yeni muhtarları Adalet Orhan, sıra dışı hedefleri ile insana önem veren bir yönetim anlayışına sahip.
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi
MUHTAR ORHAN, KILBASAN'IGELİŞTİRMELİYİZ

KARAMAN  / Kılbasan Köyü muhtarı Adalet Orhan,  1800 nüfusa sahip önceden belde olan Kılhasan 'a 31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerde muhtar olduğunu ifade ederek,1988' de yurt dışına gidip 28 yıl çalıştığını ve  sıla hasreti nedeniyle Kılhasan'a döndüğünü ifade ederek beklentiler üzerine muhtar adayı olup  seçildiğini ifade etti.

Muhtar Orhan,"Genelde sıkıntıları ekonomiye bağlayanların aksine bence öncelikli eksiğimiz analiz olarak bence  birbirimizden kopuk haldeyiz. İletişimi güçlendirmeliyiz."Dedi. Yaptığı çalışmalar arasında amacının öncelikle "insan'a" hizmet olduğunu hedef olarak koyan Orhan, duyma engelli genç bir kardeşimiz tedavi ettirerek kendini idare edecek duyma sorunu yurt dışındaki vatandaşlarımızın katkısıyla toplanan parayla çözdüklerini anımsatarak sorularımızı şöyle değerlendirdi.

"Belediye iken planlanmış Toki projemiz vardı ne yazık ki hayata geçirilemedi.Ve gençlere köyde sağlanacak konut olmadığı için köyde kalmıyorlar.Muhtarlığın bütçesi yok.Sadece bir traktör birde römork var.Belediye iken hemen- hemen bütün araçlar vardı.Köyün  mevcut olanaklarını korumamız gerekiyor.Önceliğimiz; mevcut haline köyün sahip çıkmak. örneğin 10 adet park, belediye binası, spor sahası  var .Yeni bir içme suyu kaynağı  bulduk kısa sürede köye verilecek ve içme suyu sorununu çözmüş olacağız. Sağlık ocağı, okulumuz ve sanayi sitesi mevcut

Yaz aylarında nüfusumuz 4 bin 500,  beş bine ulaşıyor. "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda teveccüh gösterir meclise gelecek olan yerel yönetimlerin yasasında da düşünülen belde özelliğini kaybetmiş köyleri yeniden bizi nahiye yapma imkanı sunar iseler" merkez olan köyümüzün hizmeti çevre köylere daha katkı sağlar. Zira Özel İdareden Hizmet   geliyor.

 

Muhtar Adalet Orhan'ın ayrıntılı açıklamasını aşağıdaki videoya tıkla izle...

Kaynak: Editör:
Etiketler: MUHTAR, ORHAN,, KILBASAN'IGELİŞTİRMELİYİZ,
Haberin Videosu
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Haber Yazılımı