Haber Detayı
28 Mayıs 2021 - Cuma 02:02 Bu haber 4182 kez okundu
 
'Montrö' duyurusu nedeniyle ifadeye çağrılan emekli amiraller hakkında karar
GÜNDEM Haberi
'Montrö' duyurusu nedeniyle ifadeye çağrılan emekli amiraller hakkında karar

 

 

 

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan 104 emekli amiralden ifadesi alınmayan 84 emekli amiral, ifadeye çağrıldı. Bugün ifadesi alınan emekli amiraller hakkında, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce “kelepçe takılmamak” suretiyle “il dışına çıkamamak” ve “yurt dışına çıkamamak” adli kontrol tedbirleri uygulanmasına karar verildi.

  

'Montrö' duyurusu nedeniyle ifadeye çağrılan emekli amiraller hakkında karar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Nisan'da 104 emekli amiralin yayımladığı 'Montrö' açıklaması ile ilgili TCK'nın 316/1 maddesinde yer alan 'Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan resen soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınırken, yaşları 70'in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrıldı. 14 emekli amiral, emniyetteki işlemlerinin ardından sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak, serbest bırakıldı. Daha sonra emekli amirallerin ifadeleri doğrultusunda soruşturma genişletildi ve 6 emekli amiral ve 1 emekli general daha ifadeye çağrıldı. Ankara emniyetindeki ifadelerinin ardından 7 kişi de sulh ceza hakimliğince serbest bırakıldı.

 

Montrö duyurusu soruşturması: 6 emekli amiral ve 1 general ifadeye çağrıldı

İFADESİ ALINMAYAN 84 EMEKLİ AMİRAL ÇAĞRILDI

Soruşturma kapsamında, açıklamanın altında imzası bulunan ve daha önce ifadesi alınmayan 84 emekli amiral de ifadeye çağrıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, 5 ve 16 Nisan'daki arama ve el koyma kararları kapsamında ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, bugüne kadar alınan şüpheli ifadeleri, HTS analizleri ile sonucu elde edilen deliller çerçevesinde bildiri altında imzası olan şüphelilerin 'devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan ifadelerinin alınması amacıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü'ne talimat yazıldığı belirtildi. Açıklamada, 27 Mayıs'tan itibaren ifadelerin alınmasına başlandığı, soruşturmaya çok yönlü devam edildiği kaydedildi.

 

85 YAŞINDA BİR EMEKLİ AMİRAL DE VAR

Emekli amirallerin avukatlarından Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından süreçle ilgili bilgileri paylaştı:

 

Emekli Amirallerin 'Kamuoyu Duyurusuna' ilişkin soruşturmada ifade alma işlemlerine yeniden başlandı. Bugün emniyette 8 kişinin ifadesi alındı. Sonraki günlerde de ifade alma işlemlerine devam edilecek. İfadesi alınan kişiler arasında 85 yaşında bir emekli amiral de var.

 

 

 

İfade alma işlemlerinin Ankara’da yapılmasını anlamak ise çok güç. En genci 60 yaşında olan, birçok sağlık sorunu ile boğuşan bu kişilerin, pandemide yaşadıkları illerde ifadelerinin alınmasını sağlamak zor olmamalı. Hele ki sadece bir 'basın açıklamasıyla' suçlanırlarken!

 

Bir kez daha ifade edeyim ki, tamamen mesleki duyarlılık ve devletin menfaatlerini gözeten bir hassasiyetle kaleme alınan bir barışçıl metinden 'darbe paranoyası' üretmek ve 'suç için anlaşma' olarak nitelendirmek hukuk devleti ciddiyeti ile bağdaşmıyor."

 

EMEKLİ AMİRALLER HAKKINDA KARAR

Emekli amiraller hakkında, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce “kelepçe takılmamak” suretiyle “il dışına çıkamamak” ve “yurt dışına çıkamamak” adli kontrol tedbirleri uygulanmasına karar verildi.

 

AMİRALLERİN DUYURUSU

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve takke-cübbeli amiral fotoğraflarına ilişkin kamuoyuna ortak açıklama yapmıştı. Bildiride "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" ifadeleri kullanılmıştı.

 

"TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir" denilen açıklamada, "Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir" diye kaydedilmişti.

 

AMİRALLERE ELEKTRONİK KELEPÇE

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin yayımladığı 'Montrö' duyursu hakkında, 'Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal 5 Nisan'da gözaltına alınmıştı. Yaşları 70'in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrılmıştı. 14 emekli amiral, çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak, serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılan emekli amirallere elektronik kelepçe takılmıştı.

 

Karara itiraz eden emekli amiraller hakkındaki elektronik kelepçe kararı daha sonra kaldırılmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Montrö', duyurusu, nedeniyle, ifadeye, çağrılan, emekli, amiraller, hakkında, karar,
Haber Yazılımı