Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 12:42
 
MİT'ten İranlı ajanlara operasyon
YAŞAM Haberi
MİT'ten İranlı ajanlara operasyon

 

Son dakika haberine göre Milli İstihbarat Teşkilatı'nın operasyonuyla İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile bağlantılı 11 kişi yakalandı.

MİT çok önemli bir operasyona imza attı. Son günlerde İsveç'te yaşamakta olan Habib Cab'ın Türkiye'den kaçırıldığına ilişkin iddialar üzerine ekipler harekete geçti. Yapılan araştırmalarda İran'ın Türkiye'deki istihbarat ağı tarafından ve bu kişilerin de Zindaşti ile irtibatlı olan kişiler tarafından kaçırılarak İran'a götürüldüğü tespit edildi. Buna ilişkin 11 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

CNN Türk Muhabiri Mustafa Berber, kritik operasyonla alakalı şu bilgileri verdi:

Zindaşti, İranlı bir uyuşturucu kaçakçısıydı ve kendisi hakkında İran'da idam kararı verilince de Türkiye'ye gelmişti. Türkiye'de de 2007 senesinde bir cinayet sebebiyle yargılanmıştı. Ardından da hakkında 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilince Türkiye'den kaçmış ve yeniden İran'a gittiği tespit edilmişti. Oradan faaliyetlerini yürütmüş olduğu tespit edilmişti. İşte İran istihbaratına çalışan Zindaşti'nin Türkiye'deki ağına yönelik bir operasyon düzenlendi.

 

HABİB CAB KAÇIRILINCA MİT HAREKETE GEÇTİ

 

Habib Cab isimli kişi İsveç'ten Türkiye'ye geldi, muhalif bir isimdi. İran'daki muhalif anlayışın İsveç'teki kolunu yürütüyordu. Eski eşinin borç verme bahanesiyle İstanbul'a getirildi ve arkasından da bir minibüse bindirilerek kaçırıldı, Van üzerinden İran'a götürüldü.

 

HÜCRE ÇÖKERTİLDİ

 

Bu kaçırmaya ilişkin de MİT harekete geçti. Ve MİT 11 ismi yakaladı. Onlarla ilgili soruşturma safhası devam ediyor İran istihbaratına bağlı hücre çökertilmiş oldu bu operasyonla beraber. Bu 11 ismin de Zindaşti için çalışmakta olduğu tespit edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİT'ten, İranlı, ajanlara, operasyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı