Haber Detayı
29 Eylül 2016 - Perşembe 10:20 Bu haber 4360 kez okundu
 
MİLLİ SAVUNMA BAKANI’NDAN İNCİRLİK YANITI
SİYASET Haberi
MİLLİ SAVUNMA BAKANI’NDAN İNCİRLİK YANITI

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İncirlik’te yapılması planlanan tesislerin Alman Hava Kuvvetleri tarafından DAEŞ’le mücadele harekatı kapsamında kullanılacağını söyledi.

-“DAEŞ’LE MÜCADELE HAREKATI KAPSAMINDA KULLANILACAKTIR”-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, Almanya Federal Cumhuriyeti Federal Savunma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı arasında “Inherent Resolve Harekatına Destek Amacıyla Türkiye’de Geçici Olarak Konuşlanan Alman Silahlı Kuvvetlerinin İnşaat Yapım, Bakım ve Onarım İşlerine İlişkin Taslak Protokol” hazırlandığını belirterek şöyle dedi:

“İncirlik’te yapılması planlanan tesisler, Alman Hava Kuvvetleri tarafından DAEŞ’le mücadele harekatı kapsamında kullanılacaktır.

Yapılması planlanan tesisler, Alman Hava Kuvvetleri tarafından DAEŞ’le mücadele harekatı kapsamında görev yapacak kuvvetlerin ve personelin komutası ile iskan, iaşe ve lojistik desteğinin sağlanması maksadıyla kullanılacaktır.”

-“ALMAN HAVA KUVVETLERİ TARAFINDAN İNCİRLİK’TE HALİHAZIRDA 40.000 M2 ALAN KULLANILMAKTADIR”-

Alman Hava Kuvvetleri tarafından İncirlik’te halihazırda 40.000 m2 alanın kullanıldığını ifade eden Milli Savunma Bakanı, “Yapılması planlanan askeri tesis için yaklaşık 131.000 m2 alan tahsis edilecektir. Taslak protokol kapsamında, Alman Silahlı Kuvvetleri Unsurları Türkiye Cumhuriyeti topraklarını terk edene kadar tahsis devam edecektir” dedi.

-“KİRA BEDELİ ALINMAYACAK”-

Tahsis koşullarının protokolde detaylı olarak belirtildiğini kaydeden Milli Savunma Bakanı, şöyle devam etti:

“Buna göre;

Alman Silahlı Kuvvetlerinden tahsis karşılığı kira bedeli alınmayacak,

Alman Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan tüm yeni inşaatlar ile bakım/onarım işleri yapım iznine tabi olacak ve Alman tarafınca veya onun adına inşa veya tesis edilen bütün taşınmaz mallar, toprağa bağlı mallar dahil olmak üzere, inşa veya tesis tarihlerinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin malı olacak ve Alman Silahlı Kuvvetleri personeline tahsis edilecek,

Protokolün feshedilmesinden sonra, masraflar Alman tarafınca karşılanmak kaydıyla binalar/tesisler yıkılarak arazi önceki haline dönüştürülecektir. Türk tarafınca yıkılması gerekli görülmeyen binaların/tesislerin devir bedeli, taraflar arasında yapılacak görüşmeler ile belirlenecektir.”

Milli Savunma Bakanı, yapılacak tesislerin Alman askerleri tarafından kullanılmasının planlandığını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLLİ, SAVUNMA, BAKANI’NDAN, İNCİRLİK, YANITI,
Yorumlar
Haber Yazılımı