Haber Detayı
12 Nisan 2022 - Salı 00:19 Bu haber 2363 kez okundu
 
Mandala ile boş zamanlarınıza renk ve anlam katın !
YAŞAM Haberi
Mandala ile boş zamanlarınıza renk ve anlam katın !

 

Hayat sizi yoruyor mu?

Alışılmışın dışına çıkıp kendinizi geliştirmek istemez misiniz?

Boş zamanlarınızı daha eğlenceli, renkli kılmak  sizin elinizde .   

Duygu ve düşüncelerinizi negatif ‘ten  pozitife dönüştüren  işyerinde, evde, boş zamanlarınızda her kesin kullanabileceği bir yöntemi öneriyoruz.  Mandala sanatı.

Mandala sanatını akademisinde uygulayan Gülben Aykaç, mandala’nın kolay uygulanabilir, öğrenilebilir bir yöntem olduğunu ifade ederek, konuya ilişkin sorularımız şöyle yanıtladı.

 

Hayatın karmaşası içerisinde zihnimizi belli noktaya odaklayıp yapmayı düşündüğünüz işe yoğunlaşarak,  alışılmışın dışına çıkıp yeteneğinizi geliştirerek,  ufkunuzu genişletmeye ve farkındalığı arttırarak hayatı dönüştürmeye yardımcı olan mandala sanatı ile resmi boyayarak negatif enerjiden kurtulabilir hayata pozitif bakabilirsiniz.

İş yerinde, evde, boş zamanlarınızda;   hem el becerinizi geliştirmek hem zihninizi rahatlatmak için  keyifli ve yaratıcı hobi edinme fırsatı sunan mandala, herkesin kullanabileceği yetenek gerektirmeyen bir yöntem.

Mandala sanatını akademisinde uygulayan Gülben Aykaç, mandala’nın kolay uygulanabilir, öğrenilebilir bir yöntem olduğunu ifade ederek, konuya ilişkin sorularımız şöyle yanıtladı.

Biraz  Mandala sanatından söz eder misiniz ?  

-Mandala herkesin kullanabileceği resim yeteneği gerektirmeyen beynimizin yaratıcı lobunu hayata geçirmemize olanak sağlayan bir yöntem. Mandala yeryüzündeki işleyişin sanatsal tasviridir. Evreni temsil eder. Macro ve Micro Cosmos da denir (yukarıda ne varsa aşağıda da o vardır.) Analitik Psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung’un tıbba destek olarak kullandığı bu yöntem, Mitolojist yazar ve okutman olan Joseph Camphell tarafından kendi eserlerinde ve sembollerle yaptığı çalışmalarda devam etmiştir. Şu anda Amerika da aynı zamanda eğitimlerine katıldığım Dr. Richard Moss tarafından kişisel gelişimde kullanılmaktadır.

Geçmişten günümüze taşıdığımız bir takım olumsuz duygu ve düşünce kalıplarımızı tespit edip bunları olumlu yönde düzeltmemize yarar. Bireyin duygularını, bu duyguların kendisini nasıl etkilediğini teşhis etmesi ve anlamasına, ayırt edebilme farkındalığına sahip olmasında etkili bir araçtır ve bunların altında yatan nedenleri tanımasına yardımcı olur.

 Mandala atölyelerinizde neler yaptırıyorsunuz kişiye kazanımı ne oluyor?

-Öncelikle Mandala yönteminin felsefesine bağlı çizimini öğretiyorum. Buna aslında bir nevi formül veya bir reçetede diyebiliriz. Kişilerin yaratımları üzerinden ilerliyoruz Mandalalarını nasıl renklendirdikleri ve seçtikleri figürlerin ve yarattıkları örüntülerin kendilerine neler hissettirdiklerini konuşuyoruz. Bir çeşit karşılıklı çözümleme ve yorumlama yapıyoruz. Bunun kişiye kazanımları ve katkılarını sıralamak gerekirse,

Bireylerin kişisel yaşamlarında birbirinden kopuk olduğunu düşündükleri parçaları bir araya getirmesine yardımcı olmaktadır.

İletişim becerilerimizin güçlenmesine, kendimizde gördüğümüz eksik olumsuz olarak nitelendirdiğimiz yönlerimizin olumluya dönmesine destek sağlar.

Hızla ilerleyen teknolojik çağda tamamıyla kullanmayı unuttuğumuz yaratıcı tarafımızı çalıştıran beynimizin sağ lobunu kullanmayı ve aktif hale getirmemizi sağlayan bir yöntemdir. Mantık, idrak tarafımız olan sol lob ile dengeyi kurar, analitik düşünme becerimizi güçlendirir.

Düşüncelerimizi ve sezgilerimizi bir noktaya toplamamıza yarar ayrıca merkezde kalabilmeyi sağlar.

Mandala hayatımızın bölük pörçük parçalarını bir araya getirip bir merkezden bütünlüğe ulaşmamıza yardımcı olur.

Sanskritçe bir kelime olan mandala hem daire hem de merkez anlamına gelir aslında hem etrafımızdaki görünen dünyayı (tüm dünya-daire) ve zihinlerimizdeki, vücutlarımızdaki derin görünmeyen dünyayı (merkez iyileştirme dairesi) temsil eder.

"Mandala sizinle ve etrafınızdaki dünyayla ilgili derin doğruyu ortaya çıkaran ve genellikle daire şeklinde olan içimizdeki kutsal alandır."

 Mandala resmetmeyi veya yaratmayı nerede öğrendiniz? Öğrenmek kolay mıdır?

-Mandala ile ilk buluşmam, 1996 yılında tapınaklar adası diye bilinen Endonezya’nın Java bölgesindeki Borobudur tapınağında oldu. Daha sonra Londra’da yaşayan Psychic Artworks – June Elleni Laine'in Mandala atölye çalışmalarına girdim ve bu bilgiyi Batı tıbbına psikanalizde bir yöntem olarak geçiren Analitik Psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung'un kullanım metodu ile Paris te (1998 – 2001) yaşadığı dönem geliştirdim. Tamamıyla kurumsal iş hayatımdaki stresi minumuma indirmek amacıyla çıktığım bu yolculuk, Mandala’nın hayatımda bir dönüm noktası oluşturması sebebiyle 2008 yılında kurduğum Mandala Kişisel Gelişim Eğitim Danışmanlık ve Mandala Akademi adı altında resmileştirdim. Öğrenmesi çok basit bir formül aslında.

Mandalayı öğrenmek isteyenlere tavsiyeniz ne olur?

Kesinlikle önce denemelerini söylerim bunun yetenekle bir ilgisi yok sadece başlamak ve izin vermekle ilgili bir durum.

Son olarak mesajınız ne olur?

Mandala yönteminin sadece bir boyamadan ibaret olmadığını insana kendini sevmeyi öğreten ve yaşadığı travmalarından kurtulmasına fırsat veren çok basit bir derin düşünme yöntemi olduğunu söylemek istiyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirler, Nişantaşı’nda bulunan Mandala Atölyeme ziyarete gelebilirler. Ayrıca www.mandala.com.tr sayfamı inceleyebilirler.

instagram : @mandalaakademi

ve @gulbenaykacc

 

Röportaj Ön Hazırlık: Melek Şenol

Haber. medya-24.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mandala, ile, boş, zamanlarınıza, renk, ve, anlam, katın, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı