Haber Detayı
10 Kasım 2021 - Çarşamba 14:41 Bu haber 4324 kez okundu
 
Kültür Sanat Yazarı Tülay Çağlar Kadı, Atatürk’ü Şöyle Anlatıyor: “Gerçek Deha ve Başarının Simgesi ”
GÜNDEM Haberi
Kültür Sanat Yazarı Tülay Çağlar  Kadı, Atatürk’ü Şöyle Anlatıyor: “Gerçek Deha ve Başarının Simgesi ”

 

 

 

Ebediyete intikalinin 83.yıl dönümünde Türkiye’yi emanet ettiği gençlerin gözüyle Atatürk, ulaşılması zor hedefleri gerçekleştiren,  gerçek deha ve başarının simgesi.

Eğitimci, Kültür Sanat Yazarı ve Medya İçerik Üreticisi Tülay Çağlar Kadı Atatürk’ü şöyle anlatıyor.

 

“Öncelikle rahmetli Mehmet Dedem   (ruhu şad olsun),  Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili bana ve kardeşime çok şey anlatırdı. Onlardan biri de illeri ziyaretinde Atatürk’ün kimseyi atlamadan her kese selam verdiğinden, mütevazılığından hayranlıkla bahsederken “Ne Güzel Asker Ne Güzel Komutan” ifadelerini kullanırdı.

Sanata ve sanatçıya verdiği değerin önemini bilmek adına, bana göre Atatürk “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” tarihi sözü ile sanatın toplumu nasıl diri kıldığının önemine vurgu yapmıştır.

Ulu Önderin, dillere destan şıklığının, tarihe meydan okuyan fenomenliğinde son derece etkili olduğunu ve bu durumun evrensel sanat anlayışından ileri geldiğini düşünüyorum. Anlatmakta ifade etmeye sözcüklerin yetmeyeceği Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü;

Mimarî eserlerin korunmasına verdiği önemi ayrıca hatırlatmak isterim. Bugün anlıyoruz ki Antropolojik hafızaya sahip çıkarak, yüzlerce yıl bambaşka medeniyetlere beşiklik yapmış Anadolu’yu uluslara yani aslında evrenselliğe kucak açmış köprü oluşturmuştur.  

Öte yandan dans etmeyi de seven Atatürk, katıldığı davetlerde kısa süreli de olsa danslara icabet ederek topluluk içinde bütünlük ve aidiyet duygusunu ön plana çıkarmak istemiştir her zaman. Gündelik yaşamlarımızdan örnek verecek olursam, davetli olduğumuz bir merasimde halaya iştirak etmek, tebrik etmek, davete icabet etmekte aslında bütünleşmeye dair sergilediğimiz tavırlar arasındadır çünkü bütünleştirmek olgusu birebir kuşatmak, benimsemek ve şefkat duygusu ile ilişkilidir. Beklentisiz ve şefkatli olan!

Dünyada medeni olmak, ilerlemek maksatlı bir diğer adımıdır hiç kuşkusuz Atatürk’ün. ‘Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’ 1921’de,  ‘Türk Ressamlar Cemiyeti’ 1926’da,  ‘Türk Sanayi-i Nefise Birliği’  sonra da ‘Güzel Sanatlar Birliği’ adını vererek, sanatla bütünleşmeye dair eşsiz bir adımdır bana göre…

Yine Atatürk ‘ ün ifadesiyle “yetenekli gençleri desteklemeliyiz. Çünkü bu bir lüks değil, toplumların ilerlemesi için bir zorunluluktur.” Sanatın ulusları uyumla bütünleştirdiğine dair zemin taşlarıymış, hepsi meğer…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete yolculuğunun 83'üncü yıl dönümünde hüzün ve özlemle anıyor, O’nun kurduğu Cumhuriyeti Yaşatacağımıza ve sonsuza dek O’nun ilkelerine bağlı kalacağımıza söz veriyorum.” Rahat Uyu Paşam Emanetin Bizimle Güvendedir.

Ruhu şad olsun.

 

İnstagram@tulaycaglarkadi

Haber Hazırlık : Melek Şenol

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kültür, Sanat, Yazarı, Tülay, Çağlar, , Kadı,, Atatürk’ü, Şöyle, Anlatıyor:, “Gerçek, Deha, ve, Başarının, Simgesi, ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı