Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 14:34
 
Kira düzenlemesinin ayrıntıları ortaya çıktı! Elektrik, su ve doğalgaz ..
EKONOMİ Haberi
Kira düzenlemesinin ayrıntıları ortaya çıktı! Elektrik, su ve doğalgaz ..

yapılandırma

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kiralarda da düzenlemeye gidiyoruz.' açıklamasının ardından milyonlarca vatandaş yarınki Kabine toplantısına kilitlendi. Kira düzenlemesiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıkarken elektrik, su ve doğalgaz faturalarıyla ilgili de bir çalışmanın gündemde olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kiralarda da düzenlemeye gidiyoruz. Kabine Toplantısı'nda ele alacağız' sözlerinin ardından milyonların gözü yarınki toplantıya çevrildi. CNN Türk Ankara Editörü Kıvanç El, "Kira müjdesi ne anlama geliyor, düzenleme kime, nasıl destek sağlayacak?" sorularının detayları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı Açılış Töreni’nde, "Kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz. Onları da kısa sürece büyük ihtimalle kabine toplantımızın ardından açıklayacağız" açıklaması gündem yarattı. Milyonlarca vatandaş "Kira yardımı mı geliyor? Kira düzenlemesi neyi kapsıyor?" sorularına yanıt ararken; elektrik su ve doğalgaz faturaları için de bir çalışma olduğu öğrenildi.

CNN TÜRK editörü Kıvanç El, canlı yayın programında yapmış olduğu açıklamada 'kira düzelemesi'nin ayrıntılarını aktardı.

El, konu hakkında haberinde şu ifadelere yer verdi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün vermişti mesajını. 'Üretimi ve istihdamı sağlamak amacıyla her çeşit desteği sağladık, kiralarda da düzenlemeye gideceğiz' dedi.

Peki bu düzenlemede neler var? Bunun ayrıntılarını baktık. Öncelikle şunu belirtelim. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı yarın gerçekleşecek ve kiralarla ilgili düzenlemeler yarınki toplantıda gündeme gelecek.

ESNAFIN TALEPLERİ MASADA

Esnaf temsilcileri bir süre önce hem Hazine ve Maliye Bakanı hem de Ticaret Bakanı ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Bazı talepleri vardı.

Bu taleplerin başında da kira ve fatura desteği geliyordu. İşte bu talepler değerlendirildi.

 

GÖZLER KABİNE TOPLANTISI'NDA

Yarın Kabine Toplantısı'na sunulacak. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde esnaf biliyorsunuz dükkanlarını geç açıyor ve erken kapatıyor.

Bazı esnaf siftah bile yapamıyor. Bu yönde sıkıntıları var. Ancak kiralar işliyor, faturalar gelmeye devam ediyor.

ELEKTRİK, SU VE DOĞAL GAZ FATURALARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA

Elektrik, su ve doğalgaz faturaları devam ediyor. Bunların ödemeleri var. Peki beklentide çalışmada ne var?

Esnafın yalnızca kira giderleri değil faturaları ile alakalı de destek verilmesi gündemde. Bir kısmının hibe olabileceği bir bölümünın kredi biçiminde verilebileceği değerlendiriliyor.

GELİR KAYBINA GÖRE

Bu konu da bakanlığın çalışmaları var. Burada esnafın yaşadığı gelir kaybına göre desteklerin de verilebileceği ifade ediliyor.

Pandemi bitene kadar bu desteklerin verilmesi planlanıyor. Tabi esnafların kira sözleşmelerindeki ücretlerinin bir bölümü hibe edilebilir, bir bölümü uzun süreli krediler ve faizsiz destekler ile kredilerle sağlanabilir. Bunlar masada olan başlıklar.

Bunlar kira gelirlerine göre belirlenecek. Yani esnafın ne kadar ödemesi var? Bunlara göre bir oran belirlenecek. Bu oranlara göre de desteklerin hibelerin verilmesi planlanıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kira, düzenlemesinin, ayrıntıları, ortaya, çıktı!, Elektrik,, su, ve, doğalgaz, ..,
Yorumlar
Haber Yazılımı