Haber Detayı
30 Nisan 2022 - Cumartesi 03:06 Bu haber 2011 kez okundu
 
Kilolarınız kâbusunuz olmasın!
SAĞLIK Haberi
Kilolarınız kâbusunuz  olmasın!

 

 

Sağlıklı olmak her insanın hakkı. Ancak sağlıklı olmak için, dikkat edilmesi gereken kuralların başında dengeli beslenme geliyor.  Dikkatsiz ve dengesiz beslenmenin çağımızın büyük sorunu haline geldiği, aşırı kilo alma ve ya kilo vermenin bazı hastalıklarında birinci sebep olduğu bu nedenle uzmanların sık sık uyardığı durumlarda imdadımıza; yetişenler konunun uzmanı diyetisyenler.

Ne yazık ki, kilo vermek için yanlış diyet uygulamaları ile yaşamını kaybedenleri çoğu kez medyadan öğreniyoruz.

Diyette yapılan en büyük hatanın  ‘tartı odaklı’  olduğunu belirten, Diyetisyen Kevser Benli  “oysa diyette odağımız,  genel süreç olmalıdır. Burada önemli olan beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. En sürdürülebilir olan budur.” şeklinde ifade ederek,

Sevdiğiniz besinleri hayatınızdan çıkarmadan da kilo vermeniz mümkün diyerek,  diyette yapılan hataları bir bir sıralayarak,

Ne gibi hatalar yapıldığını, bireylerin vaz geçemediği ve çoğu kez kâbus yaşatan değişik beslenme alışkanlıklarından nasıl kurtulacağımızı şöyle açıklıyor.

   

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Diyetisyen Kevser Benli. Liseyi Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümü okuyarak tamamladım. Beslenmenin hastalıkların önüne geçmekte etkili olduğunu bildiğim için Diyetisyen olmaya karar verdim. Yüksek İhtisas Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü gönüllü ofis stajı, hastane stajları ve kurum stajları ile tamamladım. Mesleğimi bir yıl çevrimiçi yaptım. Şu anda çevrimiçi ve Ankara Tunalı’da ofisimde yüz yüze danışmanlıkla sürdürüyorum.

Sizce,  Diyette yapılan büyük hatalar nelerdir?

Diyette yapılan en büyük hata ‘tartı odaklı’  olmak. Tartı odaklı yapılan kilo verme diyetinde kişi kendine uygun olup olmadığına bakmadan her yöntemi denemeye açıktır ve diyetin sürecini görmez. Beslenme alışkanlıkları değişikliği olmadığı için diyet bırakıldığında eski alışkanlıklara tekrar devam edilir. Bu durumda verilen kilolar geri alınır. Oysa diyette odağımız,  genel süreç olmalıdır. Burada önemli olan beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. En sürdürülebilir olan budur.

 İnsanlar zayıflamak için diyetlerinden sevdikleri besinleri tamamen çıkarıyor veya yasak koyuyor. Bu doğru bir yaklaşım mıdır?

 

Ben bu yaklaşımı doğru bulmuyor danışanlarıma önermiyorum. Danışanlarıma sürece başlarken mutlaka sevdikleri besinleri soruyorum. Diyetlerinde dengeli bir şekilde tüketmelerini sağlıyorum ki sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazansınlar.

 Sıkça yapılan diyet hataları nelerdir?

 

Tabi diğer diyet hatalarından kısaca bahsedeyim.

AÇ KALMAK.  DÜŞÜK KALORİLİ DİYET BÜYÜK HATA

Aç kalmak veya düşük kalorili diyet yapmak: Başlangıçta kilo verimi olan ama oldukça sağlıksız bir durumdur. Vücudumuzun çalışması için gerekli olan bazal metabolizma hızının altında beslenildiği için zamanla metabolizma hızı yavaşlar. Kişi artık bu kadar az kalorili ile beslenemeyeceğini anlayıp normal beslenme düzenine geçtiğinde verdiği kilodan daha fazla geri alır.

 

Düşük karbonhidratlı veya yüksek proteinli beslenmek: Kişinin ihtiyacına göre karbonhidrat, protein ve yağ yüzdeleri hesaplanarak beslenme programı oluşturulmalıdır. Kişinin hastalığına, kilo durumuna, yaşına, boyuna vs. bakılmadan düşük karbonhidratlı veya yüksek proteinli beslenmek oldukça yanlıştır.

 

Kendini başkası ile kıyaslamak: ‘’Ben ondan daha az yiyorum ama o daha zayıf’’ gibi cümleleri çok sık duyarız. Ama unutma ki sen özelsin. Kişinin diyeti parmak izi gibidir. Metabolizma hızı, yaş, cinsiyet, beslenme şekli gibi birçok faktör etkiler.

 

Su tüketmemek: Yeterli su tüketmek beslenmenin bir bütünüdür. Verilen Listeye uymak yetmez yeterli su da tüketilmeli.

 

Uyku düzensizliği: Yeterli uyku uyumak zayıflamanın en temel noktalarından biridir. Uyku ve beslenme üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki yetersiz uyku uyuyan bireyler gün içerisinde daha fazla kalori almaktadır.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mı ?

Bu hataların hiç birini yapmadan doyarak zayıflamak mümkündür. Boş yere sürdürülebilir olmayan beslenmeler ile zaman kaybedilmemelidir. Yeterli ve dengeli olmayan beslenme programlarının istenmeyen sonuçlara yol açacağı unutulmamalıdır.

 

Bana buradan ulaşabilirler .  instagram  @dyt. kevserbenli

 

Röportaj Hazırlık: Melek Şenol

Haber: medya-24.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kilolarınız, kâbusunuz, , olmasın!, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı