Haber Detayı
06 Temmuz 2022 - Çarşamba 01:58 Bu haber 4871 kez okundu
 
İYİ PARTİLİ YOKUŞ: MAAŞLAR AYLIK GÜNCELLENEREK ÖDENMELİ
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi
İYİ PARTİLİ YOKUŞ: MAAŞLAR AYLIK GÜNCELLENEREK  ÖDENMELİ

 

İyi partili Yokuş, Açıklanan enflasyon rakamlarıyla vatandaşın cebindeki para buharlaştı.

 

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarının hatalı olduğunu gündeme getirdi.

 

Uzmanlara göre de, TÜİK’in enflasyon hesabını çürüttüğünü anımsatan Yokuş, halkın cebindeki paranın çalındığını ifade etti.

Yokuş, TÜİK verilerine göre, haziran ayında enflasyon yüzde 4,95 artarken, yıllık bazda 78,62 seviyesine yükseldiğini buna göre, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 42,35 oranında zam yapılacak. Memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 41,69 oranında zam yapılacak.

 

 VERİLEN FARK ZAM DEĞİL, ENFLASYON FARKI

 

TÜİK'in enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Yokuş : "TÜİK yine yanılttı.  

"ÇALIŞANLAR DA BUNA GÖRE ENFLASYON FARKI ALACAKTI"

"EMEKLİLER DAHA AZ ZAM VE ENFLASYON FARKI ALIR"

 "Enflasyon olduğundan düşük açıklandığı sürece çalışanlar ve emekliler hak ettiklerinden daha az zam ve enflasyon farkı alır" diye belirten Yokuş şunları aktardı:

 

ENFLASYON RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

“Değerli basın mensupları hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Malumunuz bu resmi enflasyon rakamları açıklandı yıllık enflasyon ülkemizde tüketici fiyatlarında yüzde 79'a dayandı

6 aylık enflasyona göre memur, emeklilerimiz ücret artışı alıyorlar. 6 aylık enflasyon Ocak - Temmuz arasında,  Haziran arasında ise 42.4 şu anda gerçekten bu hızlı fiyat artışları bütün ülkemizde 7'den 70'e herkesi perişan etti. Perişan etti sözü bile çok hafif geliyor ancak bu enflasyon rakamlarının doğruluğu konusunda artık Vatandaşlarımızın yüzde doksanı doğru olmadığını söylüyor. Çünkü öyle garip bir ülkede yaşıyoruz ki devletin resmi Türkiye İstatistik Kurumunun rakamlarıyla oynanıyor.

 

Bunu nereden biliyoruz bağımsız kuruluşların Türkiye'de yaptığı enflasyon araştırmaları özellikle ENAG’ın yaptığı yıllık 175'e çıkmış aylıklar ise neredeyse yüzde seksene dayanmış. Yine İstanbul Ticaret Odası'nın İstanbul için yaptığı enflasyon tespiti ise yıllık 94'e çıkmış Allah aşkına biz kimi kandırıyoruz!

 Bu düşük enflasyon hesaplaması da aslında yapılan şu memurun emeklinin asgari ücretlinin alın teri çalınıyor. Bakınız çalınıyor lafı inanın yine hafif kalır. Neden? Eğer Türkiye'de gerçek bir enflasyon hesabı yapılsa idi eğer TÜİK rakamlarla oynamasaydı ve TÜİK hesaplama kalemlerinin ağırlıklarını değiştirmeseydi ben iddia ediyorum ki bugün ülkemizdeki gerçek enflasyon 130'lar civarında olacaktı.

 

 

ENAG’ınki çok yüksek diyelim bunun ikisinin ortalamasını aldığımız zaman 130 demektir. Bunun anlamı ne? Biz şimdi bu yıl için asgari ücretliye önce 50 sonra 30 zam verdik Türkiye'de ortalama enflasyon 130’lar civarında olduğuna göre ne yapmış olduk öncelikle asgari ücretlinin alım gücünü 50 azalttık. Yani şunu demeye çalışıyorum şu anda 2021 yılında Ocak ayında bir asgari ücretli yeni aldığı asgari ücret zammı ile kaç litre mazot alıyor ya da kaç kilo süt alıyordu ya da ya da o para karşılığı kaç dolar ya da altın kaç gram alabiliyordu buradan bir bakalım.

 

Bir de 2022 yıl ocağında bakalım aynı değerlendirmeleri yapalım bir de şu anda yeni zamla beraber bu verilen 30 zam bir yıl boyunca geçerli Temmuz’u karşılaştıralım hangi rakama bakarsanız bakın asgari ücretlinin yıl içinde 50 + 30 artırılması bile onun gelir düzeyini düzeltmemiş daha da aşağı çekmiş aldığı paranın alım gücü 1 yıl içinde 50 düşmüş aynı şeye memurlara bakalım şu anda memurlarımız biliyorsunuz Ocak ayında yüzde 7,5 zam aldılar daha sonra enflasyon farkı aldılar 30 civarında Şimdi ise yine yine 41,5 zam alacaklar enflasyon farkı olarak tamamını topladığımız zaman

 

Memurlara da toplam verilen yüzde sekseni bulmuyor enflasyon nerede en az 130’larda memur ne olmuş onun da alın teri 50 civarında çalınmış çalınmış gerçekten çalınmış aynı hesabı memurlar için yapalım 2021 Ocak ayında memur aldığı maaşla ne alabiliyordu hangi gıda ürünlerinden ne kadar alabiliyordu 2021 Ocak ayında ne alabiliyor şimdi bu Temmuz'da ödenecek yeni zamla ne alabilecek burada her şey aleni açık seçik ortada burada benzin mazot fiyatları da karşılaştırıyorum onlarla da karşılaştırırsak felaket elektrik doğal gazla karşılaştırırsak bir başka felaket yine emeklilerimizin hali bambaşka

 

 

-

       

 

Değerli basın mensupları,

Böyle bir sistem olabilir mi şimdi biz asgari ücretlimize yılbaşında artış yapıyoruz güzel yapmalıyız memurumuza memur emeklimize toplu sözleşme gereği yılbaşında zam yapıyoruz o da çok değil ama 7.5 ama BAĞKUR ve SSK emeklimize diyoruz ki size yıl girdiğinde zam yapmayız. Ne zaman yaparız? Yılın ortasında yaparız. Geçmiş altı ayın enflasyonu kadar size zam yaparız.

 

Yani şu anda biliyorsunuz emeklilerimiz ocak, şubat, mart, nisan mayıs, haziran aylarındaki enflasyon kadar temmuzda birikmiş enflasyon farkı alacaklar. Böyle bir adaletsizlik olabilir mi? Yani bazı çalışanlara bazı emeklilere önceden öngörülen para ver ama 12 milyon emekliye bekle 6 ay bekle altı ay sonra sonra ölmez de sağ kalırsam 6 aylık enflasyon farkını vereceğiz ki bu enflasyon farkı da TÜİK’in rakamlara takla attırdığı ve alın terinden emeklinin, asgari ücretlinin, memurun, işçinin çaldığı Onun için şu anda bize emeklimize dar gelirlimize asgari ücretli işçimize, memurumuza işte efendim  40 larda zam yaptık müjde gibi veriyor bu verilen zam değil bu verilen bu verilen enflasyon farkı enflasyon kadar artış bu verilen de büyümeden pay yok refah Payı yok bu verilen de gerçek enflasyon artışı yok soruyorum sizlere Türkiye'de gıda enflasyonu bakın TÜİK’in rakamlarını söylüyorum gıda enflasyonu bile 130'lara dayanmış durumda Yani gıda enflasyonu 130'lara dayandığı bir süreçte Siz 2 taksitle 3 taksitle efendim memura yüzde yetmiş dokuz enflasyon kadar zam yapmak emekliye yüzde yetmiş dokuz kadar zam yapmak asgari ücretliye o kadar zam yapmanın sadece onları sefalete daha fazla sürüklemek anlamına geliyor. Bunu asıl asgari ücretlimiz biliyor. Bunu emekli memurumuz biliyor bunu diğer emekli SSK Bağ-Kur’lularımız biliyor.

 

Allah aşkına size soruyorum şimdi lütfettiler en düşük emekli maaşını 3500 Lira’ya çıkardılar. Bu ay itibarıyla. 3500 Lira yahu dedik ki kaç yıldır diyoruz hiç olmasa en düşük emekli maaşını asgari ücrete kadar çıkaralım yani yeni ücretiniz 5.500 lira oldu emeklimizi bari asgari ücrete çıkaralım. Açlık sınırından vazgeçtik açlık sınırı  bugün 6.400 lira aslında biz asgari ücretin de en az Temmuz ayında açlık sınırı olan 6.400'e çıkarılması lazım emeklinin de düşük maaşı buraya çıkarılması lazım memurların emeklilerinin de zamlarının buna göre uygulanması lazım işçilerimizin de durumu buna göre ayarlanması lazım artık şu gerçeği görelim bu denli yüksek enflasyonun olduğu ülkelerde Siz siz 6 aylık enflasyon farkı vererek 6 aylık artış vererek sadece ve sadece memuru emekliyi, asgari ücretliyi işçiyi yoksullaştırıyorsunuz yapılması gereken şu hiç olmazsa eşel mobil sistemi denilen bir sistem var yani önümüzdeki diyelim başlatabiliriz.

 

Temmuz ayı enflasyonu kadar artışı enflasyon artışını üstüne de 2 puan 3 puan refah payı koyarak Çünkü koyduğunuz enflasyon rakamları sağlıklı değil üstüne de 3 puan refah payı koyup Ağustos ayında farkını verirsiniz yani her ay enflasyon farkını bir sonraki ay verirsiniz büyümeden pay da üstüne koyarsınız refah Payını da koyarsınız ve böylece ne yaparsınız işte ancak böyle işçi, asgari ücretli işçi emekli memuru enflasyon canavarından korursunuz şimdi 100’ lerin üzerinde  130'lar civarında ortalama enflasyon olduğu bir ülkede Siz Altı ay bekle canım çıkmazsa 6 ay bekle ölmezsen ey emeklim sana zam yapacağız ey memurum 6 ay borçlan ey asgari ücretlim 6 ay sürün ondan sonra seni sana enflasyon farkı vereceğiz böyle bir sistem olmaz!

 

 

 

 

Değerli basın mensupları utanarak söylüyorum Türkiye'de yıllardır çalışma hayatını takip ederim bunun için değil ilk defa bu yıl işverenlerimiz iş adamlarımız işçi kuruluşlarımız yani işçi kuruluşları derken sendikaları demiyorum iş adamları kuruluşlarımız TÜSİAD, Müsiad iki ay önceden çalışanlarımıza asgari ücretliye zammı öğrenim arttıralım diye hükümete seslendi bu Türkiye tarihinde bir ilk. Ancak görün ki bizi işvereniniz bile asgari ücretliye acıdı ve bir an önce bunlara zam yapalım iki aydır bağırıyorsun niye bu çağrıyı bulabildi bu, aslında ülkeyi yönetemediği ucube sistemin maalesef Türkiye'ye büyük sıkıntılara götürdüğünün acı bir gerçeği.

 

 Biz bugün ücretleri üzerinde konuştuk ücretler üzerinde konuştuk yani toplam sayılarını baktığımız zaman işçi memur emekli topladığınız zaman Bu sayı 21 milyon vatandaşı ilgilendirir.

 

Tabii ki öyle çiftçilerimizin esnafımızın küçük esnafımızın sabit gelirlilerimizin elbette ki durumu maalesef işçilerimiz de memurlarımız dan emeklerinizden daha da iyi değil, o gerçeği de buradan ifade etmek istiyorum. Şu an Türkiye yönetilemiyor. Yönetilemediği içinde maalesef zengin daha fazla zengin oluyor. Fakir sayımız artıyor. Artık vatandaşımız yüksek enflasyon karşısında yanlış yönetim yüzünden dayanma gücü kalmamıştır.

 

Bu arızi kafayla devlet yönetilemez çünkü Türk parasının değersizliği ile övünen Devlet Bakanı olamaz. ‘ İş adamları iş çevrelerinin ihracat artırarak onların durumunu iyileştirdik diyen ‘bir bakan Türkiye'de olamaz.

 

Bu Türk milletine hakarettir şaşı bakıştır,  Avrupa ülkelerinde enflasyon yıllık yüzde 7-8 lerde nerede olduğunu, bizim ise yüzde 80’lerde. Hayır, resmi olarak yüzde130'lara çıkmasının sebebi kötü yönetimdir.

Kötü yönetim nerede başladı?  Sayın Erdoğan'ın ekonomiyi çok iyi bilirim ben ekonomistim saçmalığının ağır bedelini ödüyoruz. Neymiş efendim. Sebep sonuç ne oldu? Güya garantili zengin ediyorsun parasını bankaya yatıran zengine daha fazla faiz veriyorsun. Ve utanmadan faizi indiriyorum vaatleriyle bu milleti kandırıyorsun.  Hani faiz sebep enflasyon sonuçlu.  6 aydır 8 aydır bir yılda buna ne oluyor o zaman buraya niye durduramıyoruz. Çünkü saçma bir saplantının bedelini Türk milletine ödetiyorsun.  Buna hakkın yok bu anlayıştan derhal vazgeçip Türkiye'nin ekonomisini fabrika ayarlarına gönderin diyor bu vesile ile herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

Ayrıntıları aşağıdaki linke tıkla izle..

https://www.youtube.com/watch?v=tdtjnBn18PA&t=4s

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, PARTİLİ, YOKUŞ:, MAAŞLAR, AYLIK, GÜNCELLENEREK, , ÖDENMELİ, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı