Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 14:47 Bu haber 6193 kez okundu
 
İngiltere de Karadeniz’e savaş gemisi yolluyor
Avrupa ile Rusya arasında Ukrayna üzerinden sert rüzgârlar esmeye devam ediyor. Karadeniz’de Rus donanmasından peş peşe tatbikat hamleleri dikkat çekiyor.
DÜNYADAN Haberi
İngiltere de Karadeniz’e savaş gemisi yolluyor

 

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Sunday Times, İngiltere’nin Mayıs ayında Type 45 destroyer ve Type 23 sınıfı fırkateynlerini Karadeniz’e göndereceğini yazdı. Gazete, İngiltere Kraliyet Donanmasından bir yetkilinin açıklamasına dayandırdığı haberinde, gemilerin NATO ve Ukrayna’ya yönelik dayanışma göstergesi olarak bölgeye gönderileceğini aktardı.

 

Haberde, Type 45 tipi destroyerin uçaksavar füzeleri, Type 23 tipi fırkateynin ise denizaltılara karşı savunma silahları ile donatılacağı ifade edildi. Gemilerin Mayıs ayında İstanbul Boğazından geçeceği kaydedildi.

 

Amerika VAZGEÇMİŞTİ

 

Washington yönetimi önceden Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca iki savaş gemisinin Karadeniz’e geçeceğine dair Türkiye’ye bildirimde bulunmuş, savaş gemilerinin 14 ve 15 Nisanda Türk boğazlarından geçerek Karadeniz’e açılacağı açıklanmıştı.

 

Türk diplomatik kaynaklar, Amerika’nin Türkiyeye geçişin iptal edildiğini bildirdi. Amerika’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye’ye yapmış olduğu bildirime göre önceden açıklanan iki savaş gemisinin geçişi iptal edilmişti.

 

NATO’DAN MOSKOVA’YA ‘KERÇ BOĞAZI’ UYARISI

 

NATO Sözcüsü Oana Lungescu dün Rusya’nın Karadeniz’in bir bölümünde deniz erişimini kısıtlama planları yapmış olduğuna ilişkin haberler üzerine açıklamada bulundu.

 

 

Kerç Boğazı dahil olmak üzere Karadeniz’in bazı kısımlarında Rusya’nın erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyduklarını dile getiren Lungescu, böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini belirtmişti.

 

Lungescu, “Rusya’ya, Azov Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya’nın Kırım’da, Karadeniz’de ve Azov Denizi’nde devam etmekte olan askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna’nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İngiltere, de, Karadeniz’e, savaş, gemisi, yolluyor,
Haber Yazılımı