Haber Detayı
08 Aralık 2020 - Salı 13:23
 
İçişleri Bakanlığı'ndan ehliyet ve kimlik kartı açıklaması
TEKNOLOJİ Haberi
İçişleri Bakanlığı'ndan ehliyet ve kimlik kartı açıklaması

 

 

İçişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada "Son dönemlerde bazı basın ve yayın organları ile sosyal ağ hesaplarında 'T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi kıymetli kâğıt ve harç bedellerine yüksek oranda zam yapılacağı ya da belgelerini yenilemeyenlere yıl sonu itibariyle ceza uygulanacağı' biçiminde yer alan asılsız haberlerin hiçbir şekilde yasal dayanağı bulunmamaktadır" dedi.

 

İçişleri Bakanlığı, kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi kıymetli kağıt ve harç bedellerine yüksek oranda zam yapılacağı ya da belgelerini yenilemeyenlere yıl sonu itibariyle ceza uygulanacağı biçimindeki haberlerle ilgili açıklamada bulundu.

 

 

 

 

 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

Son dönemlerde bazı basın ve yayın organları ile sosyal ağ hesaplarında “T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi kıymetli kâğıt ve harç bedellerine yüksek oranda zam yapılacağı ya da belgelerini yenilemeyenlere yıl sonu itibariyle ceza uygulanacağı” biçiminde yer alan asılsız haberlerin hiçbir şekilde yasal dayanağı bulunmamaktadır. T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi harç ve kıymetli kâğıt bedelleri her senenin sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu yeniden değerleme oranında arttırılmaktadır. Ayrıca Nüfus Cüzdanlarının değiştirilmesine ilişkin herhangi bir son tarih bulunmamakta olup hali hazırda kullanılacak olan nüfus cüzdanları yeni nesil T.C. Kimlik Kartı ile değiştirilinceye kadar geçerlidir. Eski Tip Sürücü Belgelerinin yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin son tarih ise 31.12.2022’dir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçişleri, Bakanlığı'ndan, ehliyet, ve, kimlik, kartı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı