Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 12:49 Bu haber 9928 kez okundu
 
Hrant Dink davasında cezalar belirlendi
YAŞAM Haberi
Hrant Dink davasında cezalar belirlendi

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 14 sene önce öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma mahkeme kararını açıkladı.

 

 

Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan'ın da bulunduğu 13 firari sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. Ercan Gün'e silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 10 yıl hapis cezası verilirken

 

CELALETTİN CERRAH İÇİN 'ZAMAN AŞIMI' KARARI

Celalettin Cerrah'ın kamu görevlisinin görevi ihmal suçunda yargılandığı dava zaman aşımı sebebiyle düştü.

 

Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, "İhmal sebebiyle adam öldürmek" ve "fotoğrafı belgeyi yok etme" suçlarından beraat etti. "Görevi ihmal"den ise zaman aşımı sebebiyle dosyası düştü.

 

O dönem İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli astsubay Yavuz Karakaya ise, "Anayasayı ihlal"den müebbet hapis ve "kasten öldürmeye yardım" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

 

Eski polis memuru Muhittin Zenit'e üç suçtan beraat verilirken görevi ihmal suçu ise zaman aşımı sebebiyle düşürüldü.

 

ALİ FUAT YILMAZER VE RAMAZAN AKYÜREK'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Ali Fuat Yılmazer'e tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Yılmazer, fotoğrafı belgeyi yok etmek suçundan ise 4 yıl 6 ay hapse çarptırıldı.

 

Ramazan Akyürek'e de tasarlayarak kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Akyürek, fotoğrafı belgeyi yok etmek suçundan ise 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı

 

 

Mahkeme, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiği kanaatiyle, Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal hakkında "FETÖ üyeliği" suçundan, savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Ayrıca 6 sanık hakkında daha tutuklama kararı verildi.

 

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hrant, Dink, davasında, cezalar, belirlendi, ,
Haber Yazılımı