Haber Detayı
11 Haziran 2022 - Cumartesi 05:29 Bu haber 2209 kez okundu
 
Güzellik kadının kaçamayacağı bir zorunluluk.. !
SANAT Haberi
Güzellik kadının  kaçamayacağı bir zorunluluk.. !

 

Güzel olmak, güzel görünmek her insanın hakkı. Bir gerçek var ki oda  güzelliğin kadına özgü olması. Bunun temelinde ise sadece kadının biyolojik özellikleri yer almaz. Kadının güzelliğini aynı zamanda sosyal, ekonomik, politik ve kültürel faktörler belirler.

Son yıllarda sosyal mecralarının yaygınlaşmasıyla dış görünüş önem kazanmış,  güzel görünmenin olmaz ise olmazı, makyaja duyulan ilgi de artmıştır. Makyaj yapmayı hemen hemen her kadın sever. Bazen günlük makyajlar bazen de özel günlere göre makyajlar yapılabiliyor. Makyaj sanatçılığı, makyaj yapmaya özel ilgi duyanların seçebileceği güzel ve eğlenceli mesleklerden biridir. Ünlülerle ve farklı ortamlarda çalışma imkânı sunduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilen bir meslektir. Konuyla ilgili röportaj konuğumuz ünlülerle birlikte çalışan birçok klip, dizi ve filmlerde makyaj tasarımına imza atmış Rengârenk Dilek Makeup Kuaför Dilek Alada.

Alada ’ye sektörün durumunu ve gerçekleştirdiği çalışmalarını sorduk?

Dilek hanım öncelikle sizi biraz daha yakından tanıyarak röportajımıza başlamak istiyorum. Kendinizden ve güzellik merkezi açana kadar olan süreçten söz eder misiniz?

Ben de öncelikle bu fırsat için size teşekkür ederek başlamak istiyorum. 3 çocuklu bir ailenin ortancasıyım.3 kız kardeş bir anne. 4 kadın bir araya gelince güzellik mevzuları hep bizimle oldu.

13 yaşında iken sektörde çalışmaya başladığımda işle ilgili çeşitli eğitimlerimi aldım. Geriye dönüp baktığım da çok uzun yıllar olmuş. Bu süreçte işimi öğrendim zorunlu olan ve elbette kendimce gerekli olduğunu düşündüğüm insanları tanıma sürecimde güzelleşmenin insan psikolojisindeki önemli rolünü gördüm.

-2017 yılında ‘Rengârenk Dilek Makeup Kuaför adıyla kendi işletmemi kurdum

-Tiyatro, görsel sanatlar, klipler gibi değişik alanlarda makyözlük yaptım

-Tiyatro, görümsetme oyunculuğu, görsel sanatlar, okul öncesi öğretmenliği,

-Sosyal hizmet uzmanlığı,  Tesk Esyem mesleğe katkı vermek gibi çalışmalarım oldu.

-Zakkum müzik grubunun ‘ Yüzük’ adlı klibinin makyaj tasarımını, Mustafa Çelik’in ‘Evindar’ adlı klibinin makyaj tasarımını, ekspresyonist makyaj tasarımı,

-Deniz Gökçe’nin Ankara Sanat Tiyatrosun da yönettiği Friedrich Dürenmatt’ın yazdığı “Yaşlı bayanın Ziyareti” adlı oyunun makyaj tasarımını yaptım.

-Şamdan dergisinin kapak çekimlerinde Makyöz olarak görev aldım

-Mavi Köprü adlı grubun ‘Ankara’ adlı klibinin hem oyunculuğunu hem makyaj tasarımını yaptım

-Avande-Garde Makyaj tasarımı Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Umut Toprak’ın yönettiği “Kadının Bastırılmış Tarihi” adlı oyunun Kostüm Oyunculuk ve Makyaj tasarımını yaptım

-ART-DECO makyaj tasarımı - Nazlıhan Yenişehirlioğlu’nun yönettiği Aziz Çalışanların ölüm yıldönümü anısına sahnelenen  “Casablanca” adlı oyunun makyaj tasarımı ve oyunculuğunu yaptım

-Emre Mineoğlu yönetmenliğinde Grup poi’nin “Dönme Dünya” adlı klibinin Makyaj tasarımını yaptım

-Greysailmedia yönetmenliğinde çekilen “Mavi Gen” reklam filminin hem oyunculuğunu hem makyaj tasarımını yaptım

-Mesut Ergenç’in yönettiği “sweetsour” grubunun “Aşk Nerededir” adlı klibin makyaj tasarımını yaptım

Ankara Sanat Tiyatrosun da Özgür Avcu’nun yönettiği ‘Çehov Makinası’ oyunun makyaj tasarımını yaptım.

Rengârenk Dilek Make-up marka fikri nasıl çıktı?

“Rengârenk” Kelimesi insanda hep güzel şeyler çağrıştırıyor değil mi?  Çok yönlü renkli bir insan olduğum söylenir. ‘Güzelleşme’  süreci de çok işlemi alternatif yöntemleri birbirinden çok farklı kişisel tercihleri barındırır. Yaptığım işte kendi imzamı attığım mutlaka piyasadan farklı diyebileceğimiz bana ait bir dokunuşu barındırdığı için  ‘Dilek’ dedim. ‘Make-up’ ise İngilizce bir kelime olmasına rağmen dilimize bir şekilde yerleşmiş yaygın kullanıma sahip olduğu için tereddüt etmedim. Makyaj yapmak nihayetinde ortaya çıkan görüntüyü ifade ettiği için üçüncü parça olarak bu kelimeyi seçtim. Tıpkı işime verdiğim önem gibi markamı da bu bütünlüğü yani beni ve işimi tanımlamasını önemsedim.

Bir kadın girişimci olarak sektörünüzün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geleceği parlak diyorum. Gerçi hep öyle olmuştur.

Genç bir iş kadını olarak işinizde başarının sırrını paylaşır mısınız?

Sevdiğim işi yapmak. Severek yapmak. Her bir müşteriye ve her işleme ayırım yapmaksızın aynı ihtimamı göstermek ve asla ‘ben oldum’ dememek. Hem mesleğimde hem de kendimi ve işimi her yönüyle tamamlayan alanlarda araştırmaya öğrenmeye ve gelişmeye devam etmek. İkincisi de en büyük kazancın işlem sonrası gözlerde oluşan parıltıyı görmek olduğunu unutmamak.!  Son olarak da yaptığım işin hakkını vermek diyebilirim.

Ayrıca müşteri istiyor diye teknik ya da görsel olarak uygun olmayacak istenilen hedefe ulaşmayacak işlemleri yapmaktan kaçınmak 

Sektördeki artış danışanların merkez seçmesini zorlaştırıyor. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

-Popüler kültürün getirisiyle sektörümüzde çok fazla merkez açıldı ve bu nedenle işlem yaptıracak müşterilerimizin dikkat etmesi gerekiyor. Bizim sektörümüzün yelpazesi çok geniş, yaptıracağınız işlemle ilgili bütün eğitimlerini tamamlamış uzmanlar seçilmesi gerekiyor. Sosyal medyadaki görsellerden ziyade uzmanın sizi ne kadar bilgilendirdiği, sorularınızın ne kadar askıda kalmadığı önemli. Çünkü sosyal medyada herkes mükemmel. Fakat asıl mükemmellik hayatın içinde olmalı.

 

Yaptığınız işlemlerde sizi en çok hangisi heyecanlandırıyor?

Esasında işimi her daim ilk günkü heyecanımla yaparım. Bu nedenle de işlemler arasında ayırım yapmam yapamam. Benim için hepsi benim bebeğim. Müşterimin talep ettiği hizmete en uygun işlemin hangisi olduğuna dair önerime uyduğu ve sürece birlikte karar verdiğimiz işlemler bir nebze daha öne çıkıyor diyebilirim.

instagram@.com/rengarenk_dilek_makeup/

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güzellik, kadının, , kaçamayacağı, bir, zorunluluk.., !,
Yorumlar
Haber Yazılımı