Haber Detayı
19 Mayıs 2017 - Cuma 14:58 Bu haber 5819 kez okundu
 
FİNANCİAL TİMES TÜRKİYE’DEKİ EMLAK PİYASASINI İRDELEDİ: LÜKS KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR
EMLAK KONUT Haberi
FİNANCİAL TİMES TÜRKİYE’DEKİ EMLAK PİYASASINI İRDELEDİ: LÜKS KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR

Türkiye’deki emlak piyasasındaki gelişmeler, İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’da geniş bir habere konu oldu. Gazete “liranın değer kaybı ve bozulan siyasi ve ekonomik koşullar” nedeniyle lüks konut fiyatlarının gerilediğini belirtirken yabancı alıcılara yönelik vergi avantajlar ve Türk vatandaşlığı gibi teşviklere dikkat çekti.

Financial Times, “Yatırımcılar Türk emlakı üzerinde tekrar düşünürken İstanbul’un lüks piyasası darbe yedi” başlığı ile verdiği geniş haberinde 16 Nisan anayasa referandumu ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin tarihinde en güçlü cumhurbaşkanı olabileceği” yorumunu yaptı. Eleştirilere de gönderme YAPAN gazete, “destekçilerinin Erdoğan’ı ülkenin ekonomik rönesansın mimarı” olarak gördüklerini kaydetti.

Bu çerçevede Türkiye’nin konut sektörünün Erdoğan döneminde kazandığı öneme vurgu yapılan haberde Londra merkezli uluslararası emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank’a dayanarak özellikle istanbul’da 2017 yılının başına kadar geçen 7 yıllık dönemde ortalama konut fiyatlarının  ülke çapında 2,5 kata yakın, İstanbul’da ise 3 kat kadar arttığının altını çizdi. 

Konu piyasasındaki  kazanımların lokomotifinin gelişen ve ilk defa olarak ipotek kredilerine erişimi olan orta sınıf olduğu değerlendirmesine yer verildi ve gerileyen faiz oranları ile İstanbul ve diğer bazı kentlere yönelik göçün konut piyasası üzerinde etkilerine de işaret edildi.

Knight Frank’ın İstanbul’un “en iyi yerleri” olarak nitelediği Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi’ndeki metre kare fiyatlarının 11 bin dolara yaklaştığı yönündeki verileri aktardı, Trump Towers’daki Boğaz manzaralı üç odalı bir dairenin 1.69 milyon dolara satışa çıkarıldığını anlattı.

-“YERLİ ALICILARIN HAYATİ ROLÜ”-

Bu arada, İstanbul’daki konut piyasasındaki yükselişinde yerli alıcıların oynadığı “hayati” role vurgu yapılırken İstanbul’da son 10 yılda inşa edilen konutların yarısının “yatırım” için alındığı tahminlerine dikkat çekildi. Haberde şöyle denildi:

“Knight Frank’a göre, aşırı talep, Türkiye’nin 2015 yılında dünyanın en hızlı büyüyen emlak piyasası haline gelmesine katkıda bulundu. Emlak piyasasının 2016’da ise yüzde 13 değer kazandığını İstanbul’daki ortalama fiyatların yüzde 12 arttığını söylüyor."

Ancak kentin lüks konut piyasasındaki gelişmelerin farkı olduğu belirtilirken bileşenleri çoğunun dolar bazında fiyatlandırıldığı,  Knight Frank ana konut endeksinin 2016 yılının başından bu yana düşmekte olduğu, geçen yılda düşüşün yüzde 8,4’e bulduğu,  bu durumun da büyük ölçüde Türk lirasının değer kaybından kaynaklandığı vurgulandı.

Bu çerçevede Türkiye’nin ekonomisine değinilen haberde 3 milyon Suriyeli mülteci, 15 Temmuz darbe girişimi ve bunu izleyen gelişmeler, terör saldırıları ve yükselen enflasyon gibi faktörlere dikkat çekildi.

FT, zengin Türklerin yurt dışı emlak alımlarına değinirken başta Portekiz olmak üzere AB ülkelerine gösterilen ilgiye işaret ettiği haberinin son bölümünde yabancı alıcılara yönelik  vergi avantajları ve Türk vatandaşlığı gibi teşvikleri sıraladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİNANCİAL, TİMES, TÜRKİYE’DEKİ, EMLAK, PİYASASINI, İRDELEDİ:, LÜKS, KONUT, FİYATLARI, DÜŞÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı