Haber Detayı
10 Nisan 2022 - Pazar 01:13 Bu haber 3785 kez okundu
 
Eserlerinde soyut ve somut duygu ve kavramı yansıtan Ressam Reşat Ceylan
SANAT Haberi
Eserlerinde soyut ve somut  duygu ve kavramı yansıtan Ressam Reşat Ceylan

 

 

Eserlerinde etki kavramını işleyen Ressam Reşat Ceylan, sinema, felsefe ve tiyatroya da ilgili olduğunu belirterek, resimlerinde insanı merkeze koyduğunu söyledi.

 Varoluşun temeli ve sürekliliği tamamen etki kavramına bağlı” diyen Ceylan, eserlerinde etki kavramını aurayı çağrıştıracak bir şekilde resmediyorum.” dedi.

Resmin kendisi için mekânlar ve mevsimlerin bir arada olduğu soyut bir dünyayı ifade ettiğini kaydeden Ceylan,  

Dış dünyada sadece somut varlıklar objeler görülebiliyorken, soyut duygu kavram görülemiyor! Benim dünyamda soyut ve somut olan her şey görülebiliyor. “ şeklinde ifade ederek çalışmalarına ilişkin sorularımızı şöyle değerlendirdi.

 

 

 

Reşat Ceylan’ı bize biraz tanıtır mısınız?

2012’ de Mersin Üniversitesi resim bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleştim. Yapıtlarımı burada üretiyorum. Resim sanatına ağırlık versem de sinema, felsefe, heykel ve tiyatroya ilgim var. Bu alanlarda araştırmalar yapmaktan keyif alıyorum.

Eserlerinizde hangi konuları işlemeyi tercih ediyorsunuz?

-“Etki kavramı” konusunu işliyorum. Bu benim dünya görüşümdür aynı zamanda. Varoluşun temeli ve sürekliliği tamamen etki kavramına bağlıdır. Evrende ve içinde yaşadığımız dünyada şu ana kadar var olmuş her şey etki altındadır. Resimlerim figür ağırlıklı olduğu için insanı merkeze alıyorum. Etki kavramını eserlerimde aurayı çağrıştıracak bir şekilde resmediyorum.

Resim sizin için ne ifade ediyor?

Bu kısmı biraz şiirsel bir dille anlatmaya çalışacağım. İçinde mevsimlerin ve mekânların olduğu bir dünya iç dünyamın yansımasını temsil ediyor.  

Dış dünyada sadece somut varlıklar objeler vs. görülebiliyor, soyut duygu kavram vb. görülemiyorken benim dünyamda soyut ve somut olan her şey görülebiliyor.

Soyut kavramların renkleri ve şekilleri var. Bu kavramlar görülebiliyor, dokunulabiliyor hatta şekilleri gerektiğinde birey tarafından değiştirilebiliyor. Yani birey kontrol etmek istediği bir duyguya bakıp onu istediği şekilde değiştirebiliyor. Etki kavramının net bir şekilde görülebildiği bir dünya. Burada yeni yerleri gezip keşfediyorum ve bunları alımlayıcıya sunuyorum. Benim için hem keyifli oluyor hem de alımlayıcıya bir şeyler sunmanın hazzını veriyor. Bu sebeple alımlayıcılar resimlerimde yeni imgeler gördüğünde şaşırmasınlar çünkü iç dünyamda yeni bir şeyleri keşfetmişim ve bahçemde yeni bir mekânın inşasını başlatmışım demektir.

  Atölyenizdeki çalışma tarzınızdan biraz    söz eder misiniz?

   Genelde öğleden sonraları resim     yapmaya başlarım. Resim yaparken de   bazen müzik, bazen felsefi içerikli     videoları,  bazen de sesli kitap dinlerim.    Hem resim yapıp hem de bu süreçte bilgi   almayı, yeni bir şeyler öğrenmeyi tercih   ediyorum. Bunlar olmadığında bir şeyler   eksik kalıyor.

 

instagram: resatceylan.art

Facebook: Reşat Ceylan

Opensea: resatceylann

 

 

 

Röportaj Ön Hazırlık : Melek Şenol

Haber : Süleyman Yıldız . medya-24.com 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eserlerinde, soyut, ve, somut, , duygu, ve, kavramı, yansıtan, Ressam, Reşat, Ceylan, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı