Haber Detayı
26 Nisan 2021 - Pazartesi 19:44 Bu haber 8753 kez okundu
 
Erdoğan’dan Biden’a ‘soykırım’ tepkisi
DÜNYADAN Haberi
Erdoğan’dan Biden’a ‘soykırım’ tepkisi

 

Kabine toplantısı sonrası açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 olaylarına ilişkin "soykırım" ifadesini kullanan Amerika Başkanı Joe Biden'a tepki göstererek "Biden bir asır önce yaşanmış olaylarla ilgili mesnetsiz ifadeler kullanmıştır, bizi ziyadesiyle üzmüştür" ifadesini kullandı.

 

 

 

* ABD Birleşik Devletleri başkanı Biden 24 Nisan günü yayınını yaptığı bir mesajda coğrafyamızda bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır.

 

* Hiçbir tarihi ve hukuki temeli olmayan bu ifadeler milletimizin her ferdi gibi bizi de ziyadesiyle üzmüştür

 

* Açıklamadaki ifadeleri radikal Ermeni çevrelerin ve Türkiye karşıtı grupların baskısıyla yer verildiğini düşünüyoruz.

 

* Ancak bu durum ortaya çıkan tablonun iki ülke ilişkileri üstündeki yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmıyor. Türkiye olarak tarih boyunca yaşanan acıların yarıştırılması gibi bir anlayışı kesinlikle insani bulmuyoruz ama şayet böyle bir yola girilecekse bu yarıştan alınacak vicdani müşteri kalbi mutmain çıkacak tek millet ve devletin biz olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 

* ABD ve Avrupa ilk sırada olmak üzere bizlere soykırım intikamını yönelten çevrelerin hepsi de böyle bir mukayese sonrasında insan içerisine çıkamayacak hale gelecektir esasen son iki asırda en büyük sivil can kayıpları ve buna bağlı nüfus hareketleri Osmanlı coğrafyasında yani bizim vatanımızda olmuştur.

 

“BİZ SÖYLEMİYORUZ BATILI TARİHÇİLER İFADE EDİYOR”

 

* Osmanlı Balkanlardan ve Kafkasya'ya uzanan topraklarındaki nüfusunun nerdeyse yarıya yakınını oluşturan 10 000 000 insanın yarısı ölüm yarısı Türk'ün acısını yaşamıştır.

 

 

* Üstelik bunu biz söylemiyoruz bizzat batılı tarihçiler ifade ediyor. Dikkat ederseniz bu 10 000 000 insanla ilgili ne silahlı bir çete resmi ne geride bıraktıkları kanlı izden ne utanç verici başka herhangi bir hikaye göremezsiniz bulamazsınız.

 

* Sadece dedelerin torunlarını yürekleri burkularak gözlerinden akan yaşlara engel olamayarak anlattıkları acı hatıraları vardır. Çünkü bu insanlar Türk'tür çünkü bu insanlar Müslümandır dolayısı ile batılının gözünde istismara müsait malzeme değil millet olarak bugüne dek kendi hocalarımızın istismar aracı haline getirme gibi bir zihniyetle hareket etmedik.

 

“HAKİKATLERİN ORTAYA ÇIKARTILMASI TARİHÇİLERE BIRAKILMALIDIR”

 

* Bizim acılarımızı kalbimize gömüp hep yalnızca ileriye bakma erdemimizi sanıyoruz bazıları yanlış anlıyor buna göre bizim de batıda Balkanların kaybından doğuda uğradığımız işgallerin hesabını güneyimizde bizlere verilip tutulmayan sözlere kadar ayrıntılı bir muhasebe yapıp ortaya çıkan faturayı da muhataplarımızın önüne koymamız gerekmektedir.

 

* Hiç sınırlarımız dışına çıkmaya bile gerek yok Adana'dan Antep ve Maraş'a İzmir'den Afyon'dan İstanbul'dan Çanakkale'ye Kars'tan Artvin’e kadar her şehrimiz kendi kayıplarının peşine düşse bile yeter.

 

 

* Aynı yaklaşımı tüm mazlum toplumların coğrafyaların da göstermesi halinde ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını kim bilebilir? Batı'nın Ermeni meselesindeki tutumunu ve terör örgütlerine karşı sergiledikleri riyakar tavrın sonu işte bu yola çıkıyor.

 

“TARİH KOMİSYONU KURULMASI TEKLİFİMİZE HALA BİR CEVAP ALAMADIK”

 

* Hala ilk başta söylediğimiz yerdeyiz tarih boyuncaki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkartılması bu işin erbabına yani tarihçilere bırakılmalıdır siyasetçilere değil. Yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması teklifimize hala bir cevap alamadık.

 

* Kendi arşivlerimizi bütünüyle bu komisyonun araştırmalarını açma taahhüdünde bulunduk ama muhataplarımızdan yine ses çıkmadı biz kendimizi bu kadar güvenirken karşı tarafın iddia sahibi olarak gerçeklerin peşinde koşmak yerine meseleyi ısrarla siyasi zemine taşınması işin aslını göstermeyecek zaten tek başına yeterlidir.

 

* Bununla beraber ülkemizde ve dünyada bu konu da hala kafası karışık olanlar için meseleyi özetle anlatmak istiyorum aziz milletim. Anadolu ecdadımızın idaresinde asırlar boyunca farklı kökenden ve inançtan insanın huzur içinde yaşadığı bir coğrafya olmuştur bir çok toplum gibi Ermeniler de bu dönemde dini özgürlüklerini kazanmışlar sosyal statülerini güçlendirmişlerdir.

 

 

* Tarihimize 93 harbi diye geçen hadiseye kadar bu barış iklimi sürmüştür Osmanlı'nın son döneminde ülkedeki bir çok kesim batılılar tarafından tahrik edilerek cesaretlendirilerek silahlandırılarak bizlere karşı ayaklandırılmışlardır. Bugün üstünde çok sayıda devletin yer aldığı Balkan toprakları işte bu biçimde başlatılan asimetrik savaşlarla ülkeden koparılmıştır doğuda da aynı senaryo Çarlık Rusyasının da iştiraki ile Ermeniler üstünden oynanmıştır bir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan’dan, Biden’a, ‘soykırım’, tepkisi,
Haber Yazılımı