Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 11:33 Bu haber 242646 kez okundu
 
Ehliyetine el konulan sürücü, alkolsüz olduğunu ispatlayıp, cezayı sildirdi
YAŞAM Haberi
Ehliyetine el konulan sürücü, alkolsüz olduğunu ispatlayıp, cezayı sildirdi

 

 

İzmir ilinin Torbalı ilçesinde, geçen sene polis kontrolünde durdurulan gazeteci Ahmet Buğra Tokmakoğlu'nun (30) ehliyetine 0.74 promil alkollü olduğu gerekçesi ile 6 ay süreyle el konuldu. Hastanede yaptırdığı kan testiyle alkollü olmadığını belgeleyen Tokmakoğlu'nun yapmış olduğu itirazı, Torbalı Sulh Ceza Hakimliği haklı buldu. Ehliyetine yazılan 20 puanlık cezayı sildiren Tokmakoğlu, ödediği 1002 TL'lik cezayı geri almak için tazminat davası açacağını söyledi.

Gazeteci Ahmet Buğra Tokmakoğlu'nun otomobili, 18 Haziran 2019 tarihinde, saat 02.55'te Torbalı'da polis kontrolünde durduruldu. Yapılan kontrolde, Tokmakoğlu 0.74 promil alkol çıktı ve ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. 1002 TL ceza kesilen Tokmakoğlu'nun ehliyetine de 20 ceza puanı yazıldı. Alkollü olmadığını söylemesine rağmen polisleri inandıramadığını belirten Tokmakoğlu, kendi olanakları ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gidip, saat 05.55'te yaptırdığı kan testinde alkollü olmadığını belgeledi. Haksızlığa uğradığını belirten Tokmakoğlu, 2 Temmuz 2019 tarihinde, Torbalı Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurup, kesilen ceza ve ehliyetine el konulmasına itiraz etti. Sulh Ceza Hakimliği, geçen 8 Aralık'ta kararını verip, cezayı kaldırdı. Tokmakoğlu'na yazılan 20 puanlık ceza da geri alındı.

 

 

Ehliyetine el konulduğu süreçte 6 ay boyunca işe gidip gelirken toplu taşıma kullanmak mecburiyetinde kaldığını ve mağdur olduğunu belirten Tokmakoğlu, ödediği 1002 TL'lik cezanın da geri ödenmesini talep ederek, maddi manevi tazminat davası açacağını söyledi.

 

'MAHKEME SÜREÇLERİ HIZLANMALI'

1.5 yıl sonra çıkan kararın esasında haklarını savunan bir karar olmadığını dile getiren Ahmet Buğra Tokmakoğlu, "Davayı kazanmama rağmen 6 ay ehliyetsiz kaldım. İşimden geri kaldım. Toplu taşımayla seyahat etmek mecburiyetinde kaldım. En büyük dileğim mahkeme süreçlerinin hızlanması ve benzer durumda kalan kişilerin kolaylıkla kan tahlili yaptırabilmesi. Umarım bu yönde bir düzenleme yapılır. Çok uzun bir zaman geçtiği için bir ara umudumu kesmiştim. Avukatım arayıp, davayı kazandığımızı söylediğinde çok mutluluk duydum" dedi.

 

 

'BENİMLE AYNI DURUMU YAŞAYAN BİRÇOK İNSANDAN MESAJLAR GELDİ'

Bu süreçte yaşadığı mağduriyet için maddi-manevi tazminat davası açmak istediğini anlatan Tokmakoğlu, "Avukatımla maddi ve manevi tazminat davası açmak için belge hazırlıyorum. 6 aylık süreçte yaşamakta olduğum hem maddi hem de manevi kaybın telafisi çok mümkün olmayacak ama yine de bu süreci başlatmak istiyorum. Geçen yıl olay yaşandıktan sonra sosyal ağlarda paylaşımlar yapmıştım. Benimle benzer durumlar yaşamakta olan pek çok kişiden mesajlar aldım. Hem itiraz sürecinin nasıl olacağı yönünde sorular sordular hem de başıma gelen olayı detaylı öğrenmek istediler. Türkiye'de benim gibi mağdur olan pek çok kişi olduğunu görünce çok şaşırdım. Yalnız değilmişim. Ama bu süreçlerde yurtdaşın işini kolaylaştıracak adımların atılması gerekmektedir. Yoksa tek başınıza kalıyorsunuz ve çözüm bulmaya çalışıyorsunuz. Benim gibi bir durum yaşamakta olan kişiler haklarını aramalı, umutsuzluğa kapılmamalı. Yargılama süreci ne kadar sürerse sürsün, kendilerini ifade etsinler ve suçsuz olduklarını kanıtlasınlar" ifadelerini kullandı.

 

'CEZANIN VERİLDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN 15 GÜN İÇİNDE BAŞVURU YAPILMALI'

Zararın karşılanması için yasal haklarını aramaya devam edeceklerini aktaran avukat Merve Boz ise benzer bir durum yaşamakta olan kişilere önerilerde bulunarak, "Maalesef alkolmetre kalibrasyon hatası sebebiyle bu tip haksız cezalar verilmekte. Cezanın verildiği tarihten itibaren 15 günlük süre içerisinde ilgili Sulh Ceza Hakimliği'ne müracat etmeleri gerekmektedir. Süreyi kaçırmamak çok önemli. Verilen ceza iptal edildikten sonra bizim yapmış olduğumuz gibi tazminat davası açabilirler. 100 promil üstünde değilseniz yasal olarak devlet hastanelerinde kan tahlili yaptıramıyorsunuz, savcının özel izni olması gerekmektedir. Eğer bu biçimde mağdur olunursa, kendi olanaklarıyla çok zaman geçirmeden bir hastaneye gidip kan testi yaptırmalılar" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ehliyetine, el, konulan, sürücü,, alkolsüz, olduğunu, ispatlayıp,, cezayı, sildirdi,
Haber Yazılımı