Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 11:22 Bu haber 15717 kez okundu
 
EFES SELÇUK BELEDİYESİ SU TASARRUFUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR
BELEDİYELERDEN Haberi
EFES SELÇUK BELEDİYESİ SU TASARRUFUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

 

 

 

 

 

OTOMATİK SULAMA İLE YÜZDE 93 TASARRUF

 

 

Efes Selçuk Belediyesi su tasarrufuna ilişkin önemli veriler paylaştı.

Yeşil alanlarda kullanılan otomatik sulama sistemi ve Deppo Efes’te kullanılan sifonik yağmur suyu toplama sistemi ile sudaki ayak izini azaltan Efes Selçuk Belediyesi,  küresel iklim krizine bağlı olarak her geçen gün daha fazla önem kazanan su tasarrufu adına önemli adımlar atıyor.

Kent merkezinde bulunan yaklaşık 255.000 m2 yeşil alanın yüzde 87’sinde otomatik sulama sistemi kullanılıyor. Otomatik sulama sistemi ile 100 m2’lik bir alan baz alındığında 1 kişi ile yaklaşık 2.5 ton su kullanarak 1 saatte yapılan sulama işlemi işçiliğe gerek kalmaksızın sadece 4 dakikada 160 litre su ile yapılabiliyor. Böylece 100 m2’lik bir alanda 2.34 ton su tasarrufu yapılmaktadır. Otomatik sulama sistemi ile Efes Selçuk Belediyesi yüzde 93. 6 oranında su tasarrufu sağlıyor. Yapılan su tasarrufu kentin tüm yeşil alanlarının sulamasında 5191 ton su tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca otomatik sulama sistemi ile iş gücünün,  zamanın, akaryakıtın daha verimli kullanılması ve zirai ilacın daha az kullanılması sağlanıyor.

 

DEPPO EFES’İN SUYU DOĞADAN

 

 

Deppo Efes’te ise tesisin çatısına konuşlandırılan sifonik yağmur suyu toplama sistemi ile yağmur suları yer altında bulunan depolarda biriktiriliyor. Arıtma sisteminden geçirilen temiz su,  tesisin soğutma sisteminde ve kullanım suyu olarak kullanılırken;  arıtılmayan su,  bahçe sulaması yaparken kullanılıyor. Yoğun su tüketimi olan Deppo Efes,  kurulan sifonik yağmur suyu toplama sistemi ile su ihtiyacını yağmur suyundan karşılıyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: EFES, SELÇUK, BELEDİYESİ, SU, TASARRUFUNDA, ÖNEMLİ, ADIMLAR, ATIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı