Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 14:38 Bu haber 4779 kez okundu
 
Dünyanın en kuvvetli pasaportları belli oldu
DÜNYADAN Haberi
Dünyanın en kuvvetli pasaportları belli oldu

 

Henley Pasaport Endeksi, ülkelerin pasaportlarını inceledi ve 2021 senenin en kuvvetli pasaportlarını açıkladı. Listede Türkiye 111 varış noktasıyla 52. Sırada yer alırken, pandeminin bir neticesi olarak ortaya çıkan aşılamanın ve uzaktan çalışmanın global dolaşımı daha uzun bir süre etkileyeceğine dikkat çekildi.

 

 

 

2006 senesinden bu yana dünyanın en seyahat dostu pasaportlarını düzenli şekilde takip eden Henley Pasaport Endeksi, son analizlerini yayınladı.

 

Japonya, dünyadaki 193 varış noktasına vizesiz erişim sunan pasaportuyla bir kez daha liderlik tablosunun zirvesinde.

 

Endeksi hazırlayan İngiltere merkezli yurttaşlık danışmanlığı şirketi Henley & Partners, geçici kısıtlamaların analize yansımadığını belirtiyor ve “Küresel olarak hala ayrıntılı seyahat kısıtlamaları uygulandığından, global seyahat özgürlüğünün her seviyesi şu anda teorik kalıyor” diyor.

 

TÜRKİYE 52’NCİ SIRADA

 

Şirket hemde Japonya’nın ilk sırada yer almasını biraz ironik bulduklarını belirterek, ülkenin kısa süre önce yeniden planlanan Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndan yurt dışından izleyicileri önleme kararı aldığını hatırlattı.

 

Endekste Türkiye ise 111 varış noktasıyla 52. Sırada yer almakta. Türkiye, Arnavutluk, Gürcistan, Bosna Hersek, Mikronezya ve Moldova gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

 

 

ÇİN VE BAE’NİN ÇARPICI YÜKSELİŞİ

 

Singapur (192 puanla) ikinci sırada, Güney Kore ise Almanya ile üçüncü sırada (191 puanla) yer almakta. Her zaman olduğu gibi, kalan ilk 10 sıranın çoğu AB ülkeleri tarafından kapılmış durumda.

 

İngiltere ve Amerika, 2014’te ilk sırada yer alırken şu an için İsviçre, Belçika ve Yeni Zelanda ile beraber yedinci sırada yer almaktalar.

 

Seyahat özgürlüğü açısından, son on senenin en büyük başarı öyküleri Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait.

 

 

2011’den bu yana, Çin 22 sıra tırmanırken – 90. Sıradan 68. Sıraya kadar – BAE 65. Sıradan 15. Sıraya yükseliyor. Dünya çapında diplomatik bağların güçlenmesiyle birlikte yurttaşlara da izin verildiği ortaya çıkıyor.

 

Henley & Partners, “AB, BAE, Birleşik Krallık ve Amerika gibi ülkelerde kitlesel aşılama programlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, global hareketlilik yakında bazıları için tekrardan bir olasılık olacak. Aşı uygulamalarının çok daha yavaş olduğu ve pasaportların genel itibari ile çok daha az seyahat özgürlüğü sunma eğiliminde olduğu gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülkelerin yurttaşları için gelecek pek de parlak değil.”

 

 

AŞI PASAPORTUNUN ETKİSİ

 

Siyaset bilimi araştırmacıları Syracuse Üniversitesi’nden Uğur Altundal ve Pittsburgh Üniversitesi’nden Ömer Zarpli, global seyahatin yeniden başlatılmasına bir çözüm olarak raporda “aşı pasaportu” modelinin bazı tehlikelerine dikkat çekiyor:

 

 

“İnsanların muhtemelen her sene aşılanması gerekeceği düşünüldüğünde, gelişmiş ülkeler ileride kullanılmak üzere aşı stoklarını garanti altına almaya çalışabilirler. Sonuçta bu, pandemiyi uzatabilir ve daha fazla mutasyon riskini artırabilir.”

 

Göç Politikaları Merkezi’nde profesör ve Belçika’daki Birleşmiş Milletler Üniversitesi Karşılaştırmalı Bölgesel Entegrasyon Çalışmaları Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olan Mehari Taddele Maru, “nüfuslarını nispeten hızlı bir biçimde aşılayabilen ülkeler, yurttaşlarının hareketliliğini de kolaylaştıracak ve ziyaretçileri çekecektir. Yeterli depolama kapasitesi ve verimli dağıtımı sağlamak amacıyla finansmanı olmayan ülkeler, hareket kısıtlamalarını hafifletme konusunda geride kalacaklar.”

 

Pandemi bir çok küresel şirketin, daha esnek çalışma modellerini benimsemesini sağlarken, uzaktan çalışma vizeleri geride bıraktığımız yıl çok büyük bir trend haline geldi.

 

NewCities’de Uygulamalı Araştırma direktörü Greg Lindsay, raporda uzaktan çalışmayla alakalı olarak şu noktaya da dikkat çekiyor: “Helsinki’den Dubai’ye kadar bir çok bölgede, halihazırda işverenleri tarafından kendilerine dolaşım izni verilmiş olan bağımsız çalışanları amaçlayan programlar ve politikalar tasarlanıyor.”

 

2021’İN EN İYİ PASAPORTLARI:

 

1. Japonya (193 varış noktası)

2. Singapur (192)

3. Almanya, Güney Kore (191)

4. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İspanya (190)

5. Avusturya, Danimarka (189)

6. Fransa, İrlanda, Hollanda, Portekiz, İsveç (188)

7. Belçika, Yeni Zelanda, İsviçre, Birleşik Krallık, ABD Birleşik Devletleri (187)

8. Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta, Norveç (186)

9. Avustralya, Kanada (185)

10. Macaristan, Litvanya, Polonya, Slovakya (183)

 

EN KÖTÜ PASAPORTLAR

 

Dünyanın dört bir yanından bir çok ülke, 40’tan az ülkeye vizesiz erişim olanağına sahiptir.

 

 

102. Kuzey Kore (39 varış noktası)

103. Nepal (38)

104. Filistin toprakları (37)

105. Somali (34)

106. Yemen (33)

107. Pakistan (32)

108. Suriye (29)

109. Irak (28)

110. Afganistan (26)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, en, kuvvetli, pasaportları, belli, oldu,
Haber Yazılımı