Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 15:53 Bu haber 53639 kez okundu
 
DSP LİDERİ AKSAKAL, AKŞENER’E ZİYARETİ'’NDE “HUKUK VE EKONOMİDE REFORM ŞART”
Merhum lider Bülent Ecevit’in siyasi figürü ve duruşu ile Türk siyasetinde yer edinen DSP, son lider Önder Aksakal ile yoğun bir mücadele içerisinde. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasi çıkmaz’a alternatif çalışmalar üreten Aksakal , çalışmalarını Parti Liderleri ile değerlendiriyor.
SİYASET Haberi
DSP LİDERİ  AKSAKAL,  AKŞENER’E ZİYARETİ'’NDE   “HUKUK VE EKONOMİDE  REFORM ŞART”

 

 Önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Aksakal dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i,  beraberinde Parlamento ve Hükümetle İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi ve  Hukuk İşleri ve Siyasi İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onur İste  ile birlikte  ziyeret'te bulundu. 

 “Ekonomi, hukuk, demokrasi ve insan hakları reformu” ile ilgili DSP’nin gerçekleştirdiği çalışmayı İyi Parti Genel Başkanı  Meral Akçener’le paylaşan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İkili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantıısında Aksakal şunlara değindi.

YAPILANDIRMA

 “Bildiğiniz gibi sayın Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen ekonomi ve hukuk’ta Reform arayışları, var olan sıkıntıların bir anlamda günyüzüne yansıması olarak değerlendirilebilir. 
Ve esasen bizlerin de her fırsatta ortaya koyduğu haklı gerekçelerle yakındığımız bir çok olumsuzlukların temelinde de başta Hukuk sistemindeki çarpıklıklar ve bu çarpıklığı içselleştirmiş zihniyetin Ekonomi işleyişinde yarattığı sorunlar var.
2017 yılında gerçekleşen ve sonucu itibariyle dahi tartışmalara sebep olan yeni Anayasa, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında, gerçekten hangi amaca hizmet ettiği yönünde kimsenin de makul bir anlam yükleyemediği bir yönetim biçimi bu topluma dayatıldı. 

 

CUMHURBAŞKANLIĞI YÖNETİM  SİSTEMİ KARŞILIK BULMADI 


Bir çok sakıncasını daha o günden tespit edip ortaya koyduğumuz bu sistem değişikliğinin, günü geldiğinde önce kendisini hazırlayanları mağdur edeceğini görmüştük. “Ve iş o gün bugündür.”
Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken, samanına kadar ithal eden ülke yaratma becerisini gösteren zihniyetin elbette gemi karaya oturunca sığınacağı kapı hukuk olacaktır.
 “Adalet Mülkün Temelidir.” Sözüne, öyle üç kelimelik cümle nazarıyla yaklaşılırsa varılacak nokta bugünkünden farklı olmayacaktır.

Demokratik Sol Parti olarak, 97 yıllık Cumhuriyetin temel değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine olan inanç ve bağlılığımızla Milliyetçi, Vatansever, Sol bir parti olduğumuzu her fırsatta vurguluyoruz.
Bugün de aynı anlayış içerisinde, yönetimde yapılan yanlışların karşısında “avucunu ovuşturmak” bizim siyaset anlayışımız olmamıştır. Dolayısıyla bildiğimiz doğruları ve yapılan yanlışlara karşı çözüm önerilerimizi muhatapları ile paylaşmak en önemli ilkelerimizin başında gelir.

 

HUKUK VE EKONOMİDE  REFORM ŞART 


Evet.. Ekonomide ve Hukuk’ta çok ciddi reformların zaman geçirmeden gerçekleştirilmesi zarureti vardır. Ancak yapılması düşünülen bu reformların, hukukun üstünlüğü anlayışından sıyrılarak, hukuku kendine uygun hale getirme çabasına dönüşürse, işte bunun altından hiç kimse kalkamaz, o zaman oluşacaklar karşısında o hukuk da kimseye merhem olmaz.
Gündeme getirilen bu reform arayışlarına katkı sunmak amacıyla hazırladığımız öneriler’imizi sunmak üzere iktidar ve muhalefet partilerinin sayın Genel Başkanlarından istediğimiz randevular çerçevesinde dün Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret etmiştik, bugün de İYİ Parti Genel Başkanı sayın Akşener’e sunmak üzere bir ziyaret gerçekleştirdik.

YAPILANDIRMA

TARIMSAL ÜRETİME AĞIRLIK VERİLMELİ 

 

Ekonominin lokomotifinin üretim olduğu gerçeğinden hareketle başta tarımsal üretim olmak üzere sanayi ve teknoloji üretimlerinin güçlendirilmesi ve bu sürecin özel sektör yapılanmalarında zaman zaman varlığını gözlemlediğimiz tereddütlü yaklaşımlarına devletin vaziyet alarak sorumluluğa ortak ve öncü olduğu karma ekonomi’ye dönmenin şart olduğunu düşünüyoruz.
Bunun için öncelikle tarım dışı bırakılan 13,5 milyon hektar tarım arazisinin ivedilikle sisteme yeniden sokulması, Büyükşehir Yasası’nın değiştirilerek köylerin köylülere geri verilmesini ve İl Genel Meclislerinin güçlendirilmesini öneriyoruz.
Hukuksal güvencenin olmadığı yerde, ekonomik güvence de yok demektir. Yatırımcı kendini hukuki olarak güvencede görürse parasını sisteme sokar. Bu yabancı yatırımcı için de yerli yatırımcı için de böyledir. Aksi takdirde devleti yönetenler vatandaşın yastık altındaki birikimlerine muhtaç hale gelirler. Yabancı paralar karşısında yerli parasını güvende tutmak isteyenlere geri dönüş çağrısında bulunurlar.
Para, bir milletin itibarıdır ve bize göre paranın rengi vardır. Türk parasının rengi de al bayrağımızın rengi gibi kırmızıdır.
“Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” düsturu herkesin sahiplenmesi gereken önemli bir olgudur. Hukuk sisteminde, HSK yapılanmasından Hakim Yargıtay’a üye seçimine, Mahkemelerin şahsileştirilmesinden Yüksek Seçim Kurulu’na kadar bir çok alanda önerilerimizi içeren bu çalışmamızın ülkemize, halkımıza ve siyaset kurumuna hayırlı katkılar vermesini diliyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DSP, LİDERİ, , AKSAKAL,, , AKŞENER’E, ZİYARETİ'’NDE, , , “HUKUK, VE, EKONOMİDE, , REFORM, ŞART”,
Haber Yazılımı