Haber Detayı
26 Aralık 2020 - Cumartesi 17:38 Bu haber 74201 kez okundu
 
Delibalta : 51 Bin Muhtar Yeni Yasayı Bekliyor
Türkiye’nin gelişimine katkı veren değerlerin başında hiç şüphesiz muhtarlar geliyor. Vatandaşla 24 saat ilgilenen Halka hemen her konuda çözüm sunmaya çalışan devletin, vatandaşla ilk kapısı olan ve 50 Bini aşkın muhtar, 1924 ‘te çıkarılan yasa ile günümüze kadar geldi. Ardından 2016 yılında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaş ve sigorta imkanı sunduğu son dokunuşlarla günümüzde hizmet vermeye çalışıyorlar.
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi
Delibalta : 51 Bin Muhtar Yeni Yasayı Bekliyor

   Medya 24 ve Haberim Gazetemizin 2 yıldır Türkiye genelinde   25 il ‘de yüzlerce , köyler başta olmak üzere B.Şehir mahalle muhtarları ilede bire bir gerçekleştirdiğimiz  röportajlarda da gördük ki mevcut yaşa muhtarların gerçek anlamda hizmet vermesine yeterli gelmiyor.(bakınız:  medya-24.com (görüntülü haberler)

Bu konuda  gecesini gündüzüne katarak Ankara’yı adeta mesken edinen  basına  sürekli destek veren ,  İstanbul Muhtarlar Fedarasyonu Başkanı Kadir Delibalta, muhtaraların sosyal ve ekonomik, kültürel  koşullarının iyileştirilmesini sağlayacak muhtarlar yasasının değişmesinin son aşamasında olduğunu söyledi.

Gelişen  ve değişen dünya şartlarında,  değişmeyen muhtarlık yasasının hizmet veremez  halde olduğunu belirten 10 yıllık muhtar ve İstanbul Muhtarlar Fedarasyonu Başkanı Kadir Delibalta ,uzun süredir bu yasanın değişmesi, iyileştirmesi yönünde  çalıştaylar, konferanslar ve toplantılar düzenlediklerini mevcut yasanın değişmesi yönünde meclisteki Ak parti ,MHP, CHP ve İYİ partininde  desteklerini verdiği  ve son aşamaya gellndiğini ifade ederek medya-24’ten Gazeteci Süleyman Yıldız’ın konuya ilişkin sorularını şöyle değerlendirdi.

Delibalta’nın açıklamsından satır başları şöyle  ..

Genel Müdürlüğü Muhtarlar Dairesi Başkanı Sayın Ahmet Dalkıran ‘a yaptığımız müracaat öncesi kendileri bizimle toplantı yaptılar..Siyasi partileri hdp hariç hepsinden destek aldık TBMM’de görüştük..

...Sosyal haklar noktasında  önemli katkısı olacaktır..İnsan hayatına dokunan en önemli makam  muhtarlık. Zaman içerisinde sorunlar değişti,,işsizlik aile, asayiş, çevre, ekonomi, güven  vb gibi  ama  mevcut muhtarlık yasası ile bunlara cevap vermek zorlaştı.Muhtalık ta kendisini yenilemek zorunda., bu yasa ile muhtarlıktan ziyade bu hizmetin dönüşünü devlet alacaktır.

...Halkın sorununu devlete ulaştuıran en güçlü köprüyüz.

...Muhtar gelen soruna benim işim değil diyemez..

Ülkenin kalkınmasında en büyük pay muhtarındır.Bir şehide ilçede mahallede köyde bir eser var ise onun altında muhtarın emeği vardır..

 “191 yıldır Türk milletinin hayatında yer alan  yer alan kurum bu milletin yaşam biçimi olmuştur muhtarsız  toplum gelişemez.

 Çünkü devletin ilk kapısıdır. Türk milletine ve demokrasiye yaraşır  yasamızı çıkarsınlar daha işlevsel çalışalım.Biz hazırız görev işstiyoruz yetki istiyoruz.

Bu anlamada İstanbul muhtarlar federasyonu bu çalışmanın başından beri daha çok takpçisi oldu .

 

Son yıllarda  Sayın Erdoğan’ın önerisiyle maaş bağlandı, ssk yapıldı. Ama yeterli mi hayır.Biz sadece yasa ile gelişebiliriz ve bu kurum  ancak böyle yaşar..

İç İşleri Bakanlığı İller İdaresi Daire Başkanı Dalkıran,  muhtarları iyi bilen  tanıyan ve önemseyen şahsiyettir.

 Türkiye’ye sesleniyorum..!  Bu yasa gececektir .Sayın Erdoğanı’nda talimatı var .

 Arkadaşlar sabırlı  olsun .

 

 

KADİR DELİBALTA’NIN AYRINTILI AÇIKLAMASINI AŞAĞIDAKİ VİDEOYA TIKLA İZLE

Kaynak: Editör:
Etiketler: Delibalta, :, 51, Bin, Muhtar, Yeni, Yasayı, Bekliyor,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı