Haber Detayı
07 Eylül 2021 - Salı 23:04 Bu haber 3237 kez okundu
 
Danışman Hanife Öztürk, “İletişimde Kalarak Ailenizi Koruyun”
YAŞAM Haberi
Danışman Hanife Öztürk, “İletişimde Kalarak Ailenizi Koruyun”

 

Aile danışmanlığı, eşler arasındaki ilişkileri ve ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenlemede fayda sağlayarak, aileyi oluşturan bireylerin beden ve ruh sağlığı açısından, sorunsuz ve sağlıklı bireylerin yetişmesi için çiftlerin farkındalık kazanmalarını sağlar.

Bir ailenin oluşumunda sevgi en temel şarttır.” diyen Danışman Hanife Öztürk,  Güven, İletişim, Değerler, Sorumluluk, Paylaşım ve yine çok önemli olan işbirliğini korumayı önerdiklerini çoğu kez bir aileyi yıkılmaktan kurtardıklarını belirterek, çalışmalarına ilişkin sorularımızı şöyle yanıtlıyor.

 

Merhaba Hanife Hanım, Sizi Biraz Tanıyabilir miyiz?

 Hanife Öztürk. İzmit doğumluyum. Gençlik yıllarım Sakarya da geçti. Tam bir Sakarya aşığıyım. Kız lisesi ve Sosyoloji bölümü mezunuyum. Başkent ve Boğaziçi üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimleri alarak mesleğe başladım. Çok zor bir meslek ama ben severek yapıyorum. Her meslektaşıma tavsiyem severek yapar iseler tüm insanlığa büyük bir katkı sağlayacaklardır.

 İyilik hareketi olarak aileler dağılırken engelleyemediklerimiz oluyor fakat birlerine zarar vermeden saygı ve yaşanmış yılları, emekleri hiçe saymamalarını,  çocukları için anne baba sorumluluklarından vazgeçmemelerini sağlıyoruz.  Verdiğimiz destek bir aileyi, bir yuvayı yıkılmaktan kurtarmış oluyor.  Kutsal bir mesleği yapamaya çalıştığımızı söyleyebilirim.

 

İyi bir aile, iyi bir eş, iyi bir evlilik gibi kavramları ele aldığımızda nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bir aileye ait olmak, temel duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak, paylaşmak, kendimizi güvende hissetmek, gelişmek ve tamamlanmak için gereklidir.

Bir ailenin oluşumunda sevgi en temel şarttır. Güven, İletişim, Değerler, Sorumluluk, Paylaşım ve yine çok önemli olan işbirliği.

Partnerinizi değiştiremiyorsanız kabul edin ve sebepleri bulun.

Övgüyü unutmayalım. Eşinize sürprizler yapın zaman ayırın ve desteğinizi esirgemeyin.

Dinlemeyi tercih edin ve öfkenize hâkim olun.

Aile danışmanlığını sizden dinlemek isteriz.

 

Temel amaç; tüm çabaya ve iyi niyete rağmen ilişkide pürüzler yaşayan evli çiftleri işlevsel bir iletişim sürecine hazırlamaktır. Çiftlerin iletişim kopukluklarının onarılması ve ilişkilere yepyeni boyutlar kazandırmak, evlilik bağını güçlendirmekte ve beslemektedir.

Evlilik terapisi kaygı odağı haline gelebilen fiziksel, ruhsal, toplumsal ve ekonomik stres faktörlerini hedef almaktadır. Tüm bu kategoriler, sağladığı bilgilenme düzeyine göre değişkenlik gösterir.

Yalnızca evlilik ilişkisini değil bireysel ruh sağlığını da onaran bu destek, ilişkileri canlandırmaktadır. İletişimin gücünün farkına varan çiftler çok daha akılcı, huzurlu ve başarılı bir ilişki sürdürmektedir.

 

 

-Çiftlere tavsiyeleriniz nelerdir?

 

İletişim dili seminerlerine katılmalılar.

Çok fazla iletişim kitabı okumalılar çünkü biriyle iyi anlaşmak sadece iletişim dilinin kuvvetli olmasıyla başlıyor. Eşler birbirini dinlemeli hatalı olduklarında hatalarını kabul etmeli ve kıran taraf kırılan tarafın gönlünü almak için çaba göstermeli. Geniş ailelerini kırmadan ilişkilerinin dışında bırakmayı bilmeliler. Varsa çocuklarını yetiştirirken istişare yapmalı tek taraflı karar vermemelidirler.  Saygı konusunu da atlamayalım tabi ki en önemli iletişim dili, saygı.

-Geleceğe dair planladığınız başka projeleriniz var mı?

Gelecekle alakalı en önemli planım bir ekip oluşturup psikoloji kamplar yapmak. Doğada sorunları bir birine yakın ailelerden oluşan guruplarla bir haftalık eğitim kampları düzenleyerek sorunları eğlenceli hale getirip çözümü kolaylaştırmak. Bu proje biraz kapsamlı ve büyük bir proje inşallah andemi biterse böyle bir projeyi hayata geçirdiğimde sizinle yeniden bir röportaj yapmak isterim.

İnstagram @ hnf_danismanlik

Röportaj Hazırlık: Melek Şenol

Kaynak: Editör:
Etiketler: Danışman, Hanife, Öztürk,, “İletişimde, Kalarak, Ailenizi, Koruyun”,
Yorumlar
Haber Yazılımı