Haber Detayı
14 Ağustos 2013 - Çarşamba 15:45 Bu haber 877 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI Gül'den flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Gül'den flaş açıklama
GÜNDEM Haberi
CUMHURBAŞKANI  Gül'den flaş açıklama

Abdullah Gül'den flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Mısır'daki katliama ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abdullah Gül'den flaş açıklama

Abdullah Gül'den flaş açıklamaAbdullah Gül'den flaş açıklamaAbdullah Gül'den flaş açıklama

 

İNTERNET HABER - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan ziyareti öncesi havalimanında kısa bir açıklama yaptı.

 

Mısır'daki katliama değinen Gül, endişelerini dile getirdi. Gül Mısır'ın da Suriye gibi iç çatışmaya girmesinden korktuğunu dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Konseyi III. Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'ın Gebele kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

KORKUM ŞU Kİ MISIR KAOSA GİRİYOR

 

Bir gazetecinin Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin sorusu üzerine Abdullah Gül,

 

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

 

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada 'Mısırdaki yönetim şiddete başvurmasını kınıyor, ölü sayısının artmasından derin endişe duyuyoruz' denildi. (HABERİN DEVAMI...)

DAVUTOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Davutoğlu: Mısır'da yaşananların demokrasiye hizmet etmediğini herkesin görmesi ve tepki göstermesi gerek. Batının bu sınavdaki tavrı bölge halkı tarafından izlenecektir. Olaylarla ilgilli muhattaplarımla görüşüyorum. Önceliğimiz Mısır'ın bir an önce normalleşmesidir.

HÜSEYİN ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

 

AK Parti resmi sitesinden yayınladan açıklamada katliam kınandı ve Mısır halkına desteğin sürdürüleceği mesajı verildi. (HABERİN DEVAMI...)

 

şunları söyledi:

 

"Açıkçası korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor Mısır'da. Bu noktalara gelinmemesi için hatırlayacaksınız benim de çok çağrılarım oldu, görünür görünmez çok gayretler de var. Bugün olup bitenler tabiki kabul edilemez. Hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapan insanlara, nümayiş yapan insanlara silahla müdahale asla kabul edilemez. Gerekçesi ne olursa olsun bunlar çok tehlikeli kapıları açar. Bundan dolayı çok büyük bir üzüntü duyuyoruz. Bütün Mısır halkına da hem başsağlığı hem geçmiş olsun diyoruz. Rakamlar çok değişik doğrusu. Muhakkak ki, önümüzdeki zaman içinde netleşecektir ama olayların büyüklüğü de çok ortadadır. Korkum şu ki; Mısır içinden çıkılmaz bir kaosa girer bu gidişle. Bütün tecrübemle şunu söyleyeyim; bu yol çıkmaz bir yoldur Mısır için. Onun için herkesin kendi ülkesinin kıymetini bilmesi ve herkesin, bütün tarafların bir araya gelip aklı selim içerisinde ve mantık yoluyla Mısır'ı düzlüğe çıkaracakları, tekrar Mısır'ın demokrasiyle buluşacağı süreci başlatmaları gerekir. Yoksa hemen komşumuzda olup bitenler, nasıl başlamıştır herkesin hatırlamasını isterim."

 

YAPILACAK İLK İŞ

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sivil halka silahla müdahalenin olayları bu noktaya getirdiğini belirterek, şöyle davem etti:

 

"Mısır'da olayların bu noktaya gelmesini tahayyül bile etmek istemem. Mısır'da olup bitenler, sadece Mısır'ı, Arap dünyasını, bölgeyi, Mağrip'i değil, bütün İslam dünyasını ilgilendirecek ve etkileyecek bir gelişme gösterir. O bakımdan herkesin aklı selimle hareket etmesinin zamanı çoktan geçmiştir. Bunun için de şüphesiz ki herkesin bir araya gelmesi gerekir. Yapılacak ilk iş, seçilmiş Cumhurbaşkanının ve arkadaşlarının serbest bırakılması ondan sonra herkesin katılacağı şeffaf ve düzgün seçimlerin yapılmasıdır. Korkarım ki bu böyle giderse Mısır'ın uzun bir süre tekrar demokrasiyle buluşması zor olur. Bu da çok kötü bir örnek olur, hem Mısır halkı hem de İslam dünyası için büyük kayıp olur. O bakımdan bu yolun yol almadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Bir kez daha hayatını kaybeden herkese Allah'tan rahmet dilerim. Mısır halkının tamamı kardeşimizdir."

 

Gül, Mısır'da olup bitenlerin herkesi ilgilendirdiğini dile getirerek, "Bu söylediklerimiz de Mısır'a duyduğumuz dostluktan dolayıdır. Bir kez daha söylüyorum dünyanın hiçbir yerinde sivil topluma nümayiş yaptıkları için, protestoda bulundukları için silahla mücadele meşru görülemez" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, , , Gülden, flaş, açıklama
Haber Yazılımı