Haber Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 18:17 Bu haber 5378 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat! Vatandaşa bedava dağıtılacak
EKONOMİ Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat! Vatandaşa bedava dağıtılacak

 

 

Pandemi sebebiyle zor günler geçiren çiftçiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla büyük destek geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçinin elinde kalan 1 Milyon 200 000 ton patates 250 bin ton soğan 750 bin ton çeltiği satın alacak. Çiftçinin satın alınan ürünü ise vatandaşa bedava dağıttığı dağıtılacak.

 

Pandemi döneminde yaşanan sorunlar sebebiyle çiftçilerin ürünlerinin bir bölümü elinde kaldı. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçinin elinde kalan 1 000 000 200 000 ton patates, 250 bin ton soğan, 750 bin ton çeltik satın alınacak. Çiftçinin satın alınan ürünü ise vatandaşa bedava dağıttığı dağıtılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pandemi süreci boyunca mağdur olan çiftçinin problemlerinin çözümü için destek çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

 

 

TMO PATATES ALIMINA BAŞLADI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ramazan ayı öncesi ihtiyaç sahiplerine bedava dağıttığı ulaştırmak üzere Nevşehir'de, depolarda kalan patatesleri almaya başladı. İlk patatesler, kamyonlara yüklendi.

 

 

TMO, Nevşehir'de üreticilerin depolarında kalan patateslerin alımına başladı. Üreticilerden satın alınan ilk patatesler, kamyonlara yüklendi. Türkiye'nin 81 iline gönderilecek patatesler, ihtiyaç sahiplerine bedava dağıttığı olarak dağıtılacak. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, ramazan ayı başlamadan depolarda kalan patatesleri öncelikle ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hummalı çalışma başlattıklarını söyledi.

 

Güldal, "Bugün ilk kamyonların yüklenmesine başladık. Pazartesi gününden itibaren de büyük şehirlerden başlamak üzere dağıtımı gerçekleştirilecek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yapmış olduğu organizasyonlarla kısa bir süre içinde ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştırılacak. Bu bir milli servettir. Bu servetin hem üreticilerimizin mali kayıplarının azaltılması hem de ihtiyaç sahibi insanların sofralarına katkı sunma amacı ile devletimiz bu çalışmayı talimatlandırmıştır. Burada en nitelikli ve tüketime uygun patatesleri çuvallayarak nakliyelerini gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimiz depolarında bize ne kadar ürün verebilirse bu ürünlerin tamamını alıp, 82 milyon insanımız içerisindeki ihtiyaç sahiplerine en kısa bir süre içinde ulaştıracağız" ifadelerini kullandı.

 

 

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya ise patateslerin alımından memnun olduklarını belirterek, "Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tüm patates üreticilerimizin depolarında bulunan ürünlerin tamamı alınacaktır. Öncelikli ev altı depolar ve akabinde de tüf kayalara oyulu doğal soğuk hava depolarında bulunan patateslerin alımı yapılacak. Bölgemizde yaklaşık 100 000 ton civarında bir alımın yapılmasını planlamaktayız. Bu konu da Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, talimat!, Vatandaşa, bedava, dağıtılacak,
Haber Yazılımı