Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 15:41 Bu haber 11271 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

 

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Atılan adımlar bütünüyle yasal. Kararımızı verdik. Gireriz, girdiğimiz gibi de çıkarız. Üç ay sonra burdan çıkmış olacağız, bu kadar basit" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul'da Kerem Aydınlar Camisinde cuma namazının ardından açıklama yaptı.

 

Corona virüse karşı aşılama sürecinin ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine Erdoğan, “Süreç ne getirir ne götürür bunu tabii tam göremiyoruz tam bilemiyoruz. Temenni ederiz ki mayıs haziran gibi bu iş tamamlanıp bitsin ve yaz mevsimine de çok daha huzurlu bir biçimde girmiş olalım” dedi.

 

AŞI TEDARİKİ

 

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vang Yi ile dün aşı tedariki konusundaki görüştüklerini dile getiren Erdoğan, “Bizim yapmış olduğumuz anlaşma esasında 100 000 000 faz aşıydı. Bunun ilk etabı olan 50 000 000 fazın tamamı şu anda ulaşmış değil. Bu 50 000 000 şubat sonu itibariyle bizlere ulaşacaktı. Dün kendilerine tekrar 50 000 000 faz aşıyı süratle beklediğimizi hatırlattım. Çünkü sözleşmemiz bu şekildeydi. ‘Ben dedi bunu çok daha yakından takip edeceğim. Bunu sayın başkan ile görüşeceğim’ dedi” bilgisini verdi. Nisan ayı sonuna kadar 100 000 000 faz aşının Çin’den gelmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, Çin Dışişleri Bakanı’nın konunun takipçisi olacağını söyledi.

 

10 000 000 doz Biontech / Pfizer aşısının 1 000 000 400 bininin Türkiye’ye ulaştığını kaydeden Erdoğan, Rus aşısı için görüşmelerin sürdüğünü yerli aşı ve ilaç konusunda çalışmaların devam ettiğine işaret etti.

 

İRTİCA TARTIŞMASI

 

Harp Okulları’ndaki irtica polemiğinin sorulması üzerine Erdoğan, “Muhalefetin bu tür eleştirilerine biz alışığız. İrticai faaliyet ayrı bir olay, terör ile iltisaklı olmak farklı bir olay. Bu yasal düzenleme değildir, yönetmeliktir. Bakanlıklarımız bazen bu tarz düzenlemeleri ülkemizin veyahut ordumuzun huzuru için yaparlar. Bu da bu vesileyle atılmış bir adımdır. Alınmış bir karardır” biçiminde konuştu.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

 

İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çıkılmasına yönelik muhalefetin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine ise Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“İstanbul Sözleşmesi ile alakalı Meclis’in alacağı bir karar yok. Muhalefet bu işleri bilmiyor. Bilse zaten bu ifadeyi kullanmazlar. Burada Cumhurbaşkanlığı’nın attığı adım bütünüyle yasaldır. Bu attığı adımla da yoluna devam edecektir. Bunlar pek çok şeyleri karıştırıyorlar. Uluslararası anlaşmaların altından mıdır üzerinde midir, bunları konuşmak havayı bulandırmaktan diğer bir şey değildir. Biz bu kararımızı aldık, üç ay içerisinde de biz bundan çıkmış olacağız. Olay bu kadar basittir. Biz kararımızı verdik. Gireriz, girdiğimiz gibi çıkarız. Ne önünü ne arkasını kimse karıştırmasın. Bu iş bu şekilde bitmiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan’dan, İstanbul, Sözleşmesi, açıklaması,
Haber Yazılımı